В германските кланици най-малко получават българите

20.06.2020 17:34 “Дойче веле”
Кланица Снимка: Ройтерс

Източноевропейците, работещи в месопреработвателната промишленост в Германия, печелят много по-малко в сравнение със своите германски колеги, показват данните на Федералната агенция по труда.

По информация на агенцията, към 30-и септември 2019-а година на пълно работно време в кланиците и в месопреработването са били ангажирани 84 500 германци, 22 400 румънци, 8 300 поляци, 3 300 унгарци и 2 500 българи.

Средният доход на германците в тази сфера в края на 2018-а година е бил 2 300 евро бруто месечно, на румънците - 1 800, на поляците и унгарците - съответно 1 900 и 2 000 евро. Най-малко са изкарвали българите - средно 1 700 евро, пише "Дойче веле".

Месопреработването е един от най-важните икономически сектори в Германия - миналата година оборотът на отрасъла е достигнал 42,5 милиарда евро. А най-големият производител на месо е концернът "Тьонис" (в който стотици работници от България и Румъния се оказаха заразени с коронавирус) - с 6,9 милиарда оборот.

Официално за работещите в месопреработвателния бранш е въведено минимално заплащане от 8,75 евро на час. Но синдикати и други организации казват, че заетите рядко получават толкова - обичайно им се взимат удръжки под различен предлог. "Непрозрачното отчитане на работното време и неяснотата в разходите за жилище, транспорт и материали оставят впечатлението, че тези хора са обект на измама", посочва синдикалистът Армин Визе. "В Германия - която смятат за социална правова държава, работниците се оказват изложени на произвола на работодателите си."

През изминалата седмица кланица в провинция Северен Рейн-Вестфалия се превърна в огнище на COVID-19, след като в нея бяха потвърдени над 800 случая на заразени служители, междувременно те вече надхвърлят 1000. Преди месец кланица в Косфелд също се оказа инкубатор за заразата. Федералното правителство обеща в края на май, че ще се бори срещу злоупотребите в месния бранш. От следващата година клането и обработването на месото ще може да се извършва само от назначените служители на конкретното предприятие.

Временните договори, с каквито масово се ангажират чуждестранни работници, ще станат табу. От синдикатите алармират, че в момент едва около 20 процента от служителите в бранша са назначени постоянно. Съмнителни фирми поемат голяма част от тежката работа и намират служители, които я изпълняват срещу ниско заплащане.

Германският министър на труда Хубертус Хайл подчерта: "Искаме да затегнем контрола още преди новият закон за сигурността при работата в месната индустрия да е налице".

Евтиното не е най-доброто

В много кланици в Германия работят хора с временни договори и в лоши условия, което е причина експертите да призовават потребителите към внимание при покупките на месо. "При купуването на месо хората трябва да имат предвид, че най-евтиното не е най-доброто", казва Бернхард Бурдик от Централата за защита на потребителите в Северен Рейн-Вестфалия. Затова той съветва да се яде по-малко, но по-скъпо месо. Същевременно експертът изтъква, че до момента няма случаи на пренасяне на коронавирус чрез хранителни продукти.

Други от От страната и света

Снегът напълни зимните ни курорти въпреки цените, по-високи с 25 процента

В разгара на сезона ски картите поскъпват с 12-14 процента Отличното време за ски напълни зимните ни курорти независимо от по-високите цени. Въпреки че ръстът на гостите е съвсем малък в сравнение с

Тошко Йорданов от ИТН: Има работещо правителство без Делян Пеевски

На последните два избора заявявах, че ние ще направим всичко възможно да има работещо правителство без Делян Пеевски. Това се случи - има работещо правителство без Делян Пеевски

Божидар Божанов от ДБ: реформите, които искат и нашите избиратели, ще ги подкрепяме

От трибуната заявихме, че ще бъдем конструктивна опозиция, няма да сме кресливи.  Тези реформи, които сме обещавали на избирателите си, ще ги подкрепяме

Университетите накъде: съгласие между партиите за обща визия (Обзор + видео)

Според рейтинга на висшето образование - за девети път церемония "Академични оскари" Академичните оскари, с които се отличават университетите, заели първи места в рейтинга на висшето образование

Любен Дилов: Надявам се правителството да издържи цял мандат

Най-после имаме правителство.  Имаме инструмент за решаване на отделни проблеми на хората. Те са много, но има неща, които  чакат решение. 7% от пари по плана за възстановяване са реализирани

>