Климатичните промени да са част от предизборния дебат - 10 причини

24.03.2021 09:01 Юлиан Попов

Изключиш ли темата, губиш пари,

оставаш с един крак извън външната

политика, пропускаш рискове

Излезе национално представително проучване на Европейския съвет за външна политика и “Алфа рисърч”, което показва, че над 2/3 от избирателите искат климатичните промени да бъдат включени в предизборните програми.

Някои ще кажат: всичко ни е наред, сега и с климата ще се занимаваме.

Защо наистина климатът трябва да влезе в предизборния дебат? Едната причина е, че явно хората искат да чуят какво мислят техните избраници по въпроса, на какви позиции стоят, какво предлагат?

Това само по себе си е достатъчно. Но има и други причини. Ето десет от тях.

1. Европейска политика. Европейската икономическа политика е в голяма степен обвързана с борбата с климатичните промени и адаптацията към тях.

Изключваш климата,

оставаш извън

кухнята

на европейската икономическа политика и не си наясно какво става и какво те очаква.

2. Енергетика. Тук връзката е очевидна. Ако преди 15 години българското правителство беше изградило аналитичен капацитет за климатичните промени и свързаните с тях политики, днес енергетиката ни щеше да е напълно подготвена за прехода, щеше дори да го е извършила наполовина и нямаше да се тревожим за съдбата на десетки хиляди хора, зависими от въглищната индустрия.

3. Финанси. Промените на климата, независимо как се отнасяме към тях, имат сериозно отношение към финансовата политика.

Квотите за въглеродните емисии

се превръщат в

нов тип валута, която постепенно става глобална.

Преди 10 години Чехия продаде на Япония квоти за около €1 милиард и финансира огромна програма за енергийна ефективност.

Оттогава тези пазари се развиха и промениха значително. Пренебрегването им води до големи загуби. Европейската централна банка започва да извършва стрес тестове на 2000 банки, за да прецени дали те оценяват адекватно климатичните рискове.

Отделно все повече големи компании изискват финансова оценка на климатичния риск. Все повече компании изискват също среда за въглеродно неутрални инвестиции.

Изключваш

климата, губиш

пари, много пари, увеличаваш финансовия риск.

4. Външна политика. Джон Кери дойде в Европа да преговаря за климата.

Връщането на САЩ в Парижкото споразумение е важен външнополитически акт. Китай, Япония, Южна Корея са поели ангажимент за климатична неутралност. Русия е силно разтревожена от напредването на климатичните политики в Европа, Китай, САЩ.

Изключваш климата, оставаш с единия крак извън външната политика.

5. Обществено мнение. В днешно време политиката е крайно чувствителна към общественото мнение.

Политикът първо мери и проучва какво ще си помислят хората, после проговаря.

Е, общественото мнение иска климатът да е част от предизборните програми и дебати.

След като 70,5% от българските граждани го искат, редно е кандидатът да реагира на подобно очакване.

6. Търговия. Търговската политика е засегната от климатичните политики.

Предстои да бъде засегната много по-дълбоко с въвеждането на граничния въглероден механизъм, или както популярно му казват, “въглеродния данък”.

Пренебрегваш климата и не си съвсем наясно с основен фактор в международната търговия. А

България има

силно износно

ориентирана

икономика

7. Води. Наскоро станахме свидетели на гледките от задръстената от боклуци река Искър. Водните ресурси са сериозно засегнати от климатичните промени. Водите в България имат нужда от огромни инвестиции, за да бъдат доведени до прилични средноевропейски стандарти.

Тези инвестиции трябва да се съобразят с различните климатични сценарии и рискове, в противен случаи милиарди може да бъдат похарчени, или както обичаме да казваме - усвоени, по погрешен начин.

8. Градоустройство. Климатичните промени са риск, към който трябва също да се адаптираме.

Не вярвам да има спор по тази точка. Градоустройство, пътна и друга инфраструктура трябва да се съобразят с разумните рискови прогнози.

Изключваме климата - изключваме много
рискове от
наводнения,
горски пожари, горещи градски вълни, напукани пътища. После хвърляме много пари за ремонти.

9. Социална политика. Климатичните промени и климатичните политики са силно свързани със социалната политика. По-бедните са много по-силно засегнати от климатичните аномалии. Климатичните политики са пряко свързани с енергийната ефективност на сградите, със сметките за енергия за отопление и охлаждане, с така наречения “топлинен комфорт”, както и с качеството на въздуха.

10. Да, климат. И накрая, климатът се променя. Това е важен процес, който трудно може да се забележи в рамките на един мандат.
Ако обаче кандидатът го е грижа какво ще стане след мандата, не е зле да прочете няколко статии, да се консултира с няколко специалисти и да каже има ли намерение да направи нещо, няма ли.

Промените на климата или глобалното затопляне (едно и също нещо, погледното под различни статистически ъгли), и множеството национални, европейски и глобални политики, са важна тема, която интересува хората и дълбоко засяга избирателите, икономиката, околната среда.

Политиците може да имат различни позиции, може да са склонни да се борят за един или друг подход, убежденията им може да са различни и противоположни, но няма как просто да се правят, че такова животно няма.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>