Удавеният журналист Георги Александров не вярвал в теорията за фекалното замърсяване, което “избило рибата” във Варненското езеро

29.05.2020 10:50 Албена Ангелова
ГЕОРГИ АЛЕКСАНДРОВ
За тази снимка Георги Александров каза, че е манипулирана.
Тази снимка показа кметът на Варна Иван Портних на 20 май.

Още не са открити фотоапаратът, лаптопът и личните му документи

Учел екология като втора специалност

На 20 май след полунощ журналистът Георги Александров тръгва към Аспаруховия мост. Няколко часа по-рано е бил на купон с приятели. В заведение - напук на забраните заради коронакризата. Почерпил се стабилно, майка му го посреща. На сутринта обаче Георги липсва. Липсват и лаптопът, фотоапаратът, личните му документи.

Два дни по-късно журналистът е намерен удавен във Варненското езеро.

Защо Георги тръгва към езерото посред нощ? Да се срещне с някого, да докаже, че наистина има манипулации със снимката от дрон, която показва страшно замърсяване. И както винаги, той да сложи точка в спора с общинска съветничка за екокатастрофата.

Същия ден в свой пост Александров обяснява на Стела Николова от “Да, България”, че няма логика фекален разлив да е причина за мъртва риба и че екосистемата във Варненското езеро е крехка заради промишлената дейност в общините Девня и Белослав и ежегодно там умират тонове риба, а риболовът никога не е бил препоръчителен.

Да, Георги

винаги е искал

да бъде прав

във всеки спор. Затова безпощадно коментира проблеми - преди месец беше бесен как медиите отразяват смъртта и катастрофата, в която загина журналистът Милен Цветков. Нарече “първичен сатанизъм” и “гавра с труп” откритите от телевизиите очевидци, които разказваха кой как е помагал, тялото, линейките и случайните “сеирджии”.

На 22 май около 17,30 ч в плавателния канал под Аспаруховия мост бе открито тяло на мъж - на около 60 метра източно по посока на морето. По-късно близките на 38-годишния журналист го разпознаха.

Плъзнаха версии за това как и защо е намерил края си. Властите бяха категорични - става дума за височинна травма и няма следи от насилие. Все още не става ясно дали е въпрос на

нелеп

инцидент, или е

самоубийство

Това са двете версии, по които се работи официално в досъдебното производство.

Заради обществния интерес на извънреден брифинг на 24 май прокуратурата и лично главният секретар на МВР главен комисар Ивайло Иванов опровергаха конспиративните теории за насилствена смърт или връзка с негови разследвания за прословутата варненска тръба - кораб разкъсва тръбопровод за отпадни води, който в момента се ремонтира.  

“Всякакви интерпретации по темата са нелепи,

по-скоро

става дума

за нещастен

случай”,

казват близки на Георги въпреки многото спекулации в социалните мрежи. Не са открити никакви травми, причинени от насилие. Смъртта е настъпила от удавяне според резултатите от аутопсията. Апелативният прокурор на Варна Владимир Чавдаров не потвърди и версията за депресивни състояния или алкохол, виновни за трагедията.

Местни сайтове пуснаха версии и скрийншотове от чат с общинската съветничка от “Да, България” Стела Николова, в която той води спорове по темата за тръбата. Последното, което е написал в профила си във фейсбук, е от 20 май.

“На 17 май няколко часа наблюдавах езерото и вливането му в морето. Цветът на водната повърхност бе нормален и затова не сметнах за необходимо да снимам.”

Тялото е намерено в плавателния канал под Аспаруховия мост - за да няма спекулации, тръбата, в която възникна авария, се намира на 2 км западно. Тялото е открито на съвсем друго място, уточниха от полицията.

Беше извършен оглед, назначени бяха стандартните експертизи, които установиха

1,26 промила

алкохол в

кръвта, 2,04

- в урината,

и 1,94 - в гръбначномозъчната течност.

Жоро е сложна личност, остава като една от емблемите на журналистиката във Варна не само заради богатата си биография на медиен човек, но и заради противоречивия си образ и непримирим дух. Труден характер.  

“Имаше суицидни помисли, но не и намерения”, разказа за 24 часа” негов близък.

“Свалял съм

го веднъж от

перилата

на Аспаруховия мост”, написа във фейсбук след смъртта му колега и приятел.

“Завиждам на хората, които не виждат по-далече от носа си. Те са обречени на щастие.” Това е негов пост отпреди година, който според близките му го описва идеално. Онези, които са се сблъсквали с острия му език, знаят, че той не умееше да говори тихо. Камо ли пък позитивно.

Беше човек от особена порода, непримирим към посредствеността, чепат и нерядко конфликтен, споделят негови колеги. Едно е безспорно - беше от малкото грамотни и вманиачени в чистотата на езика журналисти, който громеше всеки, който не спазва езиковите и моралните норми на занаята.

Завършил през 2004 г. българска филология във Великотърновския университет, често говореше за любимото си Търново и се вълнуваше от съдбата на словото. Близки припомнят манията му към

поезията на

Петя Дубарова,

Вапцаров,

Димчо Дебелянов. Самият той посягаше към литературата не само като читател. През последните месеци в местните медии излезе един негов разказ - “Пришълецът войник”, с който Жоро много се гордееше. В литературен сайт са публикувани негова поeзия и проза, а там самият

той се определя

като мистик под

аватара seahorse

Жоро беше пътешественик, влюбен в морето и скалите на Камен бряг - всяко лято крадеше по няколко дни за почивка и усамотение там. Другите му лични дестинации са плажовете на Галата, мистичното Тюленово. Личната му страница във фейсбук е пълна с къмпингарски снимки от Северното Черноморие.

Вълнуваше се изключително много и от езотерика. Малцина знаят, че е правил астрологични карти. Във фейсбук членува в общността “Школа на Златния Розенкройц - България”.

Журналистическият му път минава през няколко големи национални медии - работи като кореспондент на bTV, Дарик радио, СКАТ, главен редактор е на сайта “Топновини”, за кратко минава през Нова телевизия. Работи предимно в наказателноправния ресор,

посяга често към

разследвания и

скандали

Не е от системните журналисти. Докато работи в онлайн медията, предизвиква скандал със собствениците ѝ, в който е намесен дори Съюзът на съдиите в България. Резултатът - Жоро е уволнен от сайта.

През последните 2 години работи като пресаташе на община Девня. След като напуска, пише в собствения си блог “Девня - древна и модерна”. Поддържа го професионално и с мерак. В него, освен че публикува пътеписи и истории от региона, нерядко разказва за обществени проблеми и конфликти. Безспорен факт е, че благодарение на работата му там цяла България успява да научи непознати факти за малката варненска община. Приема като свои каузи археологическите находки в резервата “Марцианополис” и природните красоти, за които разказва.

Работилите с него го определят като професионалист, много прецизен и упорит в работата си, но и нерядко конфликтен и непримирим. Бунтар, краен, саркастичен.

“Не беше екипен играч”, спомнят си колегите. Немалко брожения в публичното пространство са предизвикани от негови материали. Емблематичен е случаят, в който по време на проливния дъжд при наводнението в кв. “Аспарухово” той е един от онези, които с часове отразяват бедствието и помагат.

В биографията му има и немалко скандали: през 2014 г. получава

6-месечна

условна присъда

за хулиганство

от Варненския районен съд, която категорично смята за несправедлива. Поводът - инцидент, станал на 5 април 2014 г. Тогава Жоро е в заведение, прилошава му и е извикана линейка, която идва с полицейски патрул.

Според прокуратурата Александров е извършил непристойни действия в нарушение на обществения ред, съпроводени с обиди и ругатни спрямо униформените. Той не отрича, че е използвал обидни реплики, но след като преди това с такива към него се е обърнал единия от полицаите и му ударил шамар.

Така или иначе последният полет на Жоро остава обвит в мъгла. Той ни завеща няколко свои разказа, според литератори – дело на талантлив писател. И спомените за един буден дух, непримирим човек и професионалист, отново студент по втората си любов след перото - екологията.

ГЕОРГИ АЛЕКСАНДРОВ

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>