Президентът Радев се предложи официално на БСП за втори мандат (Обзор)
Направи го по време на годишния си отчет
Остава в екип с Илияна Йотова
Спусна специални задачи към следващите парламент и правителство
Президентът Румен Радев се кандидатира за втори мандат пак в екип с Илияна Йотова. И отправи покана към БСП да го подкрепи отново.
Радев обяви участието си в президентския вот, докато отчиташе четвъртата си година като държавен глава. За първи път той говори сам, тъй като Йотова е болна от коронавирус. (Какво отчита вицепрезидентът - виж долу)
Издигането на кандидатурата за втори мандат толкова рано е “честен и почтен подход спрямо българските граждани и всички политически субекти”, каза Радев. Той обясни издигането си с “необходимостта от непреклонни и продължителни усилия за необратимост на оздравителния процес”, правейки препратка към предстоящите парламентарни избори. Правел го обаче достатъчно рано преди кампанията, за да няма
съмнения за
негова пряка
намеса в
изборите
Форматът за издигането на кандидатурата щял да стане ясен в законовия срок, който е след вота за парламент, обясни още Радев. Но още не бил водил разговори с партии за подкрепа. “Най-малкото защото социалистите, които ни издигнаха през 2016 г., имат правото да се произнесат първи”, обясни държавният глава. Той и Йотова очаквали да са заедно с левите на президентските избори.
Офертата му
очевидно
изненада БСП
и се очаква червените да изработят позицията си на заседанието на ръководството във вторник.
ДПС не са подкрепили открито Радев на изборите през 2016 г., а той никога досега не се бил срещал с Ахмед Доган, обясни още президентът. Радев изрично подчерта, че имало разлика между върхушката в ДПС и обикновените членове, които водели труден живот.
Кандидатирането за втори мандат пък било политически проект, който да обедини много организации, отговори Радев на въпрос дали вижда алтернативата на сегашното управление в свой проект за парламентарния вот.
Президентът специално изброи принципи и приоритети, които нарече “Послание за нова България”. В словото си Радев
изброи близо
20 приоритета
в 5 сфери,
всички в правомощията на парламента и правителството. По този начин реално президентът постави политическа платформа за вота на 4 април.
Промени в Изборния кодекс, сложи на първо място Радев. Поиска актуализация на избирателните списъци, видеонаблюдение на броенето на бюлетините и отчитането на резултатите, 100% машинно гласуване, дистанционен вот за българите в чужбина.
Партиите, спечелили изборите, да подпишат Пакт за почтеност, професионализъм и компетентност по отношение на номинираните за високи управленски длъжности, бе второто условие.
Конституционни и законови промени, които да укрепят върховенството на правото, спусна трета задача Радев на бъдещите парламент и правителство. Той настоя за гражданско участие в управлението, оптимизиране функциите и състава на ВСС, промени при прокуратурата, засилена защита на собствеността и пр.
Поиска и безкомпромисно преследване на корупцията без оглед на политическата принадлежност и общественото положение на извършителите.
Сред исканията на Радев са и разширяване на механизмите за прозрачност и отчетност и пресичане на злоупотребите с власт и кражбите, които обаче са в правомощията на изпълнителната власт. Сред тях постави и обосновани разчети за правителствените разходи, засилване на парламентарния контрол и харчене на бюджетния излишък само с решение на НС, ефективни проверки на имуществото на политици и висши чиновници.
Реално електронно управление, излъчване онлайн на работата на комисиите за обществени поръчки над определен финансов праг, както и на заседанията на Комисията за защита на конкуренцията, актуален регистър за всички концесионни договори и анексите към тях, осветляване на кредитното портфолио на ББР, публикуване на всички договори и споразумения с контрагенти, сключени до момента от държавните фирми, ясни критерии и публичност при определяне на проектите в Плана за възстановяване и устойчивост и др., също попаднаха в целите, които Радев постави на следващото правителство.
Подкрепям всяка политическа инициатива и алтернатива, която да е водена от тези приоритети и принципи, заяви Радев. Той не скри, че
очаквал партиите
да се
позиционират
спрямо неговите
приоритети,
защото това щяло да помогне на българските избиратели да направят информиран избор между статуквото и алтернативата.
“България се нуждае от мощна политическа алтернатива с решимост за постигане на тази цел. Ако това не се случи, може да се стигне до обичайните пазарлъци между партии и поредния мандат на грабеж и застой. Предвид възможната патова ситуация в новия парламент може да се стигне до правителство на задкулисието под благовидния предлог за национално спасение, национално обединение или експертно правителство или други формулировки”, предупреди президентът.
Радев критикува последните промени в закона за извънредното положение във връзка с предстоящите избори, но обяви, че
няма да му
наложи вето,
за да не влезе
в сценария на
управляващите
А за промените в НПК, които въвеждат фигурата на прокурор, който да разследва главния, президентът каза: “Към това екзотично предложение ще се отнеса с цялото подобаващо внимание, а правният ми екип ще получи истинско професионално наслаждение, докато се занимава с този казус.”
Той обясни, че е въпрос на време и преценка кога ще внесе своето предложение за промени в конституцията, но напомни позицията си, че за това е необходим легитимен парламент.
Йотова: Смяна на модела, не на държавното устройство
Протестите на българите са не само емблема на 2020 г., но и огромна енергия, която продължава в следващата страница от “Проектът за България” и минава през смяната на модела. Това не означава промяна на парламентарното устройство, а край на политиката на мегафона. Това заявява вицепрезидентът Илияна Йотова в своя отчет. Нужни били предсказуемост и стимули за развитие за малките и средните предприятия, за гръбнака на българската икономика.
Вицепрезидентката е убедена, че българските диаспори не са “ничии хора” и заедно - българите у нас и по света, можем да постигнем много. Тя изтъква, че вече 21 г. няма национален орган за българите в чужбина въпреки действието на закона. Извън историческите диаспори нашите общности в чужбина нямат статут. “Всяко наше или тяхно предложение среща “мълчаливия отказ” на правителство и законодатели”, заявява Йотова.
Държавният глава: Ако Навални беше българин, щеше да разследва шкафчето на Борисов
“Винаги съм бил против насилието и арестите на мирно протестиращи граждани, независимо дали са в София, Москва, или другаде по света, против използването на полицейски методи за разправа с опозицията, против заглушаването на словото, против корупцията където и да е по света.”
Така президентът Румен Радев отговори на въпрос защо няма позиция за ареста на Алексей Навални в Русия. Той обясни, че позицията му е била ясна много преди премиерът Борисов да попита, и я обвърза със скандиранията “Мутри, вън” срещу българското правителство.
Заемането на позиция за Навални под крилото на ЕС било удобно за Борисов, обвини Румен Радев.
“Тук е и голямата ирония, даже не ирония, то е патология. Защото, ако Навални беше българин, той щеше да разследва шкафчето на Борисов, а Борисов щеше да се опитва да го изгори, както заплашва с Елена Йончева”, допълни още Радев.
България е изпратила остра позиция до Русия, осъждаща използването на прекомерна сила срещу Алексей Навални и съпругата му, обяви по-късно през деня премиерът Бойко Борисов.
ГЕРБ: Това е застраховка, че червените няма да издигнат вицето му за държавен глава
ДБ не казват дали биха подкрепили президента за нов мандат, гледали към парламентарните избори
Ранната заявка за втори мандат на Румен Радев е опит да се получи подкрепата на БСП и да се неутрализира възможност социалистите да издигнат вицепрезидентката Илияна Йотова, коментираха заявката от страна на държавния глава от управляващата партия ГЕРБ.
“Появиха се слухове в пространството, че г-жа Йотова ще бъде номинирана от БСП за президент. Радев по този начин иска да се застрахова и да получи подкрепата на БСП, като обяви тази ранна своя заявка за кандидатиране за президент”, коментира шефката на парламента Цвета Караянчева. За ГЕРБ било още твърде рано да обявяват своя кандидат, добави тя.
Като наглост определи намеренията на Румен Радев за втори президентски мандат пък зам. външният министър и председател на младежкото ГЕРБ Георг Георгиев. Той очаквал президентът да си признае грешките и да се откаже от втори мандат.
Изказванията на Радев не трябва вече да представляват президентската институция, коментираха пък от СДС. Причината била, че говорил в деня за почит към жертвите на комунизма.
С ранното си кандидатиране Радев опитва да се предпази от мечешки услуги като номинирането му от лидера на “Евролевицата” Александър Томов, обясни пък съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов.
“Желанието му да се кандидатира е логично и обичайно това е желаната траектория у нас. Много малко са изключенията в българския контекст”, каза още Христо Иванов. Засега обаче от ДБ не коментират дали биха подкрепили Радев за втори мандат, защото вниманието им било насочено към парламентарните избори на 4 април.
“Един празен, пропилян мандат.” Такава оценка даде пък лидерът на “Воля” Веселин Марешки във фейсбук. Той обяви, че му е жал, че Радев не може да отчете нищо, и определи “днешната му изява” като подгряване за предизборната кампания на социалистите. Марешки попита и с какви очи президентът иска ново доверие.
Без коментар оставиха президентската заявка за втори мандат ДПС, патриотите и партията на Слави Трифонов. Още в началото на тази година обаче ДПС излезе с позиция, в която намекна, че не би подкрепила отново Радев. Без да го споменава поименно, движението призова гражданите на президентските избори да дадат вота си за “истински обединител на нацията, а не партиен говорител, опонент и опозиция, просто разединител”.