Продадени и върнати деца живеят като фантоми в махалите без ЕГН и актове за раждане
Най-новата тенденция при продажбата на бебета в Гърция
и Кипър е майката първо да мине през Германия, за да не
бъде уличен някой от организаторите
Преди години един човек се е занимавал с цялата схема
Националната комисия за борба с трафика на хора стартира
информационна кампания за превенция на престъплението
Деца без ЕГН и актове за раждане живеят в няколко бедни квартала в България и никой не може да каже колко е броят им, показа проверка на “24 часа”.
Те не съществуват за държавата. Продадени са в чужбина като бебета, но новите им семейства ги връщат на родните им майки у нас също както стока, поръчана по интернет.
С тази разлика, че процедурата е нелегална. Майките им пък отказват да ги регистрират в общините и така създават поколение от фантоми, които не се имунизират, нямат документи, лични лекари, не ходят на детска градина и на училище.
Има случаи на деца, които са на по 7 - 8 години и винаги са живели без документи и ЕГН. Единственият документ, който имат подобни продадени и върнати деца, е от клиниката в Гърция, че са родени там.
След 2 месеца майката трябва да отиде обратно в южната ни съседка, за да получи акт за раждане на бебето. Тя обаче не го прави поради мизерията и незнанието.
“Това са случаи,
в които
продаденото в
чужбина дете
има проблем или
семейството не
го е харесало
и ги връщат
В кв. “Горно Езерово” има такива случаи. Социалните служби правят всичко възможно да се узакони съществуването им”, казва Росица Янева. Тя е секретар на местната комисия за борба с трафика на хора в Бургас.
Това е една от структурите към НКБТХ в Министерския съвет, която на 15 декември прие програмата за противодействие и закрила на жертвите на трафик за 2021 г.
Случаи на върнати деца са малко, а до тях се стига, след като полицията е получила информация.
“Семейство от
Гърция плаща от
10 000 до 40 хил.
евро,
но до майката стига малка част от тази сума - 3 хил. евро. Момченцата се търсят повече от момичетата. Цената на новороденото зависи от пола, цвета на кожата и здравословното състояние”, обяснява Росица Янева.
Информационната кампания за трафика на бременни жени с цел продажба на бебетата е една от последните инициативи на националната комисия.
По данни на прокуратурата това престъпление е доста разпространено у нас.
Продажбата на новородени все по-често се ползва за справяне с бедността в социално изолираните общности. Посредниците в престъпния бизнес са добре организирани групи и манипулатори. Жертвите, които всяка година дават показания, са между 60 и 100.
Повечето от майките, продали бебетата си, мълчат от страх и зависимости и отказват да помагат на разследващите.
Жалбите, достигнали до полицията, често се оттеглят заради заплахи за побой или пари, с които се купува мълчанието на майката.
Семейства от Гърция са най-големите купувачи на бебета от България. Заради пандемията от COVID-19
трафикът сега е
силно ограничен
Така бъдещите майки, които са били подготвени за извеждане в южната ни съседка, няма да може да довършат сделката.
“Между България и Гърция вече е създадено много добро полицейско сътрудничество за пресичане на подобни канали”, обяснява Росица Янева.
Трафикантите все повече се пазят, за да не бъдат проследени и арестувани. Те са адаптивни и често ползват консултации от адвокати.
Бременните пък преминават границата по различни начини. Понякога минават съвсем сами - с такси, автобус и дори пеша, за да не бъде уличен някой, който е с тях. Някои жени, които планират да продадат бебетата си в Гърция и Кипър, първо пътуват до Германия и оттам - за двете държави.
Една от новите тенденции е ръководителят на групата за трафик на бременни да живее в чужбина.
Останалите членове на бандата нямат пряк контакт с него. По този начин следите се губят, а разкриването на престъплението става по-трудно. Босовете живеят в Германия от години, имат и легален бизнес там.
“Преди години действаха по-различно. Един човек е набирал, транспортирал и организирал цялата схема до Гърция. Сега отговорностите се поделят между много хора”, разказа експертът.
Жертвите са жени от ромски произход. В махалите действат т.нар. набирачи, които следят за бременни. Има случаи, в които цели семейства участват в престъпния бизнес.
Така например бащата е организатор, майката - набирачка, а синовете им също участват в схемата за проджаба на бебета. Уговорките за продажба на плода започват още в началните месеци на бременността.
Бъдещата майка и набирачката се познават добре. Целта е да убеди бременната, че е по-добре за нея и мъжа ѝ да продадат детето. Често семейството на бъдещата майка е бедно, а член от бандата им дава малко пари назаем. Лихвите обаче стават непосилни за изплащане. Тогава се предлага изход - семейството да продаде бебето си, за да издължи взетите пари и дори да им останат.
“Някои жени съжаляват и тъгуват, след като са продали децата си”, казва Росица Янева.
Пътуването става
в последния
месец
от бременността
При пристигането си в Гърция жената се поема от друг член на бандата, който я настанява в квартира. Раждането на бебето става в частни клинки в Гърция или Кипър. В схемата участват лекари и юристи от Гърция, които помагат на трафикантите за изготвянето на документите.
Гръцкият баща припознава бебето, а след това семейството го осиновява. След продажбата веднага се прекъсва връзката между новороденото и родната му майка.
Някои от набирачките вече са продавали деца и знаят как работи схемата. Има жени, които са продали по 2-3 деца, преди да се издигнат на по-високо ниво. За тях бременността е бизнес, а тялото им - инкубатор за пари.
Бизнесът с бебета се развива бурно след 2005 г. Тогава са разкрити и първите случаи в България, която остава първенец в този вид трафик. Камено е известнo като градa-родоначалник на престъплението. След това навлиза в Айтос, Средец, Белослав, Долни чифлик и Каменаре - градове и общини в областите Бургас и Варна. От 2007 г. досега някои от организаторите са се отказали от дейността или са осъдени. Други продължават и включват нови хора в схемата.
Синеоките деца от баща клиен-чужденец
Много от жените, които продават бебетата си, първо са започнали като проститутки още на 14 - 15-годишна възраст. Има случаи, когато опродават телата си в Италия, а след това са въвлечени и в трафик за продажба на бебета, разказа Росица Янева.
Така се появяват и светли деца със сини очи в махалите. В общността ги наричат "външни" деца. Те са плод на жена, която е продала тялото си, и чужденец.
От години се говори, че в Турция също се купуват деца, но за органи. В частни клиники там се извършвала и продажба на яйцеклетки. Те са стимулирани с медикаменти и крият риск за здравето на бъдещите деца. Такива случаи обаче официално не са регистрирани.