Д-р Христо Якимов: Ако системата не издържи, ще трябва да избираме кого да лекуваме

05.11.2020 07:00 Тони Щилиянова

На 9 ноември отваряме новото COVID отделение с 40 легла в центъра на Бургас, казва зам.-управителят на болница "Дева Мария"

Според анестезиолога младите хора имат по-балансирана имунна защита, затова изкарват вируса по-леко 

- Д-р Якимов, преди дни стана ясно, че УМБАЛ “Дева Мария” ще разкрие 40 легла за пациенти с коронавирус. На фона на тоталния недостиг на легла и връщане на пациенти това звучи обнадеждаващо. Кога реално ще заработи COVID отделението?

- Ежедневно нарастващият брой заразени с COVID и засилената нужда от хоспитализация наложи да се вземе решение за разкриване на допълнителни легла към УМБАЛ “Дева Мария”. В момента се подготвя логистиката на релокацията на двете отделения - медицинска онкология и COVID отделение.

На 9 ноември новото отделение ще започне да функционира пълноценно на терена на МЦ “Св. Георги Победоносец” в центъра на Бургас.

- Какви ще са екипите, ще заложите ли на принципа млади медици да поемат грижите за пациентите, а лекари с повече стаж да участват в терапията на COVID болни?

- Принципът на сформиране на екипи е същият, както досега. В COVID отделението са ангажирани млади колеги. Дежурства ще дават 18 лекари и 23 сестри. Има определени опитни специалисти, с които на сутрешна и следобедна визитация се определя терапията на всеки пациент според състоянието. Разбира се, във всеки момент те ще разчитат на помощта на другите консултанти. Осигурена е 24-часова видеовръзка, разположени са камери с висока резолюция, които дават възможност за директно наблюдение на пациентите от централната болница в кв. “Ветрен”. За съжаление, не можем да разчитаме на място на образна диагностика и клинична лаборатория и това ще затрудни работата.

- В цялата страна има осезаема липса на медици. Как успявате да обезпечите разширеното COVID отделение?

- По отношение на персонала УМБАЛ “Дева Мария” не прави изключение. Благодарение на вътрешна реорганизация на работата в останалите отделения сформирахме екип за COVID отделението. Колегите проявяват разбиране, че обстановката е извънредна, и всеки дава максимум от себе си.

- Кое наложи преместването на отделението - нарастващият брой болни, натискът за прием в болница и липсата на места или стремежът на ръководството да опази персонала и пациентите си?

- Поради всички тези причини ръководството на болницата и собственикът Семир Абумелих решиха да се предислоцира съществуващото ковидотделение на мястото на отделението по медицинска онкология.

Така се увеличава капацитетът, като в същото време значително се улеснява и достъпът на пациенти до квалифицирана помощ.

- Как се лекува при вас пациент с коронавирус? Прилагано ли е до момента лечение с кръвна плазма, разполагате ли с ремдесивир?

- Към момента няма единен медицински протокол за лечение. Нашият терапевтичен подход повтаря това, което се прави във водещи клиники. Ремдесивир сме приложили на 4-ма в увредено към тежко общо състояние, и то в ранната фаза. При единия курсът на лечение беше 10 дни, но без успех. При другите беше приложен 5-дневен курс и пациентите са изписани в значително подобрено състояние. Но терапията им включваше и други медикаменти.

Нека не подценяваме и имунния отговор на организма. Към момента не разполагаме с ремдесивир, но очакваме да получим от доставения от Министерството на здравеопазването.

- Д-р Якимов, COVID взе свидна жертва от УМБАЛ “Дева Мария” - проф. Георги Хубчев. След смъртта му казахте, че вирусът го е смазал за 48 часа.

- Засягате изключително болезнена за нас тема. Въпреки приложеното лечение с ремдесивир, реконвалесцентна плазма, сърфактант, различни режими на неинвазивна и инвазивна вентилация усилията на колегите не се увенчаха с успех. Допускаме, че причина за това фатално развитие на болестта е т.нар. цитокинова буря.

В медицината удовлетворението от свършената работа се редува с разочарованието от загубена битка.

- Цитокиновата буря характерна ли е за по-младите, или за организми, чиято имунна система е по-силна?

- Повишеното активиране на имунните клетки води до усилена продукция и секреция на голям брой медиатори на имунния отговор, или т.нар. цитокини. Когато тяхното количество в серума е огромно, както е при цитокинова буря, те оказват ефекти върху целия организъм. Точните причини за възникването ѝ не са ясни.

Смята се, че след като вирусът навлезе в клетките и се размножи, той трябва да напусне клетките и да зарази нови. Ако няма регулация на процеса, продукцията на цитокини и активацията на имунните клетки става некронтролируема. Така, опитвайки се да премахне вируса, имунната система може да увреди организма.

Счита се, че при младите хора съществува баланс между проинфламаторните и антиинфламаторните цитокинови мрежи. Тяхната балансирана имунна система може да ограничи развитието на COVID инфекцията, докато възрастните нямат такъв балансиран имунен отговор.

С напредване на възрастта имунната система поддържа състояние на умерено възпаление. И появата на патоген, какъвто е COVID-19, може прекомерно да увеличи амплитудата на имунния отговор, известен като цитокинова буря.

- Опасно ли е да си самоназначаваме имуностимулатори и витамини?

- Предполага се, че безконтролно приемане на медикаменти, определяни като имуностимулатори, може да повлияе на финия баланс на имунната ни система. В научни публикации се цитира като уместно приемането на витамин D, но под контрол поради опасност от предозиране, цинк, селен, витамин С.

- Сега, когато броят на заразените в България расте лавинообразно, смятате ли, че здравната ни система ще издържи?

- С това разпространение на COVID смятам, че има реална опасност здравната система да се претовари и вече се усещат първите признаци. За мен далеч по-важно е системата за интензивно лечение да издържи.

Все още сме далеч от заемане на обявените интензивни легла и дано никога да не стигаме до това да решаваме кой да бъде лекуван и кой - не. Защото интензивното легло само по себе си не лекува. Това е изключително скъпо начинание, изискващо не само високо технологично оборудване, но и интензивисти и медицински сестри с опит в интензивната медицина.

- Все още има хора, които не вярват, че COVID-19 съществува?

- Съществуването на коронавируса е неоспорим факт. Да, при немалка част от хората инфекцията протича безсимптомно или с лека симптоматика.

Това, както и противоречиви понякога научни съобщения може би дават основание на хората да подценяват опасността от тази инфекция.

Да не дава Господ да се попадне в процента на тежко протичащите случаи, понякога с фатален край и едва тогава да се признае за съществуването на COVID. А и навсякъде има нужда от доброволци, които биха се уверили с очите си за какво става дума.

Д-р Христо Якимов работи в отделението по анестезиология и интензивно лечение на университетската болница “Дева Мария” от 2015 г., в момента е неин зам.-управител. Има опит в болници във Великобритания и Ямайка.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>