Зъболекарите в корона режим: триаж по телефона, шлемове и дезинфекция

10.06.2020 15:54 Йоана Русева
Зъболекари с маски, шлемове и ръкавици преглеждат пациент.
Температурата на пациентите се мери още на входа.
Дентален специалист влиза в операция със защитен костюм.
Д-р Николай Шарков
Д-р Ячев преглежда пациентка.

Епидемията намали с близо 2/3 пациентите

90% от стоматологичните клиники вече са възобновили дейността си

Не пропускайте да потърсите помощ - занемарен проблем може да застраши сериозно здравето, а посещението е безопасно, апелират медиците

С близо 2/3 са намалели пациентите в зъболекарските кабинети по време на извънредното положение у нас. Това показват данните на Българския зъболекарски съюз, изчислени на база на разходваните през този период средства от бюджета на здравната каса за дентална помощ. Едва 20% от нуждаещите се пък използват пакетите си по задължителното здравно осигуряване по принцип, в които влизат и прегледите.

По време на извънредното положение в продължение на месец и половина на зъболекарите

беше

разрешено да

приемат само

неотложни

пациенти

Като цяло спадът на посещенията при стоматолог обаче се дължи и на занижената грижа на българина за здравето на устата му, обобщава картината председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков.

“Друга причина обаче е и че когато започна извънредното положение, България се озова в същата ситуация като повечето държави - имаше липса на лични предпазни средства и това наложи много от колегите да затворят клиниките и кабинетите си, защото нямаше как да лекуват без тях”, коментира пред “24 часа” д-р Шарков.

Възобновяването на работата им допълнително се забавило и поради това, че осигуряването с предпазни средства останало индивидуална задача на всеки стоматолог, без помощ от държавата. А в началото цялото производство, което стартира у нас, се пренасочваше към лекарите и медицинския персонал в COVID отделенията. 

“Сега вече над 80-90% от клиниките работят, защото лични предпазни средства има на пазара. Напливът на пациенти обаче не е голям, защото

хората все още

се страхуват

и това няма да свърши с отмяната на извънредната обстановка, а ще продължи и след нея”, обясни шефът на стоматолозите.

Това е и голямото притеснение на съсловната организация, тъй като може да доведе до

фалити на

зъболекарски

клиники

и кабинети

За да не се стига до това в условията на криза, здравната каса отпусна 85% от средното месечно възнаграждение на дадена практика, като тази мярка е обхванали около 6700 лекари по дентална медицина.

“Трябваше да поддържаме колегите на разположение и да опазим денталната лечебна грижа в адекватни размери, за да се поемат пациентите, особено тези с неотложна нужда. Продължаваме да обсъждаме със социалното министерство мерки за подпомагане и на колегите, които нямат договор с НЗОК”, казва д-р Шарков.

А по отношение на притесненията на хората да потърсят стоматологична помощ той е категоричен, че клиниките по дентална медицина са добре обезопасени и

по-голям е

рискът пациент

да зарази

лекар,

отколкото

обратното

Още на 19 март, след сформиране на кризисен оперативен щаб към съсловната организация, до всички лекари по дентална медицина са изпратени инструкции за работа във връзка с COVID-19. Те включват задължителни условия за предварителен триаж чрез задаване на конкретни въпроси при записване на час от пациента по телефона, дезинфекция, използване на лични предпазни средства и др. Освен това в по-голямата част от кабинетите по дентална медицина се поддържа изрядна стерилна обстановка попринцип, припомни д-р Шарков.

На фона на появилите се нови огнища в сливенската болница и в Сърница обаче напомни, че извънредното положение е отменено, но извънредната обстановка - не, и лекарите по дентална медицина не бива да отпускат мерките. 

„Не трябва да допускаме либерализация на условията за работа в денталните клиники, защото до момента носители на вируса от изследваните са над 2800 човека, а и по-голямата част от населението не е изследвано за носителство”, допълни д-р Шарков.

Д-р Даниел Ячев, стоматолог: Очаквахме пандемията, но не очаквахме проблем с предпазните средства

 Дезинфекцираме и ключовете на лампите, дръжките на чекмеджетата, химикалките, с които пациентите подписват документи 

- Д-р Ячев, в каква обстановка посрещнахте новината за обявяването на извънредното положение у нас и как се отрази това на режима ви на работа?

- Не бяхме изненадани от въвеждането на извънредното положение, защото от публикации на сайта и списанието на съсловната ни организация знаехме за вируса още от началото на годината, както и че той е по-опасен от известните досега. Затова очаквахме да се стигне до пандемия.

Неочаквано обаче беше, че ще има проблем със снабдяването ни със защитни средства.

В нашата клиника се презапасяваме винаги и имаме достатъчно дезинфектанти и предпазни средства, но се оказа, че за предпазване от коронавируса трябва да имаме специфични маски, а всичко, което се внасяше или произвеждаше тук, беше - и правилно, насочено към лекарите на първа линия, които лекуват COVID-19.

При обявяването на извънредното положение бяхме на работа, имаше пациенти в чакалнята, може би много от хората не го очакваха. Но след това се вслушаха в препоръките на щаба и първите седмици нямахме случайни обаждания или хора, които да държат да им се извърши дадена манипулация, без да е необходимо.

Нямаше забрана денталните практики да работят, но поради липса на тези специфични маски и специализирани предпазни средства имахме право да приемаме само неотложни пациенти. 

- Колко време работихте по този начин?

- Около месец и половина приемахме само спешни пациенти, като правихме селекция чрез т. нар. телефонен триаж - разпитвахме пациентите дали са пътували, дали са имали контакт с болни или карантинирани. Така успявахме да отсеем или да дадем препоръка на тези, които можеха да бъдат отложени.

- С колко намаля потокът от пациенти в този период?

- Лекувах по около трима-четирима пациенти на седмица при обичайно по 10 на ден преди това. Вече се възвърна старият поток от пациенти, но се налага сега да работим повече.

Удължи се работното

време на клиниката,

запазват се часове

за седмици напред

- Какви санитарни мерки предприехте?

- Откакто сме открили клиниката, винаги при нас са се прилагали добри санитарни мерки - слагали сме калцуни, били сме екипирани задължително с хирургични маски и шлемове и с престилки. Това, което се наложи да допълним сега, е задължително рутинно да дезинфекцираме общите повърхности, които са в чакалнята.

Дезинфекцираме дори химикалките, когато ги даваме на пациентите си да подписват документи, и мерим температурата им, преди да влязат в кабинета. Задължително се дезинфекцират бравите, ключовете на лампите и всички дръжки на чекмеджета и плотовете, които можем и ние да докоснем. В чакалнята заменихме списанията с дезинфектанти и салфетки. И въпреки че прекратиха извънредното положение и преминахме в извънредна епидемична обстановка, решихме да не снемаме тези обширни противоепидемични мерки. Освен това

целият екип си

правим тестове

на 21 дни

и засега всички са отрицателни.

- По колко човека могат да седят в чакалнята сега?

- До трима. Ако се наложи да има придружител, ги подканваме да изчакат или да си дойдат в уречения час, за да няма струпвания. Оставяме поне 25 - 30 минути между пациентите, за да можем да извършим всички хигиенни мероприятия.

- От колко време възобновихте нормалния си режим на работа?

- От месец и половина - откакто позволиха плановия прием и в болниците, ние също работим с планови пациенти.

- Вас беше ли ви страх?

- Като човек и аз имах своите притеснения, но като стоматолог беше мой дълг да помагам на пациентите си.

В някои страни затвориха всички дентални практики, но

отвориха

обществени, които

са спешни центрове, за да могат да поемат всички неотложни пациенти. Тук нямаше подобно нещо и ние трябваше да изпълним своя дълг към пациентите при неотложна ситуация като подуване, болка или травма.

- Имате ли контакт с колегите си в другите градове - върнаха ли се пациентите в техните кабинети?

- Нашата гилдия е много сплотена. Много си помагахме в социалните мрежи относно това как да възстановим практиките си и как да менажираме различни ситуации, които възникват във връзка с пандемичната обстановка. Бяхме своевременно информирани от зъболекарксия съюз, и в часност от председателя му д-р Николай Шарков, това ни помогна да се възстановим бързо. Някои от колегите, с които аз комуникирам, имат малки деца и възрастни роднини и изчакаха докогато можеха, за да отворят кабинетите и клиниките си. Препращаха неотложните си пациенти към колеги, ако имаха притеснения, и не е имало такива, на които да не е помогнато. Сега вече и те възвърнаха на пълни обороти своите практики.

- Безопасно ли е пациентите да се върнат в зъболекарските кабинети?

- Пациентите могат да бъдат съвсем спокойни. Вече има достатъчно предпазни средства. Ние като гилдия сме подготвени, можем да приемаме с обширни противоепидемични мерки пациенти. Освен това сме учили как да се справяме с инфекциозните заболявания по принцип, предвид естеството ни на работа, което е рисково за предаването им.

- Здравната каса отпусна на договорните си партньори 85% от средномесечния им бюджет като помощ без значение от изработеното. Доколко ще помогне на стоматолозите това?

- Със сигурност ще има финансово отражение цялата ситуация, защото първи приемахме по-малко пациенти от нормалното, а

сега имаме

повече разходи

от преди. Това със сигурност е голяма помощ, която ще спаси голяма част от практиките.

Други от От страната и света

Защо Япония не се интересува от електрически автомобили?

Повечето хора възприемат Япония като една от най-технологично напредналите страни в света. Това в действителност е така, но само няколко дни, прекарани в страната на изгряващото слънце, са достатъчни

Надежда Йорданова: ДБ нямаше да влезем самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС

От „Демократична България" не са имали намерение да влизат самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Надежда Йорданова в предаването

Комисията за финансов надзор пусна анкета за оценка на напредъка по въвеждане на еврото

Комисията за финансов надзор (КФН) предоставя на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор

Николай Василев: Трябва да поискаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната

"Трябва сега да поискаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната. Това трябваше да стане още през лятото на 2021 г., както и през всяка от годините след 2009 г

Калоян Паргов: Министрите на БСП не бива да заменят партията в полза на кабинета

Представителите на левицата в управлението не бива да заменят партията в полза на кабинета. И е важно БСП да не се държи като младши партньор. Това заяви Калоян Паргов

>