УТРЕ Алекс Лазаров отказа да учи в “Харвард” и “Йейл” заради мечтите си в тениса

12.08.2020 10:37 Явор Гeронтиeв
Александър Лазаров привлече вниманието на целия свят на ATP Cup.
След победата на двойки с Григор Димитров срещу Великобритания Алекс бе обявен за човек на мига.
Александър на Sofia Open в зала “Арена Армеец” миналата година. Зад него е баща му Красимир.

Шампионът на България работи усърдно, за да влезе в топ 10 на света

Когато те заведат на корта още като дете, баща ти е най-младият шампион на България, а дядо ти и чичо ти също са хора от тениса, трудно ще избереш нещо различно за професия. Поне такъв е случаят с Александър Лазаров.

Синът на бившия национал Красимир Лазаров бе в отбора на България, който завърши 9-и в света на новия турнир АТP Cup в Сидни. Александър направи страхотно впечатление с представянето си на двойки с играещия капитан Григор Димитров. След победата над Великобритания

Лазаров бе

обявен за

човек на мига

“Ние всички бяхме като отбор там и всеки даде по нещо за успеха. Дали аз ще играя, или някой друг, ние сме отбор и преживяваме всичко заедно. В личен и професионален план за мен бе страхотно, защото никога не бях играл на двойки с Гришо. Преди мача бях притеснен, но той умее много добре да те успокои, да ти вдъхне увереност и да те накара да играеш най-добрия си тенис”, коментира Александър при завръщането си в България.

Миговете на слава на Зеления континент обаче бяха предшествани от не особено приятни преживявания за държавния шампион на България. Преди да замине на турнири в Гърция, Лазаров се разболя и му трябваха месец и половина, за да се оправи.

“Не знам какъв бе вирусът, не бях и тренирал много. При заминаването за Австралия отмениха няколко пъти полетите и реално сме тренирали 2-3 дни. На 31 декември почивахме, защото бе Нова година. Имахме малко време за подготовка, но Григор е човек, който умее да те успокои и да ти вдъхне увереност, да те накара да покажеш най-доброто”, обяснява Александър.

След огромния успех в Сидни той вече е достатъчно известен, за да бъде търсен от журналисти, а със сигурност е станал и причина деца да изберат точно тениса. Но миналата година за Лазаров не всичко бе розово заради сериозен здравословен проблем.

“И до днес не мога да разбера какво се случи. В един момент си здрав, чувстваш се добре и показваш най-добрите си резултати, а две седмици по-късно си на легло в болница неподвижен и не знаеш къде си.

Откриха ми

автоимунно

заболяване,

което ме извади

от строя за

3-4 месеца

После възстановяване няма, само контрол. Това ще е с мен цял живот и ще съм на медикаменти. Трябва да се боря. Когато отидох в Мюнхен, ми казаха, че е по-добре да престана да играя тенис, защото при натоварване рискът за здравето ми е голям. Но аз им отговорих, че няма как да направя това, защото играя цял живот и това ми е мечтата, това е моята страст. Ще играя, докато мога”, спомня си Лазаров.

Той е роден в Маями, защото майка му и баща му са искали да се установят в САЩ. Красимир имал оферти да бъде треньор и да остане там за по-дълго. Но плановете се провалят и се връщат в България. Александър е благодарен, защото е научил английски и това е първият му език. А заради американския паспорт има по-големи възможности и пътува по-лесно по света.

Заради тениса Лазаров е направил нещо, което за мнозина е немислимо. Отказва покани от престижни университети. Защо, разкрива сам.

“Това стана, когато играех при юношите. Най-добрите университети имат хора, които обикалят по турнирите и наблюдават тенисисти. От “Харвард” ми писаха, когато загубих от Феликс Оже-Алиасим (канадецът е един от най-големите съвременни таланти и в момента е 20-и в световната ранглиста - б.р.) на 1/4-финал на “Еди Хер”. Тогава, мисля, имах 4 мачбола. След мача при мен дойде човек и ми каза, че от “Харвард” имат оферта за пълна стипендия, ако искам да продължа тениса заедно с ученето. После ми писаха от “Йейл” и “Станфорд”. Отказах, защото

при ангажимент

с престижен

университет поне

4 г. не можеш

да се състезаваш

професионално,

защото си свързан с тях. Всъщност можеш, но в много малък период от време и така няма как да осъществиш мечтите си, ако искаш да станеш професионалист. Отказах, за да продължа да следвам целта си и да стана един от първите 10 в света”, казва Александър.

Майка му е завършила медицина и има две висши образования. За нея ученето е от много голямо значение и приема тежко избора му.

Тя иска синът

ѝ да отиде в

университет,

да играе тенис,

но и да вземе

диплома, която

остава за

цял живот

и можеш да си намериш работа, където искаш. Но после, макар и трудно, приема нещата такива, каквито са. Защото семейството помага на Алекс да играе тенис, откакто той се помни, и всички преследват една и съща цел.

След представянето на ATP Cup Лазаров вярва още повече във възможностите си. Но и той, и всички в тениса очакват възстановяването на сезона, прекъснат заради пандемията от коронавирус. Преди няколко месеца ръководствата на турнирите от “Големият шлем”, ATC, женската асоциация и международната федерация обявиха, че създават фонд за помощ на състезатели с по-ниско класиране в ранглистата. Те са най-засегнати от кризата с COVID-19 и липсата на турнири.

“Абсолютно подкрепям подобна идея. На мои приятели им се наложи да вземат кредити, заеми и още не могат да се оправят, а някои почти фалираха. Това в някаква степен се отнася и за мен. За един турнир от категорията Futures, в каквито най-често участвам, ми трябват между 1000 и 1500 евро - за самолет, хотел, храна. Харчил съм и повече, в различните страни е различно. В Турция например на някои места предлагат all inclusive, но не и в Германия. Освен това зависи по кое време на годината е турнирът. През септември и октомври има по-малко и съответно участието е по-скъпо. Много е важно и какъв е данъкът върху наградния фонд в съответната държава. За титла от Futures обикновено вземаш 1000-1500 евро, но ми се е случвало да се прибирам в България и само с 300 евро. Много е важно хората да разберат колко скъп спорт е тенисът”, обяснява Лазаров. Неотдавна той имаше възможност да играе мачове на първенството на Източна Европа в Белград, организирано в академията на бившия №8 в света Янко Типсаревич.

А1 Wallet

Един от най-удобните начини за плащане онлайн е дигиталният портфейл A1 Wallet. Той e безплатно мобилно приложение, с което смартфонът става портфейл. С него може да се плаща безконтактно на POS терминал, да се изпращат и получават пари между потребителите в приложението безплатно. Позволява съхраняване на карти за лоялност в електронен вид и информира потребителя за промоции в търговски вериги. A1 Wallet категоризира разходите на потребителя и така помага за управление на личния му бюджет.

Други от От страната и света

Новият министър на просветата Красимир Вълчев: Ще има последователност и приемственост

Ще има последователност и приемственост в работата и политиките в образованието и науката. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след като прие поста от служебния министър

Слави Трифонов: Трябва да мислим повече за хората, след това за себе си

За добро или за лошо зулусите не са живели в България и второ - един мъж първо трябва да мисли за хората, които обича и на които държи, а след това да мисли за себе си

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

>