Стопани от Пловдивско в страх за овошките си
- Синоптици: Засега минусови температури не се задават
- Агроном: По-опасни са априлските слани
Миналата година кайсии не видях, слана попари цветовете им през април. Дърветата вече са напъпили и едно застудяване с минусови температури отново може да ги съсипе.
Маргарита Генова от село Чалъкови се притеснява за овошките си в двора. Като нея са десетки стопани на череши, кайсии и праскови в Пловдивско. Някои от тях вече цъфнаха.
"Ако температурите трайно паднат под минус 1 градуса, има голяма опасност да замръзнат", коментира доц. Калинка Кузманова от катедрата по ботаника и агрометеорология в Аграрния университет в Пловдив. Тя поясни, че най-голямите й притеснения са повратните студове през тази зима, която още не си е отишла.
"През декември, януари и февруари имаше много топли дни. Това подлъга дръвчета да разцъфнат. За тяхното спасение от ниски температури мога да препоръчам напояване привечер. Има и още един начин да им се помогне, който обаче не е много екологичен - така нареченото замъгляване. Между дръвчетата се поставят метални кофи, в които има спирт. Той се запалва, при горенето му се образува завеса от мъгла, която предпазва дръвчетата от замръзване", каза доц. Кузмова. Но поясни, че този метод не приложим за големи площи.
Синоптици от авиобаза Крумово успокояват, че до края на седмицата в Пловдивско температурите няма да паднат под нулата.
"В момента опасността от измръзване е нулева. С изключение на джанките. Поне такава е прогнозата за Пловдив. Не се очакват отрицателни температури", заяви шефът на Овощарския институт в Пловдив проф. Стефан Гандев. По думите му в момента няма масов цъфтеж при овощните дръвчета.
И агробизнесменът Красимир Кумчев успокои стопаните от региона."Опасност за прасковата и кайсията на този етап няма. Те не са в масов цъфтеж", той. И предупреди, че белята става най-вече във втората половина на април. Наблюденията сочат, че слани падат и до 1 май, което си остава най-големият проблем за овошките.