Нова концертна зала в София поискаха музиканти и интелектуалци на среща при президента

03.02.2021 11:34 Лиляна Клисурова

В София да бъде изградена нова национална концертна зала с комплекс към нея, поискаха музиканти, дейци на културата и интелектуалци. Тази инициатива подкрепи президентът Румен Радев, който разговаря с ръководителите на организациите-учредители и обществения съвет.

Убедени сме, че не става въпрос просто за зала, която ще бъде ново културно средище. Залогът е много по-голям - става въпрос за българската култура и духовност не само като носители на нашите традиции, ценности и идентичност, но и като един от най-важните спойващи елементи на обществото за това да имаме национална гордост и самочувствие, каза в началото президентът. Става въпрос и за бъдещето ни като нация в един все по-динамичен и глобален свят, за духовното развитие на следващото поколение българи, допълни той.

Това няма да измести зала "България", а ще надгради и разшири културното влияние, каза Радев. Той очаквал подкрепа за проекта от институциите и Столична община, така че той да намери своето бързо реализиране.

Десетилетия наред творците жадуват да имат нов храм на музиката - нова концертна зала, заяви при представянето на проекта председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци Станислав Почекански.

Идеята е да се създаде музикален комплекс от голяма акустична концертна зала и няколко по-малки зали за репетиции. В него ще има още музей на българската музикална култура и учебен комплекс по музикално изкуство.

Инициативата за изграждането на комплекса е на съюза, но е създаден и Обществен съвет. В него влизат проф. д-р Елена Кутева, директор на държавния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", ректорът на Музикалната академия "Проф. Панчо Владигеров" проф. Сава Димитров, проф. Ростислав Йовчев, педагог и концертиращ артист, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, музикантът, певец и фолклорист Даниел Спасов.

Задължително е новата зала да впечатлява със своята архитектура и акустика и да бъде в централно комуникативно място в София, за да може творците и всички любители на музиката да се чувстват в своя дом, каза Почекански.

Зала "България" е едно бижу и винаги ще остане такова, там са концертирали някои от най-големите музиканти в света, но вече не е достатъчна, каза директорът на Софийска филхармония Найден Тодоров. И даде пример, че във всички големи градове по света има поне по 2 концертни зали - бутикова с история и нова, по-съвременна.

Навсякъде, където ходим по света, свири филхармония и домакините ни с гордост казват, че част от тези музиканти са българи. Нека тази зала бъде призив за нашите национални таланти - нека те знаят, че и тук, в България, имат добри условия, коментира президентът Радев. Ние владеем световните сцени в операта, филхармонията, фолклора, нека тези хора имат своя храм у нас и да се види, че днес България твори изкуство на световна величина, допълни той.

Разговарял съм с кмета и Столична община, от която зависи много, е абсолютно готова да работи за такъв проект, заяви директорът на БТА Кирил Вълчев. Такава зала без Столична община не би могла да се случи, категоричен бе той. Според него проектът може да се съчетае с друг проект, по който той работи от години - разширение на Националната библиотека, а дори и с преместване по-близо до центъра и туристите на Националния исторически музей.

Един такъв полифункционален комплекс е абсолютно необходим и особено ако се изработи голяма акустична зала би бил едно светилище за представяне на музикалното изкуство в различните му жанрове, каза пък проф. Елена Кутева. Тя обясни, че единствената акустична зала в столицата е зала "България", а тя е пренатоварена.

Много ще се радвам, ако подобна зала бъде не само храм, но и работилница за български музиканти, в нея да се представят и новите звезди, каза ректорът на Музикалната академия проф. Сава Димитров.

България има нужда от нова инфраструктура в транспорта, здравеопазването, образованието, администрацията, но не трябва да забравяме и да търсим баланс и за инфраструктура в културата. Без този баланс не можем да прогресираме, заяви президентът Радев.

Когато говорим за инвестиция в човешкия капитал, ние имаме нужда и от по-големи мечти и амбиции. Имаме нужда от ярък пример на успеха, а в областта на културата ние сме велика държава и силна нация и нашите невероятни таланти доказват това навсякъде по света. Нека изграждайки такъв храм да отприщим тази сила на нашата духовност, така че тя да дърпа напред мечтите ни. Нещо, което да ни обединява и да ни прави горди като българи и уверени в нашето бъдеще, призова Радев.

Други от От страната и света

България вече не е с най-нисък дълг към БВП в ЕС, Естония ни изпревари

България вече не е страната с най-нисък правителствен дълг като дял от БВП в Европейския съюз, показват данни на Евростат за задлъжнялостта на страните от Общността

"Спаси София" иска реформа в транспорта, ревизия на договори за 100 млн. лв. и оставката на Димитър Петров, който отговаря за тях

Неизгодни договори за 100 млн. лв. - за маркировка, осветление и светофари, както и нисък контрол от страна на Димитър Петров, директор на Дирекция "Анализ на трафика"

Катастрофа между линейка и кола в София (Снимки)

Катастрофа е станала на бул. "Васил Левски" и ул. "Хан Крум" между линейка и кола в София. Това стана ясно от публикация във фейсбук групата "Катастрофи в София"

Опозицията без председателски места в комисиите, за да работят по-бързо

Ние сме водили многократно разговори за разпределението на комисии преди да бъде формирано съвместното управление и сме обсъждали тези теми и въпроси. В съвместното управление, което формирахме

Желязков: Потвърдено е взаимното доверие между новото ни правителство и ЕК

Премиерът Росен Желязков се срещна с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в Страсбург. Пред журналисти той коментира, че е потвърдено "взаимното доверие между новото българско правителство и

>