Атаката срещу Слави Ангелов в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ (Обзор)
Това е част от диалога, който водим с
приятели и съюзници в стремежа да
подобрим ситуацията с правата на човека,
пише в официалното съобщение на
американското посолство в София, след като
за 45-а година се публикува документът
с информация от 198 държави
Тежкият побой над главния редактор на “168 часа” Слави Ангелов попадна в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за човешките права в България през 2020 г.
Документът, който се подготвя от 45 години насам и съдържа информация от 198 държави, беше публикуван късно във вторник на сайта на американското посолство в София.
Това е важна част от продължаващия диалог, който водим с нашите приятели и съюзници в стремежа ни да подобрим ситуацията с правата на човека във всички държави, да изградим свят, в който всички граждани са свободни, равни и овластени, пише в официалното съобщение.
Случаят със Слави Ангелов е споменат сред няколко други казуса с журналисти, които пострадаха на протестите срещу правителството и главния прокурор през лятото.
Един от примерите за нападение срещу журналисти е от 17 март. Трима маскирани мъже нападнаха известния разследващ журналист Слави Ангелов пред дома му, биха го и му нанесоха тежки травми. На 23 април главният прокурор съобщи, че полицията е арестувала предполагаемите нападатели - братята Георги и Никола Асенови и Бисер Митов (всъщност фамилията му е Митрев, бел. авт.)”, пише в доклада на САЩ за България.
Цитирани са и
думи на главния
прокурор Иван
Гешев след
ареста на
биячите,
че като поръчители се разследват лица, които искат да дестабилизират правителството, обекти са на наказателно разследване и се крият извън страната.
Точният цитат на Гешев от 23 април е:
Този случай е атака срещу българската държава. Основната версия е, че нападението е свързано с работата на журналиста Слави Ангелов и е резултат на действия на лица, които искат да дестабилизират държавата, обект са на наказателно преследване и се намират извън границите на страната и се укриват.
Докладът на
Държавния
департамент
явно е писан
през декември,
защото е посочено, че досъдебното производство продължава и няма присъди. Факт е, че тогава делото още не беше внесено в съда с обвинителен акт, а страните се запознаваха с материалите. Това се случи скоро след това. Отбелязано е още, че един от обвиняемите е освободен с парична гаранция, което е факт от октомври. Това е Бисер Митрев.
Тогава главният прокурор каза още, че макар разкриването на поръчителите при подобен тип престъпления да е сложно, разследването в тази насока продължава.
По делото срещу тримата подсъдими нападатели има данни за хора, които са евентуални поръчители на побоя над Слави Ангелов. Някои от тях са с обвинения и са в чужбина, а други свидетели говорят за лица, които са в България. Така или иначе, делото, което вече е в ход в Специализирания наказателен съд, е само срещу братята Асенови и Бисер Митрев. Ако разследващите стигнат до поръчител и посредници, ще има друг процес.
Преди публикуването на доклада на Държавния департамент
нямаше
индикации, че
случаят се следи
и отвъд океана
Когато Слави Ангелов беше пребит, имаше декларации на журналистически организации. Знаеше се, че делото е под наблюдение от Съвета на Европа. Реагира и зам.-председателят на Европейската комисия Вера Юрова.
“Хората зад бруталната атака трябва да бъдат изправени пред правосъдието”, заяви тя ден след нападението.
Иначе в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за човешките права в България всички медии у нас с изключение на “Икономедия”, собственост на Иво Прокопиев, са поставени под общ знаменател - “проправителствено отношение”. Според авторите бизнесменът Прокопиев, срещу когото тече съдебен процес за търговия с влияние при продажбата на дялове на едно от енергоразпределителните дружества, е “независим издател” и затова неговите медии са обект на “атаки от политици на всички нива и на административен и съдебен натиск”.
Фактите около част от медийните сделки потвърждават, че данните в анализа на Държавния департамент са преди продажбата на Нова телевизия от бизнесмена Кирил Домусчиев на United Group. Този фонд придоби и вестниците на депутата от ДПС Делян Пеевски.
Припомня се, че за език на омразата у нас е предвидено наказание до 4 г. затвор. Говоренето с този език обаче се е увеличило заради присъствието на националистите в правителството.
Иначе
според доклада
“правителството
спазва
конституционните
човешки права
на българите” Отново се говори обаче за проблеми с независимостта на съдебната власт, за “тежки корупционни деяния”, за произволни арести от полицията, които са се случили главно на протестите в София срещу правителството и главния прокурор. Събрани са факти за връщане на бежанци, за насилие срещу роми и деца.
Докладът излиза сега, тъй като по закон държавният секретар Антъни Блинкен трябва да го публикува до 30 март на всяка календарна година. В средата на 2021 г. ще има допълнение за репродуктивните права на жените, а в първата част, която е на сайта на американско посолство, има информация само за домашно насилие и дискриминация на жените.
Сред важните въпроси, свързани с правата на човека, САЩ посочват престъпления, включващи насилие или заплахи с насилие над роми и също лесбийки, хомосексуалисти, бисексуални, транссексуални и интерсексуални лица.
Подчертан е и акцент върху това, че България трябва да признае македонското малцинство: “Властите продължиха да отказват регистрация на етнически-македонски групи като Обединената македонска организация “Илинден”.