Кой ще ремонтира с гаранция електромобилите? Бургаска гимназия подготвя техниците
Паралелките са пълни, казва директорката на училището по транспорт Ирина Пенкова
То има партньори от автомобилната индустрия
Иновативните и креативни училища ще променят системата, е позиция, която просветният министър Красимир Вълчев споделя често публично.
Министерството на образованието стимулира този тип училища чрез Националната програма “Иновации в действие”. Тя стартира миналата година с участието на 720 общински, държавни, частни училища.
По-интересни уроци, мотивирани ученици, креативни учители - това е кауза, която “24 часа” подкрепя от години. Българското училище се промени само за два месеца чрез дистанционното обучение.
Какво следва по-нататък? Като медиен партньор на Националния форум за иновации в образованието “24 часа” ще ви покаже училища, учители и уроци, които си заслужават да бъдат следвани.
Когато на място демонстрират иновациите си, училищата ще могат да канят и други училища в града, общината или да правят форуми по теми, които предлагат. Чрез програмата “Иновации в действие” бе въведен модул, който позволява организирането на подобни форуми.
За да е в крак с времето, преди 2 г. гимназията по транспорт в Бургас, откри специална паралелка за електромобили.
Училището е със статут на иновативно.
В “Електрически превозни средства” се изучава всичко от А до Я, което се отнася до контрола, диагностиката и ремонта на автомобили с автономно електрическо или хибридно задвижване. Училището реши да я открие, след като електрическите автомобили станаха център на общественото внимание.
“Има голям
интерес към
тази специалност
Двете ни паралелки са напълно заети. С изучаването на електрическите превозни средства осигуряваме най-съвременното професионално образование на нашите възпитаници в съответствие с актуалните потребности на пазара на труда и с най-новите тенденции за развитие на сектора.
Електрическият автомобил е конвенционален, в който вместо двигател с вътрешно горене (ДВГ) и резервоар за гориво се използва електромотор и батерия.
В последните години утвърдени автопроизводители включват такива модели в гамата си - електромобили, електромобили с удължен пробег и зареждащи хибриди. Затова решихме да отговорим на тази тенденция и да подготвяме необходимите кадри”, казва директорката на гимназията Ирина Пенкова.
Тя е преподавател по двигатели с вътрешно горене (ДВГ) от 1983 г. и знае всички детайли по автомобилите и новите трендове в тази индустрия. За да мотивира учениците в новата спецалност, успяла да им издейства
стипендия
независимо
от успеха
“С постановление на МС тази специалност се води като такава с очакван недостиг на кадри, което я прави защитена и устойчива за развитие. Затова очаквам като пионери в подготовката на кадри да се впишем достойно в подсигуряване на нуждите на пазара откъм техници и поддръжка на новите автомобили”, казва Пенкова.
От всички профилирани училища по транспорт в областта специалност “Електромобили” се изучава единствено в Бургас, а в България има още 2, които я въвели в приема си. Бургаската гимназия обаче е единствена, която е
одобрена в
националната
СТЕМ програма
за насърчаване на учениците чрез обучение в среда и методи, близки до реалния живот. По нея училището е спечелило 50 хил. лв., с които е оборудвало специален кабинет с двигатели на различен тип превозни средства, по които учениците се обучават нагледно.
Докато се обучават по “Електромобили”, те ще придобият професионални компетенции, включващи познаване и работа със специфични инструменти и специализиран софтуер за контрол, диагностика и ремонт на автомобили с автономно електрическо или хибридно задвижване, извършване на демонтаж, монтаж, центровки и регулировки, контролно-диагностични операции, техническо обслужване, ремонт и безопасна експлоатация на електрически автомобили и автомобили с хибридна технология - термичен и електрически двигател.
Идеята е от бургаското училище да излязат
подготвени кадри
за пълното
обслужване
на новите автомобили, които все повечеще виждаме по пътищата.
Учениците в новата специалност изучават усилено английски език, без който няма как да работиш с най-новите технологии в сектора и да ползваш специализирана литература.
Чуждият език е залегнал в обучението и на други две открити наскоро иновативни специалности - “Спедиция” и “Автотранспортна техника”.
Всички учители, преподаващи по “Електромобили”, са минали през курсове за повишаване на квалификацията си чрез обучение от Индустриален клъстер електромобили - ИКЕМ. В него училището членува наред с утвърдени компании. Чрез Секторния съвет за електрическа мобилност към министерството на образованието ИКЕМ ще подпомага процеса по интегриране на образователни програми по електрическа мобилност, енергийна и киберсигурност. Това ще става с разработка на учебно съдържание и модели.
Учениците, успешно завършили пълния курс, получават свидетелство за професионална квалификация и свидетелство за управление на МПС категория В и умения за придобиване на С категория.
Освен добре подготвените преподаватели
гимназията
разполага и с
модерна база,
Благодарение на партньорите от автомобилната индустрия кабинетите бяха оборудвани с ново поколение дизелов и бензинов двигател, турбокомпресори, горивни уредби, инжектори, помпи, ходова част, автоматични и ръчни скоростни кутии, предни и задни диференциали, разпределителни кутии, ERG охладители, електронни компоненти, лазерни фарове, дисплеи, спирачни уредби, Air Bag, въздушно окачване (Air spring), хидравлични помпи и др.
Модернизацията в учебния процес се вписва и в цялостното обновяне на училището последните 2 г. Общината почти го изгради наново и разшири, след като държавата ѝ прехвърли безвъзмездно сградите и прилежащия терен.
Ремонтът вървеше и с преоборудване на специализираните кабинети, които се превърнаха в места за разработки. От миналата година
училището има
и ново лого -
стилизирана броня на ретроавтомобил с разгърната книга, символизиращи традициите и надграждането им със съвременно образование.
Училището си партнира с представителите на големи автомобилни компании, с общинския превозвач “Бургасбус” и с университета “Проф. д-р Асен Златаров”. Те споделят полезни практики и ноу-хау.
Сега в условията на коронавируса учебният процес протича онлайн, а кормуването се провежда в индивидуални часове със съгласието на учениците и родителите им.