Машина на времето: 10.7.1990 г. Открито 7-ото Велико Народно събрание

17.07.2020 05:00 Пенчо Ковачев
12 юли 1991 г. Доайенът на 7-ото ВНС Йосиф Петров (СДС) отваря шампанското по повод приемането на новата Конституция на Република България

 

На кръглата маса (3 януари - 14 май 1990 г.) представителите на БКП и хората от прохождащата опозиция се договорят за избор на Велико народно събрание (ВНС), което да изработи нова конституция. Комунистите държат на пропорционална система, опозиционерите - на мажоритарна.

Накрая постигат компромис за по 50% от двете системи. 200 депутати избрани мажоритарно, останалите 200 -пропорционално.

Изборите се провеждат на два тура - на 10 и 17 юни 1990 г. От тогава изминаха 30 години.

В първия тур право на глас имат 6 820 296 и от тях пред урните се явяват 5 658 570 души, което е 83 на сто. На втория тур избирателната активност спада до 75,2%.

След изборите 7-ото ВНС започва работа при следния брой и вид на народните представители:

БСП - 211

СДС- 144

ДПС- 23

БЗНС- 16

Отечествен съюз - 2

Независими - 2

Отечествена партия на труда- 1

Социалдемократическа партия (немарксисти) - 1

Общо - 400 депутати.

7-ото ВНС се открива във Велико Търново на 10 юли 1990 г., но заседава в София от 11 юли 1990 г. до 2 октомври 1991 г. с председател акад. Николай Тодоров от БСП.

Между 10 и 19 юли 1991 г. по идея на Стефан Савов, лидер на Демократическата партия, 27 от напусналите парламента 39 депутати обявяват гладна стачка.

Исканията им са да няма задължително заклеване в новата конституция, тя да влезе в сила след референдум и ВНС да се саморазпусне. На 12 юли 1991 г. 7-ото ВНС приема Конституцията на Република България.

Още се спори за

600 “мъртви души”

на изборите за ВНС

Дълги години след провеждането на тези избори се говореше, че те са “тотално фалшифицирани”. Основната теза на един от поддръжниците на това твърдение - проф. Михаил Константинов, беше, че според ЦИК са гласували 6,333 млн., а в България нямало толкова жители, навършили 18 години. И броят на пуснатите тогава бюлетини е с 600 хиляди повече от реалните избиратели. Нарекоха ги “мъртви души”.

Юристът Димитър Попов нарича твърденията на проф. Константинов “безотговорни приказки”. Той каза, че още след втория тур заедно с тогавашния председател на ЦИК проф. Живко Сталев предали на президента Петър Младенов списъка с протоколите за избраните депутати. Списъкът бил подписан от всички членове на изборната комисия. Копия от резултатите били предадени и на всички политически сили и те не ги оспорили.

Реални или фалшифицирани, изборите бяха признати от международните наблюдатели и ВНС започва своята работа.

Други от От страната и света

Новият министър на просветата Красимир Вълчев: Ще има последователност и приемственост

Ще има последователност и приемственост в работата и политиките в образованието и науката. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след като прие поста от служебния министър

Слави Трифонов: Трябва да мислим повече за хората, след това за себе си

За добро или за лошо зулусите не са живели в България и второ - един мъж първо трябва да мисли за хората, които обича и на които държи, а след това да мисли за себе си

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

>