Извънредният труд двойно повече, но го плащат по-бързо (Обзор)

09.12.2020 22:30 Цветелина Стефанова
Парламентарната шефка Цвета Караянчева защити промените в Кодекса на труда с пример от личния си живот.

40% работят наднормено, без да им дават пари за това

Двойно - от 150 на 300 часа на година, се увеличава позволеният извънреден труд, но това ще става само с колективно трудово договаряне. Това решиха депутатите с окончателното приемане на промени в Кодекса на труда.

Работодателите обаче ще плащат по-бързо за извънредната работа - на 4 вместо на 6 месеца.

Според сегашните норми фирмите може да отложат с шест месеца плащането на извънредния труд на служителя си. Така “стопяват” тези часове, като ги прехвърлят в следващите месеци, когато не са осигурили достатъчно работа на служителите си, но са длъжни да им платят за часовете от работния месец.

Анализи на КНСБ от миналата година показаха, че близо 40% от работещите полагат извънреден труд, без това да им се заплаща или компенсира. Проверки на Главната инспекция по труда показват и масово разпространение на сумираното изчисляване на работното време. Така се заобикалят ограниченията за полагане на извънреден труд, нарушават се изискванията за междуседмичната почивка и правата на определени групи работници.

В началото на пленарното заседание в сряда БСП отново опита да спре гласуването на промените, след като в петък провали заседанието заради тях. Но този път точката влезе в дневния ред.

“В XXI век в Европа и света усилено се говори за намаляване на 8-часовия работен ден и за 4-дневна работна седмица, а у нас - за увеличаване на извънредния труд на 9 часа и 12 минути на ден”, скочи Георги Гьоков от БСП.

“В България извънредният труд е забранен, този текст остава в Кодекса на труда. Остава в сила ограничението за 150 часа извънреден труд. Променя се, че със съгласието на работниците с колективен трудов договор извънредният труд в определени случаи може да бъде разрешен до 300 часа годишно. Но за да се случат тези 300 часа, работниците трябва да се съгласят”, обясни шефът на социалната комисия д-р Хасан Адемов от ДПС.

Парламентарната шефка Цвета Караянчева пък даде личен пример от работата си като инженер в завод. “Понякога има форсмажорни обстоятелства - развалена машина, дефектна стомана, и това води до загуби на поръчки заради огромната конкуренция на пазара. Работниците ясно съзнават, че няма откъде да дойдат средства за заплатите им, ако не си изработят със собствените си ръце тази продукция”, разказа тя. Извънреден труд ще се ползва само при необходимост, категорична бе Караянчева.

“Лъжа и манипулация е, че отнемаме правата на работници и служители. След като работниците, синдикатите на ниво бранш или отрасъл няма да подпишат този колективен трудов договор, няма да има увеличение на часовете извънреден труд”, скочи и зам.-шефката на социалната комисия от ГЕРБ Светлана Ангелова. И обясни, че в КТ продължава да има ограничения за извънредния труд, които са достатъчни, за да се гарантира здравето на работниците и служителите.

Смениха името

на 24 май

24 май вече ще е Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Този компромисен вариант за прекръстване на празника, измислен от ВМРО и ГЕРБ, бе одобрен от парламента при второто четене на промените в Кодекса на труда. Досега бе Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Първоначално ВМРО искаше 24 май да стане Ден на българската писменост, просвета и култура. Това обаче предизвика бурен спор между учени, а Скопие обвини България, че си присвоява празника. Войводите оправдаха предложението си със стопиране на руски твърдения, че Кирил и Методий нямат никаква връзка с България, но са първи разпространители на просветата в Русия. Така в комисия текстът бе редактиран.

БСП бе твърдо против промяната на името, защото това щяло да има широк международен отзвук. Така се отменяли общославянската и общоевропейската значимост на Кирил и Методий.

Патриотите обаче репликираха, че позицията на БСП съвпада с изказване на президента Владимир Путин, че славянската писменост е дошла в Русия от македонските земи. И обвиниха червените, че защитават чужди интереси.

Безспорен е фактът, че българският принос към кирилицата системно е атакуван от Русия и Македония, коментира Тома Биков от ГЕРБ.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>