1,8 млрд. лева за фермерите до края на 2020 г.

22.06.2020 18:24 Тихомир Тончев

9% по-високи субсидии за директни плащания в края на годината

100 млн. лв. заради COVID-19, плащат ги до средата на октомври. Няма да искат доказване на загуби

Почти 1,8 млрд. лв. ще получат българските фермери до края на годината, показват разчети на фонд “Земеделие”. Над половината от парите са по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и ще бъдат преведени в края на 2020 г. А

субсидията

вероятно ще е

с 9% по-висока

от миналогодишната. Това важи за базовото плащане на хектар и за обвързаната подкрепа за плодове, зеленчуци и животни. Увеличението идва от прехвърлени 70 млн. евро от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).

Другата голяма част от субсидиите - около 650 млн. лв., е за плащания до края на годината за проекти от селската програма. Парите ще бъдат за активи, за развитие на стопанството, за основни услуги и обновяване на селата и за местни инициативи по подхода “Лидер”.

Допълнително за 2020 г. по линия на директните плащания от ПРСР са заложени 298,9 млн. лв. Те са за агроекология и климат, биологично земеделие и “Натура 2000”, за които се кандидатства чрез единното заявление за подпомагане на площ, подаването на което приключи на 15 юни.

Така общо за цялата година за фермерите има близо 2,9 млрд. лв. В сумата се включват и програмата за рибарство, националните програми за пчеларство, лозаро-винарство, схемите “Училищен плод” и “Училищно мляко” и др. По данните на фонд “Земеделие” до 16 юни вече са преведени 1,108 млрд. лв. от началото на годината по всички схеми и програми в аграрния сектор (Виж графиката).

Най-чакани са 100-те млн. лв. компенсации за загубени доходи от българските фермери заради пандемията от COVID-19, за които има зелена светлина след гласуване вечерта в петък в Европарламента. Тази мярка е по инициатива на България и за нея могат да се дадат 2% от бюджета на ПРСР.

Кандидатстването ще бъде максимално облекчено,

няма да искаме

проекти,

обясни за “24 часа” шефът на фонд “Земеделие” Васил Грудев. Изчисляването на загубите ще става служебно. Ще се кандидатства по допустимите за подпомагане през 2019 г. площи и животни, но не повече от заявените през 2020 г.

Целта ни е да платим парите много бързо - до началото на есента, твърди министърът на земеделието Десислава Танева. Парите ще са по сметките на стопаните най-късно до средата на октомври. Сред първите подпомогнати ще бъдат розопроизводителите, които са най-пострадали от ограниченията в коронакризата и прекъснатите канали за дистрибуция. Засега сметките за тях са компенсациите да са 90 лв./дка.

Плащането за зеленчуци на полето се предвижда да е 65 лв./дка или 65 лв. на 1000 лв. приход по подадената годишна данъчна декларация за 2020 г. За крави и говеда сумата е 53 лв. на животно, а за овце и кози - 10 лв. На този етап се предвижда таваните на помощта да са до 7 хил. евро за земеделски производител и до 50 000 евро за малки и средни предприятия.

Мярка за

COVID-19 се

очертава като

най-важната

за земеделските производители, защото се различава от другите, смята Грудев. Предстои и не по-малко чакана мярка - за инвестиции в земеделските стопанства. Първоначално тя беше включена в индикативния график за отваряне през март-април. Коронавирусът я забави и сега плановете са да стартира до средата на юли.

Има бюджет от 30 млн. евро и е изцяло за фермери от сектор “Животновъдство”. Идеята е те да бъдат подпомогнати заради болести като африканска чума по свинете, чума по дребните преживни животни, птичи грип и заразен нодуларен дерматит по говедата. Субсидията е до 50% от извършените разходи. Минималната стойност на инвестицията е 15 000 евро, а максималната - 500 000 евро.

Правилата не допускат покупката на животни. Това може да стане по друга мярка, която се очаква да стартира до началото на юли. Тя е за отглеждащите свине, овце, кози и птици. Бюджетът е 8 млн. евро. Условието е фермерите да са засегнати от силно заразна болест по добитъка, което е довело до унищожаване на най-малко 30%. Предвижда се субсидията да стига до 100%. Планираният максимум на проект е 1 млн. евро.

По друга подобна мярка вече върви прием на документи. Тя е до 10 юли и също е с приоритет за животновъдите, които пострадаха от болестите по добитъка. По нея има 23 млн. евро. Може да се купи оборудване за дезинфекция, инсталации за биосигурност, инсенератори, да се строят огради на фермата.

За свиневъдите се дават до 1 млн. евро, като допустимите разходи за един обект са до 700 000 евро. За птици таванът е 500 000 евро, а за овце и кози - 200 000 евро. Субсидията е 60-70% от разходите.

Наскоро приключи приемът по мярка за стартова подкрепа за развитието на малки стопанства. На разглеждане подлежат 1919 проекта.

Така тази година има

4 целеви мерки,

които са с

приоритет

животновъдство

и се определят като най-актрактивни за фермерите. Общо парите по тях са за около 140 млн. лв.

През юли предстои и втори прием на проектни предложения по т.нар. мярка за вероизповеданията. Тя е важна за строителния бизнес, защото по нея се възстановяват църкви, манастири и духовни храмове. Има 15 млн. евро.

Предстои и отваряне на подмярка за отваряне на фермерски пазари. Бюджетът е 8 млн. евро. Могат да участват организации, съставени от земеделски стопани, преработватели или търговци на дребно.

420 биоферми с орязани субсидии

Около 420 биоферми са с орязани субсидии. 245 дори не получиха и стотинка. Още почти толкова са с намалени плащания. Това стана ясно, след като в началото на юни фонд “Земеделие” преведе 35,6 млн. лв. на 3177 биологични стопани.

От агрофонда и земеделското министерство дадоха през миналата седмица възможност на всеки, който смята, че е ощетен от грешки в прилагания тази година за първи път биорегистър, да ги оправи. Очакванията са след това броят на биофермите без субсидии да намалее наполовина. Фонд “Земеделие” ще направи проверка и ще плати на изрядните. Вече получилите пари обаче не трябва да се притесняват, че ще бъдат ощетени от новите сметки, те ще си останат със средствата в пълен размер.

Ставката е фиксирана в наредба и зависи от вида на културите, дали са в период на преход към био, или вече стопанствата са биологични с получен сертификат. Бюджетът е достатъчен за всички, след като тази година за биомярката бяха прехвърлени 40 млн. евро.

Причината за пълния отказ от плащане на субсидия е, че биопроизводителите не са спазили един от основните си ангажименти. В договорите им има клауза, че на петата година от прилагането на мярката трябва да представят писмени доказателства за произведената от тях продукция или сертификат. Такъв обаче липсва в регистъра на земеделското министерство. В него данните трябва да са въведени от т.нар. контролиращи лица, които имат задължението да проверяват биопроизводителите дали спазват изискванията.

Създаването на биорегистъра беше направено след одити от ЕК, че има доста пропуски в системата, както и по настояване на бранша. В минали години фермери се оплакваха, че парите за тях не стигат, защото са отишли при фиктивни биопроизводители, които не продават нито 1 кг стока. Сега плащането за първи път е обвързано с данните в регистъра. Оказа се обаче, че има редица проблеми с функционирането му.

Част от контролиращите лица не бяха въвели всички данни, имаше и други пропуски, изчистването на които забавиха плащането на субсидията. Проблемите с биорегистъра бяха и формалният повод министър Танева да поиска освобождаването на вече бившия си заместник Чавдар Маринов. Той беше уволнен от премиера Бойко Борисов с посочен мотив, че лично отговарял за биорегистъра и проблемите с него застрашават плащането на парите на изрядните стопани. Маринов беше посочен за поста именно от производителите на плодове и зеленчуци.

Подпомагането по мярка 11 “Биологично земеделие” е във вид на годишно компенсаторно плащане. То е за земеделски стопани, които доброволно извършват биологични дейности. 75% от средствата се осигуряват от ЕС чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), а останалите 25 на сто са от националния бюджет. Ставките, по които се извършва плащането на субсидиите, са регламентирани в Наредба №4 от 24 февруари 2015 г. за прилагане на мярка 11 “Биологично земеделие” от ПРСР 2014-2020 г. Например за зеленчуци плащането е по 399 евро/ха, за лозя, рози и трайни насаждения - 557 евро/ха, за постоянно затревени площи - 112 евро/ха, за билки и ароматни растения - 405 евро/ха. За пчелно семейство подпомагането е 25 евро на брой, овце и кози - 90 евро/ха, а за крави и биволи - 77 евро/ха. За т.нар. период на преход, в който стопанството минава от конвенционално към био, субсидиите дори са по-големи. Например за пчелно семейство са 35 евро, а за зеленчуците - 575 евро/ха. За лозята и овошките стига до 736 евро/ха. Именно тези завишени ставки доведоха и до изкривявания, в които например пчелари нямаха интерес да се регистрират като изпълнили изискванията за био, защото при прехода получават повече пари. Така някои си стояха с години в преход към био, което бързо доведе до свършване на парите за мярката.

Други от От страната и света

Слави Трифонов: Трябва да мислим повече за хората, след това за себе си

За добро или за лошо зулусите не са живели в България и второ - един мъж първо трябва да мисли за хората, които обича и на които държи, а след това да мисли за себе си

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

Манфред Вебер към Желязков: Успех в изграждането на добро бъдеще

Председателят на ЕНП Манфред Вебер поздрави Росен Желязков с избирането му за премиер. С пост в социалните мрежи той пожела успех на новия кабинет. Ето какво написа Вебер:  Поздравявам Росен Желязков

>