След големи нерви - студен мир в листите на БСП в София (Обзор)
Дъщерята на Румен Овчаров Теодора е шеста в 23-и МИР
Само Таско Ерменков от водачите в провинцията пожела да е и в столицата, но след като остана едва 21-и, се оттегли
След голям скандал и нервно премерване на силите между лобитата в кандидатдепутатските листи на БСП за София бе постигнат студен мир. Фаворити и на ръководството, и на опозицията намериха места в челните позиции след проведения таен вот в събота.
Червените в столицата за първи път проведоха конференция онлайн поради епидемичните мерки. Тя се излъчваше на живо във фейсбук, но бе на косъм от провал.
Спорът между лагерите на председателя Калоян Паргов срещу този на Георги Свиленски и Анна Янева бе по прозаичен въпрос - технологията на самия вот за листите. Но зад него мнозина провидяха опит за преброяване на силите за вътрешен преврат в БСП в София.
В опит да ги помири Янаки Стоилов направи компромисното предложение - да има по 1 голяма изборна комисия и 2 изборни бюра на район. И беше подкрепен от повечето делегати, независимо на кого симпатизират.
“Разделянето на конференцията на две агитки ще продължава да води до по-нататъшното ни затъване. Отрезвете се”, призова Стоилов другарите си. Как искаме да печелим доверието на хората, като сами не можем да си имаме доверие, попита той.
“Ние членове
на една и съща
партия ли сме?
Как стигаме до такива отношения след толкова години заедно”, попита пък Антон Кутев. Как се явяваме на избори така и как ги печелим, не скри разочарованието си той.
Скандалът обаче продължи и се наложи соцлидерката Корнелия Нинова да поиска почивка и да събере ръководството на конференцията.
Там е бил постигнат студен мир, защото след почивката единодушно бе подкрепено предложението на Стоилов. А Паргов наблегна, че е постигнат взаимен компромис. “Силата на компромиса и консенсуса е спасила БСП през последните 30 г., нека не го забравяме”, успокои той духовете и градската конференция продължи нормално работата си.
87 общо бяха
номинираните
за кандидат-депутати от БСП в София. Градската конференция реди с таен вот и по вишегласие листите след водачите, които вече бяха одобрени от Националния съвет. Само балотажите са с явно гласуване.
Решено бе водачите на листи в провинцията, които са членове на столични организации и са номинирани и в София, да се оттеглят. Става въпрос за Нинова, Свиленски, Ирена Анастасова, Румен Гечев, Стоян Мирчев, Христо Проданов, Иван Ченчев, Крум Дончев, Румен Георгиев и Александър Симов.
Изключение бе направено единствено за Таско Ерменков, който е водач в Разград, но настоя да участва и за 24-и МИР. “Таско бе утвърден за водач в Разград и ако не му харесва този регион - да го беше казал. Ако се притеснява, че няма да има мандат от Разград, да положи усилия, а не да се чудите как да ги вържете така, че да са сигурни, че ще са депутати”, критикува Кирил Добрев. В крайна сметка Ерменков бе класиран едва 21-и и по време на балотажа сам се отказа от участие в столичната листа.
Сред кандидатите в столицата е малката дъщеря на Румен Овчаров Теодора. Тя е шеста в 23-и МИР. На последния конгрес Овчарова влезе и в Националния съвет.
В листите влизат много нови и млади лица. Както и доста от настоящите депутати. (Кои са те - виж по-долу.)
23-и МИР
В 23-и МИР водач е зам.-шефът на червената група в парламента Христо Проданов. Втори е Благовест Кирилов. Той е на 35 г. Магистър по информатика, работи като предприемач в сферата на информационните технологии и изнесените услуги. Преподава в Техническия университет.
Бившият общински съветник Орлин Ваташки е четвърти. Той е магистър по финанси и е директор в банка. След него е юристконсултът от Патентното ведомство Йордан Политов. Шеста е Теодора Овчарова, която в момента работи в софийския офис на евродепутата Петър Витанов.
На седма позиция е проф. Николай Яръмов, лекар в МВР болница. След него е адвокатката Таня Митова. Десети е магистърът по икономика Георги Ангелов. Шефът на младежкото БСП Николай Бериевски е класиран на 11-о място. След него е юристът Еньо Савов, който е главен юрисконсулт в Народното събрание. Фаталния №13 “изтегли” издателката Светлана Шаренкова. След нея е бащата на евродепутатката Цветелина Пенкова - Марин Пенков. Експертът по опасни товари в частна фирма Боян Златев е 16-и. След него е главният експерт в Агенцията за ядрено регулиране Райна Душкова. 18-и е докторът по приложна математика доц. Юлиян Генов, който преподава в Техническия университет. Следва общинският съветник Николай Николов. На 23-о място е бившият вицепремиер и регионален министър Костадин Паскалев, а две места след него е бившият евродепутат Момчил Неков.
В тази листа мандатите са 16, затова БСП подреди списък с 31 имена. Места 3, 8, 15, 28, 30 са за коалиционни партньори и гражданска квота, които ще бъдат попълнени от Националния съвет.
24-и МИР
Водач на листата в 24-и МИР е шефът на червения предизборен щаб и зам.-председател на лявата група в парламента Георги Свиленски. Втори е настоящият депутат Димитър Данчев.
Магистърът по международни отношения Николай Маринов е трети. Той работи като експерт в Народното събрание, Държавен фонд “Земеделие” и ББР. Пети е филологът Александър Грозданов. След него е магистърът по икономика, счетоводство и контрол Димитър Главинов.
Седми е бившият общински съветник Борис Цветков. Следва го Светослав Стойков, който е магистър по мениджмънт на хотели и ресторанти.
Лекарката от ИСУЛ Венцислава Каменова е 10-а в листата, икономистът Огнян Радев е 11-и. След него са докторът по архитектура и преподавател в СУ “Св. Кл. Охридски” Венцислав Йочколовски и колегата му проф. Методи Костадинов, доктор по растителна защита.
Юристката и главен експерт в НС Елеонора Ангелова е 15-а. Следват я архитектката Илияна Попова, училищният психолог Цецка Кочкова, проф. Жени Николова от Медицинския университет и началникът на Клиника по онкология в ИСУЛ Петранка Кънева-Троянова, учителката Цанка Чакърова, Владимир Манов, който работи в “Метрополитен”, дипломатът от МВнР Володя Нейков и др. В тази листа местата за граждани и партньори са позиции 4, 8, 14, 20, 24.
25-и МИР
Лично Корнелия Нинова повежда листата в 25-и столичен избирателен район, известен като лидерския. Веднага след себе си тя е запазила място за гражданска квота или коалиционен партньор, но засега пази името в тайна.
Трети структурата класира Антон Кутев, когото ръководството направо бе зачеркнало. И друг опозиционен депутат - Анна Славова, се нареди на добра позиция (5-о място). Между тях двамата е магистърът по маркетинг и управител на частна фирма Станислав Младенов.
Експертката по политически мениджмънт Радина Гечева е седма. Следват я специалистът по икономика и организация на труда Димитър Михайлов и преподавателят от ВТУ “Тодор Каблешков” проф. д-р Петър Колев, който е машинен инженер и специалист по приложна математика. 10-и е настоящият депутат доц. д-р Николай Цонков. Надолу са Мая Александрова, която работи в частния сектор, политологът Пламен Владимиров, който завежда отдел “Избори” на “Позитано” 20, бизнесменът Георги Миланов, философът Тодор Костадинов, Александър Симеонов, който работи в МО, адвокатът Стоян Цветков, социалният работник Петранка Тодорова, личният асистент Георги Томов, учителят по физическо Емил Рошкев. Магистърът по национална сигурност и отбрана Марина Богданова е най-младата в тази листа - на 30 г. 23-а е социалната психоложка Екатерина Димитрова, която работи в Института за изследване на населението и човека към БАН и др. За граждани и коалиционни партньори са оставени места 2, 6, 12, 21 и 24.