Мирослав Севлиевски: За дигитални избори трябва да има и електронна ЦИК

02.04.2021 10:12 Лиляна Клисурова
Мирослав Севлиевски е бивш секретар на Българското сдружение за честни избори, бивш депутат и министър. Един от авторите на настоящата избирателна система и на закона за партиите. За пръв път в България той предлага гласуване с преференции - през 1991 г.

Ако искаме младите да гласуват, трябва да им дадем гаранции, че процесът е модерен, прозрачен и истински. Притеснявам се, че няма процедура, при която всички да са убедени, че дигиталният модел на българските избори е в състояние да бъде наблюдаван, проверен и всеки да има 100% доверие в него, казва бившият депутат

- Г-н Севлиевски, вие може би сте първият човек, който се занимава с честността на изборите у нас - още от зората на демокрацията, когато създадохте Българското сдружение за честни избори (БСЧИ). Защо 30 г. след промените отново се поставя въпросът за честността на изборите?

- Тази тема никога не е свършвала. Просто има лоши говорители и лоши изпълнители. Калинкавизацията в българския политически процес доведе и до неразбираема ЦИК. А неразбираема ЦИК води до съмнения в организацията на изборния процес.

- Т.е. проблемът е в ЦИК, а не в политическите сили, които експлоатират темата, така ли?

- Политическите сили са излъчили представители в ЦИК и очевидно това е еманация на тяхното разбиране за организиране на честни и демократични избори. Разбира се, това не е тема само в България. Последните избори в САЩ го доказаха - повдига се по нов начин темата за честността на изборите, организацията на изборния процес, отговорът на новото поколение, което иска да участва в изборите, но да го направи по свой си начин, и не приема правилата, по които неговите родители са гласували. Всичко това дава отражение. Знаете, че на последните избори в САЩ кампанията мина под надслов, че Тръмп няма да признае резултатите, ако не ги спечели. И

големият въпрос

в България сега

е дали изборните

резултати ще

бъдат признати

Това зависи 100% от партиите, ЦИК и членовете на СИК.

- Имате съмнения, че е възможно изборите да бъдат оспорени?

- Очаквам да се случи това. Защото тези избори изглеждат като референдум “за” и “против” Бойко Борисов. А прогнозата ми е, че Борисов ще загуби референдума и ще спечели изборите. Което означава, че вероятно всички, недоволни от резултатите, ще ги оспорят.

- Трябваше ли да се въведе видеонаблюдение на броенето на бюлетините, за да се гарантира прозрачността на вота?

- Българският изборен ден още е изграден на презумпциите от 1990-1991 г. - че изборната администрация е многопартийна и по този начин се гарантира честност на процеса в деня на вота. Каквито и камери да сложим, ако партийните представители в избирателните комисии не са честни към закона, партиите и децата си, няма как да се гарантира честността на вота.

- Машинният вот дава ли гаранции за по-малко спекулации?

- Машинният вот е стъпка напред към модернизацията на изборния процес в България. Но по-големият проблем е друг. Партиите не създадоха експертна група -

да излъчат

специалисти,

които да имат

равен достъп

до софтуера

на ЦИК

за преброяване на гласовете и разпределянето на мандатите. Ето, резултатите от машините отиват на флашка, тя се предава... Но няма партийно наблюдение върху целия процес по електронизация на изборите. Нито независимо наблюдение.

- Съзирате тук възможност за манипулации?

- Не. Съзирам наличие на партиен наивитет. Ние по никакъв начин не гарантираме, че тази дигитализация на изборите може да бъде верифицирана и приета от всички участници в тях като реална и истинска.

- Защо не сме узрели още за електронно гласуване и вот по пощата?

- Вот по пощата си струва да има, ако има 100% чисти избирателни списъци. Иначе такова гласуване е полезно, но много критикувано, дори в САЩ.

У нас голямата тема е, че при хартиения процес в гласуването, броенето и отчитането на резултатите има изградена практика от близо 30 г. как да бъде наблюдаван и верифициран от партиите. За дигиталния процес няма абсолютно никакви доказателства и по никакъв начин, че е в състояние да бъде верифициран, и всички да вярват в изборните резултати. Това е голям проблем и за тези, които организират изборите, и за тези, които от години не допускат експертен контрол върху математическите модели и системата за събиране и отчитане на изборните резултати. Това категорично води до увеличаване на недоверието в изборния процес у младите поколения, които живеят в дигитален свят.

- Първо казахте, че най-сигурният начин за гласуване си остават бюлетините, а сега критикувате, че няма дигитализация на вота заради младите. Как си го представяте?

- След голям зор го докарахме до относителна масова дигитализация на гласуването, което е успех. Ако искаме младите да гласуват, трябва, без да ни питат, да им дадем гаранции, че процесът е модерен и истински. Например да има дигитален борд към ЦИК, който да има копие или достъп до софуера и интерфейса, чрез който се качват данни. Партиите трябва да излъчат специалисти в него, които да следят дали този софуер работи правилно и не прави шашми, да имат възможност да следят историята на трансакциите, които се случват в системата (логовете). Да имат гарантирано място, където да го правят.

- По-широкият достъп до системата обаче няма ли да създаде опасност от хакването ѝ?

- Не широк, а експертен достъп. От хакване не се притеснявам. Притеснявам се, че няма процедура, система, където всички участници в изборите да са убедени, че дигиталният модел на българските избори е в състояние да бъде наблюдаван, проверен и всеки да има 100% доверие в него. Вместо да дискутираме с машини или без да се гласува, трябва да дискутираме създаването на електронна ЦИК или дигитален борд, както вече казах.

Например така и не разбрах в

СИК ще броят ли

талончетата,

дето ги събират

в урна от

гласувалите

с машините,

ще сравняват ли резултата с разпечатката с резултатите от машината? Ако не ги броят - защо ги събират, колко и къде ще ги пазят? В РИК ще броят ли талончетата, преди да качат данните от флашката в системата си? Единственото спасение остава партийните застъпници да броят всеки човек, гласувал с машина, и да проверят дали бройката им излиза при разпечатката.

За въвеждането на такъв дигитален борд сега няма време, но може да се помисли за президентските избори. А сега поне ЦИК и “Информационно обслужване” могат пак и пак да разкажат как и колко добре са организирали процеса. И в събота става да го направят.

- Възниква и проблем с големите протоколи с резултатите. От “Информационно обслужване” предупредиха, че това може да доведе до забавяне на обявяването на резултатите. Вие имате ли наблюдение по тази тема?

- Повече се притеснявам дали преференциите ще бъдат отчетени правилно и правилно заведени в протоколите. Защото преференциите са голямо достижение на българската демокрация и трябва да го пазим. Странното е, че от “Информационно обслужване” се оплакват, вместо да са предлагали решение, когато съответните документи са били гласувани в парламента и в ЦИК.

- Как си обяснявате това, че избирателната активност пада през годините след промените и първите години след падането на Тодор Живков?

- Не е толкова лесно да се определят едни избори. Живковите избори изглеждаха свободни, но не истински. Изборите могат да са свободни, но не честни - 1990 г.

Изборите могат

да са свободни

и честни, но

не истински,

ако няма полезни кандидати, които са селектирани демократично, и гласовете не са правилно събрани и отчетени. Сложен е процесът на оценка - има няколко пътеводителя на ООН.

Идващите избори ще бъдат свободни, честни с много въпросителни заради предизборната кампания в пандемия и изполването на държавните ресурси, а дали ще са истински, ще зависи от изборната администрация, “Информационно обслужване” и избирателната активност. Безсмислени също могат да бъдат, ако всички участници не са готови да признаят резултатите, или ако спечелилата партия предлага фантасмагории. Сега му викат - политиката трябва да е полезна и изпълнима (възможна).

- На 6 април се навършват 20 г. от влизането на царя в българската политика. Каква е оценката ви за това време, с което и вие реално влязохте в политиката?

- И след 100 г. ще живеем в процеса, започнал с декларацията призив на царя от 6 април 2001 г. Все в НАТО и все с Европа. Така, че кратката му реч се оказа историческа. Политиците тогава скъсахме веригата с постсъветския Ориент. Царската политика беше модерна, полезна и изпълнима.

Разбира се, благодарение на политическия баланс, създаден от избирателите на вота през 2001 г. - 2 милиона гласа за царя и по 1 милион за лявата и дясната опозиция. И разбира се ръженът на “Новото време” за бързане и модерност.

Фактически нямаше цар, а агент на промяната. Такъв политически баланс оттогава не е имало и затова сега изглежда, че политиката е за всеки и е много лесна работа. Като няма силна опозиция, все така ще излиза. А истината е, че политиката е за всеки, но не е лесна работа.

Иначе не само в България в последните години са модерни политическите супергерои. Може би с избора на Джо Байдън в Америка започва връщане към възможната, реализуемата политика.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>