Българският бизнес на клана Акарино

27.02.2010 05:24 Станимир Въгленов
Салваторе и Марио Акарино
Факсимиле от информационната система "Сиела" с данни от Търговския регистър за фирма "Акар Еко".
Сградата на ул. "Кутловица" 4 СНИМКА: АВТОРЪТ
МЮЗЕИН КАДИР СНИМКА: ФЕЙСБУК
Шоурумът на бул. “Васил Левски” в Пловдив. СНИМКА: АВТОРЪТ
КРАСИМИР ЗЛАТАНСКИ СНИМКА: ФЕЙСБУК
Атанас Бобоков слиза пред Националната следствена служба. СНИМКИ: "“24 ЧАСА”
Зам.-министърът на екологията Красимир Живков при ареста му

Кои са местните партньори на “кралете на токсичните отпадъци” от Италия. Дъх на кокаин заедно с боклуците

На 20 октомври 2020 г. италианската полиция “Антимафия” арестува 24 души по подозрение за незаконен трафик на отпадъци. Сред тях някои лоши момчета, свързани с Ндрангета, мафията от Калабрия.

Според прокурорите Франческо де Томаси и Сара Омбра базираната в Милано мафиотска групировка може да използва българска връзка, за да се освобождава от отпадъците.

Сред по-важните фигури от арестуваните е Антонио Фоти, живеещ близо до Милано, който иначе е от Калабрия. Срещу него е имало и други полицейски разследвания.

Други по-значими персони сред арестуваните са Маурицио Асанели, Марио Акарино, Серджо Камоци, Серио Данеси, Мауро Редонди и Джузепе Бревиарио, сочат полицейските данни. Задържаните имат връзка с фирмите Tecnobeton srl, Autotraporti, Assanelli, Inter Waste di Milano, Erus Ambiente, Waste Mag и Diamond srl.

Има ли

някой от

изброените

връзка

с България?

Разследване на “24 часа”, заедно с италианския вестник “Еспресо” и румънски журналисти от European investigative collaborations разкри множество интересни факти за бизнеса на клана Акарино на Балканите.

В българския Търговски регистър има една фирма (“Акар Еко” ООД, учредена на 24.07.2019 г. в Пловдив), в която участва италиански гражданин на име Марио Акарино. Съвпадат неговата възраст (61г.) и адресът му в Италия – в селището Фаняно Олона, според информацията от Италия и от българския Търговски регистър.

Марио управлява бизнеса на клана Акарино, след като неговият брат Салваторе е арестуван през 2015 г. в Милано. Салваторе, наричан „краля на токсичните отпадъци”, е издирван в продължение на две години, след като получава през 2013 г .

присъда от 6 години

за измама, изнудване,

нерегламентирано

рециклиране и изхвърляне

на токсични отпадъци

Салваторе е постоянен обект на разследвания от 2010 г., затова постепенно управлението на бизнеса му с отпадъци се поема от подставени лица, но основно се контролира от брат му Марио, според данни от италианската полиция. До 20 октомври 2020 г., когато и Марио Акарино е арестуван заедно с дъщеря си Лаура и племенника си Франческо.

Още около съдебното дело срещу брат му Салваторе е блокирана голяма част от бизнеса и имуществото на братята, след като разследващи установяват значително разминаване между декларираните данъци и стандарта им на живот.

Братята Акарино са родени в областта Кампания в Южна Италия, но от години кланът е пуснал дълбоки корени в селището Фаняно Олона, недалеч от северната италианска “столица” Милано. Там властите слагат ръка на имуществото на мафиотите за милиони евро, а именно три компании, които са в бизнеса с отпадъци, 27 недвижими имота, 28 банкови сметки, множество тежкотоварни и леки автомобили, според информация от полицията.

Конфискувани са техни имоти и в съседни общини като Кардано, Касано, Бусто, но също и в Торино и Калабрия, а в Швейцария – банкова сметка с 225 000 евро.

Италианските власти продължават да издирват други активи на мафиотите.

Кой е българският

партньор на Марио Акарино

Според информационната система “Сиела” фирмата “Акар Еко” ООД е създадена през юли 2019 г. в Пловдив с адрес – ул. “Кутловица” № 4, и според регистъра се занимава с производство и търговия с храни и търговия на дребно. Капиталът й е 2000 лева, но финансовият отчет за 2019 година не е публикуван през 2020 година, както и досега.

Партньор на Maрио Акарино с 30 % от капитала във фирмата е Мюезин Авни Кадир (41 г.) – българска гражданка от Хасково, която от 14.11.2018 год. е собственик и на пловдивската фирма “Джиа Гом” ЕООД с адрес също “Кутловица” № 4. В своя Instagram профил

атрактивната дама е

посочила обвързаност

със сайта croce.bg

На този сайт в контакти са посочени телефони на друг италиански гражданин, както и на българина Красимир Златански (43 г.). Според Търговския регистър Златански в съдружие с Роберто Кроче притежава фирма “Кроче” ООД, регистрирана на 25.08.2020 в Пловдив, на същия адрес с “Акар Еко” – на ул. “Кутловица” № 4.

В България фирмата се занимава с търговия с италиански мебели и отскоро има шоурум в нова луксозна бизнес сграда на бул. “Васил Левски” в Пловдив.

Кой е Красимир Златански

Името му нашумява за кратко през 2012 г., когато става ясно, че съдът в Милано е издал европейска заповед за арест на Красимир Златански - заради пласирането на 4,5 кг кокаин в Милано. Според италианското разследване Златански е участвал в трафика заедно с още двама българи, които вече са арестувани и осъдени в Италия.

Според информация от българската полиция, публикувана и в “24 часа”, Златански е задържан в началото на май 2012 г. в Пловдив, а на 11 май Окръжният съд разпорежда постоянния му арест.

Според италианските медии става дума за

канал за трафик на

кокаин и хашиш от Мароко

Дрогата била внасяна през Испания, и оттам разпространявана в Италия, Австрия и Франция. В Италия наркотиците са пласирани основно в провинциите Тоскана, Ломбардия и Лигурия. Българите отговаряли за разпространението на кокаина, а мароканците - на хашиша. Трафикантите доставяли наркотиците, като използвали “мулета” – специално наети хора, най-често социално слаби. Понякога укривали дрогата в автобуси, става ясно от полицейска информация, публикувана в “24 часа”.

През 2012 г. пловдивските магистрати преценят, че и според българския закон става дума за тежко престъпление, чиято давност не е изтекла, и

решават Красимир

Златански да бъде

екстрадиран по

посока Милано

Към момента той активно развива бизнеса си, основно с италиански граждани. Освен в „Кроче”, участва в още няколко фирми. Една от тях е „Аква лукс”, регистрирана в София, с адрес недалеч от “Пирогов”, регистрирана на 01.06.2020 г. Тя се занимава със строителство, ресторанти, хотели и др. В нея Златански е съдружник с други двама италиански граждани и един български гражданин.

На ул. “Кутловица” № 4 в Пловдив проверка на “24 часа” показа, че има празно офис помещение с рекламен надпис на „Джия гом”.

Според сайта на “Джия гом” и фейсбук профила на Красимир Златански, той работи също и за тази фирма. Връзката му с Мюзеин Авни Кадир всъщност е по-силна, защото

до 2008 г. той се е казвал

Кадир Авни Кадир и

е брат на Мюзеин Кадир,

става ясно от информация в Търговския регистър. През септември 2008 г. с решение на съда Кадир се е прекръстил на Красимир Ананиев Златански.

Знаят ли неговите български и италиански партньори, че той е приятел с Акарино (което той потвърди пред „24 часа”), остава загадка. Според самия Златански всичките му бизнес партньори нямат нищо общо с Акарино. Той обаче признава, че сестра му има партньорство с италианския бизнесмен, който е арестуван. Признава и че сам е запознал сестра си с Акарино, за да станат съдружници.

В родния си град Хасково

Красимир Златански все

още си остава Кадир Кадир

Това става ясно от сайта на Хасковската община, която е публикувала списък с длъжници през миналата година. Красимир - в случая като Кадир Авни Кадир, е поканен за връчване на акт за установяване на задължения по чл.107,ал.3 от ДОПК № 3492 – 1 / 12.11.2019 г.

Това явно не му пречи като Красимир Златански да участва в още две пловдивски фирми, заедно с италианци - “Компар груп” и “Вантед”.

Златански е регистрирал

бизнес и в Милано

– през декември 2018 г., показва проверка в италианския търговски регистър. Той е представен там като предприемач, консултант в бизнеса с пластмаси. Регистриран е на адрес Viale Carlo Troya.

Факсимилие от информационната система "Сиела" на българската фирма на Марио Акарино.

Има ли той връзка с бизнеса на Акарино с отпадъци в България – съвместно разследване на българските и италианските власти тепърва установява. Участват и румънски разследващи, защото Марио Акарино има партньори и в северната ни съседка.

Две румънски общини в окръг Бихор в западната част на страната откриха в края на 2019 г. огромно количество

отпадъци, депозирани на

мястото на бивша ферма,

скрити зад стени от бали.

През февруари 2020 г. властите изчислиха, че количеството е не по-малко от 830 тона отпадъци - пластмасови, гумени и текстилни. Те били изпратени до Румъния от Тоскана, Ломбардия и Емилия Романя в Италия.

Отговорни за вноса се оказаха две румънски компании: Intrarom Service SRL и Gaz & Oil Gross Group SRL. Intrarom Service SRL е изцяло собственост на Джеорджета Трифа, румънска гражданка, който преди е участвала в незаконна търговия с отпадъци. 65% от акциите в Gaz & Oil Gross Group SRL също се оказаха нейна собственост. Около Трифа беше разкрита цяла мрежа от италиански съдружници в няколко компании, Джузепе Маринаро, Емилио Антонаци, Луиджи Каталдо, Франческо Макароне, Марко Никола Домицио и Пиер Паоло Кавалари. Домицио и Кавалари се оказаха преследвани и осъдени в Италия за незаконна работа с отпадъци, а доклад на италианския сенат свързва двамата с известния клан Акарино. Оказа се, че самият

Марио Акарино, е имал

акции в румънска компания,

за погребални услуги,

макар и преди 10 години. Италианските му съдружници в нея продължават да са активни в Румъния.

В още една румънска фирма, Ikosro SRL, сътрудници на Трифаса трима италианци - Джузепе Антонио Марафа, Джани Монна и Антонио Казерта, всички преследвани от закона и двама от тях осъдени в Италия за контрабанда на отпадъци.

След констатациите на Охраната на околната среда през февруари 2020 г. румънските прокурори се намесиха и сега Джеорджета Трифа е разследвана за няколко престъпления и предстои делото да влезе в съда.

В Пловдив през последните месеци бяха открити множество незаконни сметища, включително с отпадъци, за които се предполага, че са опасни. Имат ли те връзка с Италия и клана Акарино – следствието тепърва изяснява. В началото на ноември, дни след ареста на Марио Акарино в Италия, стана ясно, че властите в Пловдив проверяват проект за обработка и депониране на отпадъци на друг италиански бизнесмен. 40-годишният А. А. иска да обособи площадка върху близо 16 декара в землището на село Кадиево, която да използва за депониране, предварително третиране и преработка строителни отпадъци.

Теренът е в близост до защитената зона “Река Въча - Тракия”, но освен риск за природните дадености,

населението на селото

се безпокои от опасностите

за здравето им

Затова Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив проверява обстойно проекта.

В Италия имената на А. А. и баща му Д. се появяват в полицейско разследване за Ндрангета през април 2016 г. според информация от местни медии. Има ли връзка между бизнеса с отпадъци на семейство А. и българските интереси на клана Акарино? Вероятно обстойното разследване на властите в Италия, България и Румъния ще стигне до конкретни изводи.

Важно е междувременно

да не се пропускат

интересни “съвпадения”

Например факта, че Красимир Златански е посочил в Търговския регистър като свой официален адрес сграда, където са регистрирани и структури на същия италианския гражданин А. А. - лъскава кооперация на улица “Кръстьо Пастухов” в центъра на Пловдив.

Адресът на Кадир Кадир – Красимир Златански, е на втория етаж, а фирмите на италианеца А. А. – на първия.

Красимир Златански: Аз запознах сестра ми с италианеца, но фирмата им не е работила

Не е ваша работа защо съм си сменил името, казва бизнесменът,

лежал в затвор за трафик на кокаин

- Здравейте, г-н Златански, от “24 часа” ви безпокоим – може ли да ви питаме нещо за вашия бизнес партньор г-н Марио Акарино?

- Защо Марио Акарино, откъде накъде да сме бизнес партньори. Познавам го, да, но не ми е бизнес партньор.

- Не сте ли близки приятели с него?

-Аз съм приятел с него, но не ми е бизнес партньор.

- Той има друг бизнес партньор в България, нали?

- За да сте звъннали на мен, би трябвало да знаете, че Акарино не ми е бизнес партньор. Но не отричам факта, че го познавам.

- Той е бизнес партньор със сестра ви, нали?

- Странно откъде знаете това. Направиха фирма заедно, ставаше въпрос за търговия с метали. Тъй като не можаха да сключат договори, фирмата въобще не е била активна. Тя беше регистрирана по ДДС и т.н., но не можаха да се сключат сделките – да закупуват желязо от България за Италия. Не се стигна до фактуриране, защото не можаха да конкретизират договорите и цените, тъй като варираха твърде много в онзи момент. Идеята беше да се изкупят останки от метали в България с цел да се изнесат за Италия, но не се стигна до сделка, нямаше никаква активност фирмата.

- Говорим за фирма “Акар еко”, нали?

- Да.

- Казахте, че сте приятел с Марио Акарино – знаете ли дали той има проблеми със закона – преди време, както и към момента?

- Не съм запознат с неговите проблеми със закона, вие очевидно сте по-добре запознат от мен. Мога да ви кажа само какво беше направено с фирмата “Акар Еко” в България – идеята беше да се закупи желязо, и то от големи фабрики, които обработват желязо. Искахме да изкупим металните остатъци от тези фабрики, но не можахме да влезем в цена. Затова не се получи сделка с тази фирма, в която участваше сестра ми. Аз имам други фирми, които се занимават с различна дейност, правя всичко по законния ред. При “Акар Еко” просто не се получи сделка. А какво се случва в Италия, не е мой проблем и не е редно да го коментирам – това не ме засяга лично.

- Нека ви питам нещо, което ви засяга лично. През 2012 г. сте арестуван и обвинен в трафик на кокаин, има искане за екстрадицията ви в Италия?

- Каквото и да съм правил тогава, аз си платих дълга пред държавата и не разбирам защо ми задавате въпроси за това 10 години по-късно. Прекалявате! Каквото съм имал към италианската държава, аз съм си го платил, излежал съм си присъдата. Оттам нататък не мога ли да водя нормален живот ?

- Никой не твърди такова нещо. Колко време лежахте в затвора в Италия?

- Прекалявате! Бях достатъчно любезен.

- Питам ви нещо нормално, за което има факти.

- Нямам никакво желание да говоря за тази част от моето минало. Откъде накъде се опитвате да направите някаква връзка с мен и Марио Акарино. В действителност нямаме никаква връзка, освен че е направил фирма със сестра ми и тази фирма няма никакво действие.

- Вие имате фирми и с други италиански граждани – те имат ли нещо общо с Марио Акарино?

- Абсолютно нищо общо нямат, изобщо не се познават с него. Абсолютно други бизнесмени са, може да го проверите. Това, което се случва с Акарино в Италия, няма никаква връзка с мен.

Ако имаше някаква връзка, от италианските власти щяха да ми се обадят, надали трябваше вие да разгадавате какво става.

- А защо се наложи да си смените изцяло името?

- Влизате вече в много личен план. Това не е ваша работа изобщо. Знам, че сте журналисти и работата ви е да питате, но това не ви засяга по никакъв начин. Все едно да ви питам защо през 1986 г. Тодор Живков реши да сменя имената на всички турци.

- Но вие сте си сменили турското има с българско сам, и то през 2008 г. – никой не ви е принуждавал?

- Това си е лично мое желание, няма да ви давам обяснение. Ако властите решат да ме привикат за каквото и да било, ще им отговоря по същия начин, както отговорих на вас – не търсете под вола теле. Както ви казах, ако италианските власти смятаха, че имам нещо общо с Акарино – те щяха да ме потърсят. Но те не ме търсят, а аз се опитвам да водя нормален начин на живот. Не съм очаквал медия да ме пита за тези неща, но това ви е работата.

- Вие ли запознахте сестра си с г-н Акарино?

- Аз ги запознах, но причината беше, че по това време нямаше как аз физически да бъда в България, за да участвам във фирмата. Иначе щях да участвам във фирмата вместо сестра ми.

- Сестра ви е в Италия в момента, нали?

- Как пък стигнахте до това заключение, че сестра ми е в Италия?

- Казаха ми преди малко от нейната фирма “Джия Гом”. Но вие казвате, че тя няма никакво отношение към Марио Акарино и неговия бизнес?

- Абсолютно никакво отношение няма. Само направиха заедно фирма в България, но тя не осъществи сделки. А г-н Акарино може и 5 фирми да си направи, ако иска. Българската му фирма със сестра ми не участва по никакъв начин в тези неща, които се случват с г-н Акарино в Италия. Както казах, направихме тази българска фирма, защото в този период желязото беше оскъдно в Италия и цената му беше добра – затова искахме да внесем от България. Но не стигнахме до сделка.

Тази фирма не е функционирала, дори една фактура не е издала.

Партньор на Бобокови в Италия 20 години разследван от властите за замърсяващи отпадъци

Не само мода, добра храна и футбол. В България новото понятие за Италия вече се свързва и с планини от боклук. Балканската държава се превърна в любимото кошче за италиански трафиканти на отпадъци.

Това е сложен сюжет между препокриващи се клиенти, брокери, мафиотски кланове и кухи компании. В крайна сметка червената нишка на бизнеса и подозренията все по-често водят до Италия. Така започва журналистическото разследване на италианския вестник „Еспресо”, което ще бъде публикувано в неделния му брой.

В него подробно се описват

връзките на фамилията

Акарино на Балканите,

разкрити от италианския вестник заедно с “24 часа” и румънски журналисти.

Границите не са проблем. България е част от Европейския съюз и митническите формалности са сведени до минимум за стоките, пристигащи от Италия. За да се заобиколи контролът, е достатъчно да промените кодовете, които идентифицират отпадъците в документите за пътуване. Следователно ниски рискове, които са придружени от огромни потенциални печалби, като се има предвид, че разходите за изхвърляне са много по-ниски от тези в нелегалните вериги в Италия в момента, пише “Еспресо” и обяснява: „Ето защо България, последна по доход на глава от населението сред страните от ЕС, се превърна в своеобразна обетована земя за италианските търговци на отрови”.

Семеен бизнес

Октомври 2020: след месеци разследвания, карабинерите от миланската група за опазване на околната среда залавят банда трафиканти, успели да натрупат над 24 000 тона отпадъци в незаконни депа, разпръснати из Северна Италия, някои около Милано, други между Варезе и Комо, други в Пиемонт и близо до Верона.

Сред 16-те арестувани по искане на Областната дирекция за борба с мафията е и калабриецът Антонио Фоти, който вече е излежал присъда за връзките си с Ндрангетата и от известно време, заедно със синовете си Джудита и Лучано, е инвестирал в бизнеса с боклука. Свидетел, цитиран в разследващите документи, казва, че Tecnobeton, компания на Фоти, изпраща отпадъци в България. „Те мелят с пълна сила.

Те винаги се превозват

в България,

казва по телефона шофьор на камион, прехванат от разследващите. Това обаче не е единственият път, водещ към Балканите. Бизнесменът Марио Акарино, дъщеря му Лора и племенникът Франческо също попадат в мрежата на карабинерите. В разследването на “Еспресо” следва описание на фирмените участия и връзки на Акарино в Румъния и България.

И олигарси в

мръсния бизнес

Макар и богати, братята Акарино не могат да се сравняват с братята Атанас и Пламен Бобокови, предприемачи от най-богатите в България, с активи на стойност десетки милиони евро, пише “Еспресо”.

И разказва историята за ареста на бизнесмените, както и на заместник-министъра на околната среда Красимир Живков, заедно с Пламен Узунов, секретар по правни въпроси и антикорупция на президента Румен Радев.

Тази българска история води до Ломбардия в Италия, пише “Еспресо”. Преди три години групата Monbat, контролирана от Бобокови, купува италианската фирма Piombifera - малка компания, която рециклира изтощени батерии, като извлича оловото. Софийските магистрати подозират, че разследваните предприемачи също са скрили отпадъци от Италия в незаконни депа в България.

"Не знаем нищо за това", коментира пред “Еспресо” Паоло Пофери, управляващ директор на Piombifera Italiana.

Името на Пофери

не е ново за Италия

Преди около тридесет години предприемачът от Ла Специя, роден през 1947 г., беше основал фабрика в Нуско, Южна Италия. Компанията имаше много кратък живот - тя затвори врати само след три години. Пофери, поразен от поредица от фалити, се озова в центъра на едно от многобройните разследвания за пилеене на публични пари за възстановяване след земетресението в Ирпиния и също беше обвинен, че е погребал замърсяващи отпадъци от своите компании на север в Нуско. Разследването продължи цели дмадесет години.

«Много дълъг процес, но в крайна сметка бях оправдан», обяснява пред “Еспресо” италианският партньор на Бобоков.

Разследването е подкрепено с безвъзмездна финансова помощ от фонда IJ4EU. Международният институт за пресата (IPI), Европейският център за журналистика (EJC) и всички други партньори във фонда IJ4EU не носят отговорност за публикуваното съдържание и употребата му.

Други от От страната и света

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

Външно: Приветстваме новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините относно споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници, приветствайки неуморните усилия на Египет, Катар и Съединените щати

Кабинетът разписан за пълен мандат, до края на тази година сменя всички регулатори (Обзор)

С обещание за дружба с президента Не е максимално желаното, но е политически възможното, обяви Росен Желязков Доган подписа само приложение, че осигурява парламентарна подкрепа 105-ото правителство

Сарафов и.ф. главен прокурор до юли, но този ВСС няма да избира тримата големи (Обзор)

Не мина идеята да се забрани на изпълняващия функциите да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. при нов ВСС и Борислав Сарафов (ако още е и.ф.) може да се кандидатира за обвинител №1 Подписът на

>