BG фирма създава мебели за световни модни марки
Фондът за капиталови инвестиции на ББР влага в компанията 1,65 млн. лв.
Българската фирма “М2 ПРОМ” прави мебели за световни модни марки като “Диор” и “Ив Сен Лоран”. Компанията стартира едва преди 5 г. с идеята да покаже, че България може да се асоциира с качествено мебелостроене. А сега може да се похвали, че в музея на “Ив Сен Лоран” редом до автентичните мебели на дизайнера, стои и изработено от тях обзавеждане.
През 2015 г. Мирослав Константинов и Димитър Димов правят малка фирма, в която работят общо трима души. Първоначално разпределят запитвания на клиенти към български подизпълнители, разказват основателите.
Двамата млади предприемачи са учили и работили във Франция и решават да променят разбиранията, че българските производители на мебели са лоукост и некачествени. И решават да създадат фирмата М2, а от една разходка в Париж се вдъхновяват от френска фирма да добавят към името и “ПРОМ”, защото звучи мащабно. През следващите 5 години развиват компанията и я профилират в производство на търговско и офис обзавеждане в луксозния сегмент. Клиентите им са международни компании с филиали по цял свят, но правят мебели предимно за Франция. Официален подизпълнител са на френската търговска верига “Лагардер”, правили са обзавеждане за обекти на парижкото летище “Шарл дьо Гол”. В момента имат поръчки и за новия му терминал. Техни мебели са и на друго парижко летище - “Орли”, и на това в Прага.
В списъка с клиентите им е и фирмата за часовници “Суоч”.
Изработили са и
обзавеждане за
четирите офиса
на самолетния
гигант “Еърбъс”
в Тулуза, както и за две големи френски застрахователни компании. Работят и с други компании, за които правят обзавеждане за луксозни бутици във Франция, Англия, Испания, Америка. Официален подизпълнител са и на “Кей Еф Си” и “Пица Хът” за Франция.
Мирослав и Димитър решават да се захванат с производство, за да имат контрол върху качеството и сроковете. Така могат да проследят целия процес - от проектирането, през изпълнението, експедицията и монтажа на мебелите. Обемът на поръчките нараства и за да разширят бизнеса си, двамата предприемачи започват да търсят финансиране. Отказват на френски завод да ги купи, не искат и кредит, защото търсят партньор, а не само финансова подкрепа. Решават, че инвестиционните фондове са подходящи за техния бизнес. Така се свързват с Фонда за капиталови инвестиции. Оттам виждат потенциала на компанията и решават да участват с 1,65 млн. лв. Мирослав и Димитър
избират
дъщерното
дружество на
ББР пред
английски и
чешки фондове,
защото виждат
партньор,
отнасящ се с разбиране към дългосрочната им стратегия за развитие. Това, че зад тях застава голяма финансова институция и национален фонд е решил да инвестира, им дава един още по-стабилен имидж пред клиентите и по-голяма тежест на европейския пазар.
Близо 8 месеца след като фондът влиза в “М2 ПРОМ”, Мирослав и Димитър казват, че това е било правилното решение. С финансирането те разширяват производството, наемат нови хора, като фирмата вече наброява 30 човека. Успяват да внедрят и най-добрата в сферата програма за 3D проектиране. Според Мирослав това била една от най-важните инвестиции, тъй като така
достигат нивото
на водещи
производители
в луксозния сегмент
в Западна Европа. Купуват и две машини, които са свързани директно с 3D програмата. В България няма експерти за това и обучават конструкторите за работа с нея.
Инвестицията в “М2 ПРОМ” е първата сделка на Фонда за капиталови инвестиции, в която той влиза като акционер. Дружеството с капитал от 65 млн. лв. финансира малки и средни предприятия, насърчавайки техния растеж. Фирмата на Мирослав и Димитър привлича интерес с производствения си профил и капацитета за генериране на висока добавена стойност, казва Цветомир Цанов, член на съвета на директорите на фонда. Дяловото финансиране в случая е в подкрепа на предприемачеството, но и осигурява работни места в предизвикателните пандемични условия.
След подкрепата от фонда компанията има все повече запитвания и от България. Мирослав и Димитър вярват, че за да е успешен бизнесът им, във фирмата всички трябва да са част от един екип. Поради това основна цел им е да осигуряват добра работна среда и специфична социална политика. Провеждат срещи с всеки от екипа инвидидуално в началото и в края на година, за да разберат как се чувства в компанията и в каква сфера иска да се развива. Всяка година правят презентация за успехите, както и колко фирмата губи от грешките.
Двамата предприемачи готвят презентация и пред студентите от Лесотехническия университет в София, за да покажат на младите хора, че има възможност за работа по значими проекти и от България, и че има смисъл и бъдеще в професията.