100 000 качват Чудните мостове, а двама общинари им показват пътеките и... тоалетната

09.09.2020 08:00 Валентин Хаджиев
Чудните мостове са сред 100-те национални обекта.
Сега на паркингите около туристическите обекти могат да намерят място близо 500 коли. Според местните власти обаче те са посещавани поне от 5000 автомобила, което налага разширяване на капацитета им.
БОРАН ХАДЖИЕВ
ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
ВАЛЕНТИН ЧЕРПОКОВ

Кметът на Чепеларе се изчервява от неудобство пред хората, които трошат колите си по тясното шосе, за да се озоват на паркинг с 12 места и подкрепя идеята на “24 часа” за буферен в подножието на скалните феномени

Даниела Дариткова, която е депутат от Смолян, пое във вторник ангажимент да представи и защити пред министерства проекта на
общината за ремонт на опасните 7 километра

Над 100 хиляди души стигат всяка година до природния феномен Чудните мостове. Толкова туристи успяват да преброят двамата служители, които отговарят за реда на скалните феномени над река Еркюприя в Западните Родопи. Единият показва на хората къде са екопътеките, по които да стигнат до мраморните чудеса, а другият събира таксата за... тоалетна.

Вероятно и двамата отнасят поравно от гнева на туристите, които не успяват да намерят място на паркинга с 12 места и губят по два-три часа, за да изминат опасните 7 километра кратери и да се върнат обратно без снимка на Чудните мостове.
Скалните
феномени, които
са сред 100-те
национални
обекта,
са изваяни от природата в продължение на хиляди години от реката в карстовата долина на 6 км от Забърдо. Това са два моста - единият широк до 15 метра, дълъг почти 100 с три арки, чиято височина е 45 и ширина 40 метра. Малкият мост е на 200 метра от големия.  

“Изчервявам се от ситуацията около тази природна забележителност.
Хората негодуват
и с пълно право
заради отчайващото състояние - на места пътят е дори опасен. Без проблеми стигат само джипове, два автомобила трудно се разминават, а за автобусите е най-трудно и рисковано ”, разказва кметът на родопската община Чепеларе Боран Хаджиев.

Хората, които успеят да стигнат до мястото, са изумени от зашеметяващите природни гледки, но в същото време са вбесени от лошата инфраструктура.

Колегата на Боран Хаджиев - кметът на съседното на Чудните мостове село Забърдо Валентин Черпоков, също има своя статистика.
“Само в
почивните дни
към Чудните
мостове отиват
по 3-4 хиляди
души на ден,
а това лято в пъти повече хора са избрали Родопите”, обяснява Черпоков и допълва, че от ситуацията, описана във вторник от “24 часа”, губят и туристите, и Чепеларе.

Тъй като пътят до Чудните мостове, които са в топ 3 на най-посещаваните места в Смолянска област, не води до населено място, местните не откриват европейска или национална програма за финансиране на ремонта му.  

Община Чепеларе, чийто кмет Боран Хаджиев е личният треньор на единствената ни шампионка от зимна олимпиада Катерина Дафовска, е в тежко финансово състояние. Кметството не може да отдели средства за Чудните мостове - нито за пътя до природния феномен, нито за буферен паркинг на стотиците автомобили, които да спират в подножието на връх Голям Персенк, вместо да изкачват безсмислено 1450 метра височина през боровите родопски гори.
Иначе Хаджиев
приветства
идеята на
“24 часа” колите
да паркират в
подстъпите
към Чудните мостове и оттам хората да се придвижват пеша или с микробуси, както се прави при редица забележителности по света.

“Теренът е доста тежък и това е добра алтернатива. Виждал съм подобна организация в много европейски планини. Така ще се създаде ред и ще има повече приходи за общината и работните места ще са много повече от сегашните две”, смята Хаджиев.

Подобна организация има на двете панорамни площадки Орлово око и Вълчи камък в общините Борино и Девин.  

Туристите се возят от частни джипове за около 10 лева. Често обаче самите превозвачи се карат за туристи. Никой не следи и за техническото им състояние, а годишният технически преглед не е достатъчен за екстремните пътища, по които минават.

Таксите за паркингите на автомобилите за Орлово око събира туристическото дружество, което стопанисва Ягодинската пещера. Община Борино обаче е против и настоява приходите да влизат в общинската хазна. Според местните общинари
въпросът с
инфраструктурата
и поддръжката
на природните
забележителности
не е уреден на
държавно ниво,
и това е трябвало да стане още преди години.

Че въпросът не е уреден, става ясно от тоталното разминаване в становището на местната и изпълнителната власт. Според кметовете на Забърдо и Чепеларе Валентин Черпоков и Боран Хаджиев принципал на природния феномен е екоминистерството, а пътят се поддържа от община Чепеларе.

От министерството обаче са категорични, че нямат правомощия да се намесят пряко, тъй като МОСВ не е принципал на този обект, макар Чудните мостове да са защитена територия. Министерството отговаря за националните паркове, които у нас са 3 - в Рила, Пирин и Централния Балкан.  
“Преди години
обаче същото
министерство ме
подгони с актове
заради подпис на
Христо Стоичков
с въглен”, спомня си кметът на Забърдо. Той бе глобен, тъй като позволил на мегазвездата, както и на други известни личности да се подписват с въглен върху скали в района.

Стоичков сложи подписа си на 9 май 2008 г., когато пристигна, за да представи испански инвестиционен проект в района на Забърдо. Камата написа “Ицо №8” с въглен от огнището на чевермето, с което го посрещнаха. Според Черпоков жалко е да се изтрие подписът на Стоичков, а е и с естествен материал.
“Повече от 30 години
никой не реагира
на десетките
надписи от
туристи, а за
Стоичков
екоинспекторите
скочиха
Раул Кастро също се е подписвал, но не е бил глобен”, каза Черпоков.
В началото на юли работници от временната заетост в Забърдо запълнили ръчно част от дупките с чакъл и трамбовали с дървени трупи.

Хилядите коли и дъждовете обаче отново са изровили тесния път.
Поредният чиновнически абсурд да не е ясно кой отговаря за обекта и да няма бюджет, който да служи за поддръжката му, вкарва в капан и местните, и туристите.
“За пътя
има изработен
проект за ремонт
още през 2010 г., като е предвидено това да стане на два етапа - 9,2 км от разклона на главния път Смолян - Пловдив за 5,5 млн. лв. и от разклона за Чудните мостове за 4,1 млн. лв.”, уточнява Боран Хаджиев.

Според него е нужен месец да се съгласува с различните институции и пътят може да се ремонтира, стига държавата да осигури средства.
След публикацията в “24 часа” от вторник управникът на Чепеларе представи проблема пред д-р Даниела Дариткова, депутат от Смолянска област и шеф на ПГ на ГЕРБ.

“Запознах се с проблема и след като разгледах проекта на община Чепеларе, поемам ангажимент да го представя и да обоснова нуждата от цялостен ремонт на инфраструктурата пред съответните министерства”, заяви д-р Дариткова.

Други от От страната и света

Назначават втория етаж на властта след 3 дни, а още не се знае кой ще одобрява кадрите

Борисов към ПП-ДБ: Няма победа, без да отнесеш някой и друг удар, така че стига ритници и сенсеи, да се върнат на политическата сцена 3 дни преди да започне разпределянето на постовете във властта от

В Гоце Делчев усетиха земетресение от Гърция

Земетресение с магнитуд 3.8 по скалата на Рихтер бе регистрирано в района на град Драма в Гърция. Има данни, че земетресението е било слабо усетено и у нас, в района на Гоце Делчев

Снегът напълни зимните ни курорти въпреки цените, по-високи с 25 процента

В разгара на сезона ски картите поскъпват с 12-14 процента Отличното време за ски напълни зимните ни курорти независимо от по-високите цени. Въпреки че ръстът на гостите е съвсем малък в сравнение с

Тошко Йорданов от ИТН: Има работещо правителство без Делян Пеевски

На последните два избора заявявах, че ние ще направим всичко възможно да има работещо правителство без Делян Пеевски. Това се случи - има работещо правителство без Делян Пеевски

Божидар Божанов от ДБ: реформите, които искат и нашите избиратели, ще ги подкрепяме

От трибуната заявихме, че ще бъдем конструктивна опозиция, няма да сме кресливи.  Тези реформи, които сме обещавали на избирателите си, ще ги подкрепяме

>