Нинова без оставка, бюрото поема отговорността (Обзор)
На заседанието пряко оставка поискал само Крум Зарков
Оправданието ѝ: не иска да хвърля БСП във вътрешни процедури в такъв важен за държавата момент
Дори да беше подала оставка, остава начело до провеждането на нови избори за председател
Корнелия Нинова няма да подава оставка и продължава да оглавява БСП въпреки тежката загуба на партията на тези парламентарни избори. Това стана ясно след заседанието на Изпълнителното бюро след изборната нощ. На него било решено, че червеното ръководство подава колективна оставка, но лидерката - не.
“Бях избрана само преди 6 месеца с голямо мнозинство в партията, но по-важното е, че предстоят формирането на парламент и изключително важни въпроси по управлението на държавата. Може и да се наложат предсрочни избори. Обсъдихме и решихме, че в този момент не можем да оставим партията без председател и да влезем в пряк избор, който в следващите три месеца ще ни извади от активните политически процеси в страната”, обясни Нинова решението си.
На въпрос на “24 часа” за личната отговорност на лидера при такава тежка загуба на партията Нинова обясни:
“Напълно
разбирам, че
отговорността ми
е огромна
и лична,
но още по-добре разбирам, че не мога с лично решение и действия да хвърля и в бъдеще партията в тези 3-месечни вътрешни процедури и да не се поеме отговорността за следващите решения в Народното събрание и за поведението на БСП в тези изключително важни месеци, които предстоят.”
Запитана защо през 2019 г., при доста по-добро представяне на БСП на евроизборите, Нинова подаде оставка, която после оттегли, а сега не го прави,
лидерката
обясни, че
си е взела поука
оттогава и знае какви процеси следвали в партията след такова действие. Не бих рискувала да хвърля пак партията в този хаос в момента, категорична бе тя.
Всъщност дори и да беше подала оставка, Нинова щеше да остане начело на БСП месеци наред. Причината е, че в устава няма разписана процедура за това, след като лидерът е пряко избран. Досега оставка се даваше пред конгреса, но защото именно той беше органът, който посочваше лидера.
Сега вариантите
са два, като и
двата водят до
провеждане
на нови
вътрешни избори
в партията. Първият е лидерът сам да даде оставка. Вторият е 50% от всички членове на партията да направят подписка за нов вътрешен вот. Това обаче е тромава процедура и ще хвърли БСП в ступор за месеци наред, коментираха социалисти.
Реално и Изпълнителното бюро остава в този си състав поне до изтичането на противоепидемичните мерки. (Кои са членовете на ИБ - виж по-долу.) Засега мерките са до края на април и с тях се забранява събирането на големи групи хора. А Националният съвет е от над 180 души. По време на пандемията той вземаше решения на подпис, но сега мнението е, че трябва да има присъствено заседание за подобен акт. То ще бъде проведено при първата епидемиологична възможност, обясни Нинова.
Заседанието на Изпълнителното бюро вчера било тягостно, разказаха участвали. Единственият, който в прав текст поискал оставката на Нинова и цялото бюро, бил Крум Зарков.
Янаки Стоилов също говорил по темата, но с много условности предвид общата политическа обстановка и задачите пред БСП към момента.
Останалите членове на ръководството
твърдо се
противопоставили
на оставка на
лидерката,
защото това според тях щяло да доведе до още по-голяма вътрешнопартийна криза.
“Поставихме си цел да сме първа политическа сила. Не я постигнахме, даже отстъпихме второто място. За нас това е тежка загуба. Но апокалиптичните картини, които се чертаят от някои говорители за БСП, са пресилени”, коментира Нинова пред медиите. Тя напомни, че БСП е била в такова състояние, но е излизала след това от него. Явно визирайки изборите през 2001 г., когато след влизането на царя в политиката левицата отново остана трета сила след НДСВ и ОДС.
Така че обективно и разумно отчитаме загубата, но и гледаме напред, допълни лидерката. Пред медиите тя изброи няколко причини за слабото представяне.
Първата е, че повечето българи гласували срещу всички партии в досегашния парламент. “Тоест
възприети сме
като част от
статуквото. Това
е голямата ни
грешка и вина
- че не успяхме през тези години да докажем, че сме опозиция и алтернатива, включително и чрез реформата в партията, която беше представена публично като вътрешен разнобой, а всъщност бяха действия за придаване на нов външен морален облик на БСП за скъсване със задкулисието в собствените ни редици, преди да заявим желание за такова в държавата”, обясни Нинова.
Второ, повечето българи гласували за нещо ново, различно. “За хора, които не са управлявали в прехода, мислейки “Всички сте еднакви, нека дойде някой друг, да опитаме нещо ново”, посочи лидерката.
На трето място,
на резултатите
на БСП повлияла
и COVID кризата,
“включително и нейното вредно и целенасочено управление от правителството на Борисов”, което уплашило най-вече възрастните избиратели на левицата и те не излезли да гласуват.
Четвъртата причина била купеният, корпоративният вот, натискът и страхът, които Нинова определи като безпрецедентни на тези избори.
Пето,
от нас взеха
гласове Мая
Манолова и
Слави Трифонов,
призна тя.
“6-о, вътре в партията имаше хора, които работеха за други партии. През цялото време се борихме на два фронта - и вътре, и навън, с един общ опонент - задкулисието и нежеланието на статуквото да се промени”, разкри Нинова. Но не пожела да каже имена, било тема за вътрешнопартиен разговор.
Миков: За България е трагично, че най-бедната страна в ЕС има толкова свита левица
“Дори и тежките загуби трябва да се посрещат с достойнство. Когато едни хора са загубили достойнството си, са загубили всичко.” Това коментира Михаил Миков, който бе предшественик на Нинова на лидерския стол и по времето на чието председателство бе предишнният голям срив за БСП. След провала на управлението на кабинета “Орешарски” през 2014 г. БСП взе 505 527 хил. гласа, което ѝ донесе само 39 места в парламента.
За България е трагично, че най-бедната страна в ЕС има толкова свито ляво представителство. Очевидно хората го търсят и намират извън БСП, каза още Миков. Отсъствието на трезва оценка за ситуацията и подмяната с пеене на химни и вяра в отвъдното винаги крие рискове за тежко крушение, каквото се случи в неделя, допълни той.
Миков критикува, че ръководните органи на БСП са парализирани и са се превърнали в гумен печат на ръководството, което водело до обезличаване на партията. Давайки за пример, че решенията на Националния съвет в последните месеци се вземат само на подпис, прикрити зад удобното оправдание за противоепидемичните мерки.
“Разгром. Срамно и обидно за БСП. И в най-лошите ми представи не съм очаквал да сме трета политическа сила”, коментира резултатите и ексдепутатът Георги Търновалийски, който бе сред приближените на бизнесмена Георги Гергов в Пловдив.
4 г. в парламента бяхме твърда опозиция, но явно в очите на хората сме били и удобна опозиция, коментира Търновалийски. Активността на тези избори е почти същата като преди 4 г., но БСП е близо 400 хиляди гласа надолу, което е много разочароващо. Сега ни остава единствено да си върнем партията, да си върнем тези гласове, да спечелим отново доверието на тези хора, допълни той.
Според Търновалийски заради недобрите решения на ръководството и “Позитано” 20 на изборите всичко се пишело на гърба на БСП. Той обясни, че в момента столетницата няма нужда от вътрешни сътресения. И напомни, че няма вариант конгрес да иска оставката на Нинова, а трябва да се проведе нов вътрешен вот. Трябва да си спасяваме и оздравяваме партията, допълни той.