36 души привиквани от службите в Скопие заради български книги
36 души са били привиквани на информативни разговори от службите за сигурност в Република Северна Македония през последния месец, защото са били получатели по кампанията "Изпрати българска книга за Македония". Това разкри доц. Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към БАН пред Нова телевизия. Той разказа, че отношенията винаги са били лоши, но репресиите над българите се засилвали.
Обаждали са се анонимно по телефона, няма никакви документи от тези информативни разговори, а само четирима от привиканите са подали жалби в Европарламента, те изпитват страх, че ще загубят работата си, разказа той.
Питали са ги защо четат българска литература и като какви ще се декларират при предстоящото преброяване в Северна Македония. То бе отложено за пореден път, защото властите в Скопие са разтревожени от резултатите от онлайн преброяването на диаспората извън границите на РСМ, обясни Ташев. И разказа, че при преброяването имало повсеместно деклариране като етническа принадлежност - българска, и майчин език - български.
20 хиляди души били с доказан български произход по рождение, защото били родени в Западните покрайнини в границите на бивша Югославия и пак по това време са се преместили в Македония.
А при преброяването през 2001 г. имало отчетени 1400 етнически българи. Безспорно родени като българи лица се страхуват да се декларират като такива, обяви доц. Ташев. И допълни, че репресиите в Скопие не са преставали.
Той разказа, че много гастербайтъри, когато са в чужбина и имат достъп до книги и документи, въпреки че са били възпитани като македонци, след като са чели, се декларират като българи.
Имаме около 120 хиляди души, които пред български административни органи са декларирали български произход и са започнали процедура по придобиване на българско гражданство, разказа още доц. Ташев.