Помпей построен от рециклирани отпадъци

18.05.2020 05:00 Мила Гeшакова

Древните римляни изпреварили времето си с подово отопление, акведукти, използване на бетон като строителен материал

Древните римляни са били опитни инженери, изпреварили времето си с подово отопление, изграждане на акведукти и използване на бетон като строителен материал. Оказва се също, че са били майстори на рециклирането на отпадъчни материали, пише The Guardian, цитиран от чешкия информационен сайт Lidovky.cz.

Учените, изучаващи Помпей - погребаният под дебел слой вулканична пепел град, са го открили след изригването на вулкана Везувий през 79 г. сл. Хр. Пред градските стени имало големи купчини боклук, които изглеждали като изхвърлени. Но според учените градските стени тогава са били място, където се е съхранявал сортиран отпадъчен материал за по-нататъшна употреба.

Американската професорка Алисън Емерсън, член на изследователски екип, работещ в Помпей, твърди, че боклукът е натрупан около почти всички външни северни стени и на няколко други места. Част от купчините достигали височина няколко метра. Съдържали парчета керамика и гипсова мазилка, които можели да се използват отново като строителен материал.

Първоначално се смятало, че могилите са се образували по време на земетресение, ударило града около 17 години преди изригването на вулкана, обяснява Емерсън. Повечето от тях са премахнати в средата на ХХ век, но някои все още съществуват.

С помощта на научен анализ вече е възможно да се проследи движението на част от отпадъците от градските сгради до крайградските депа и обратно в града, където този материал е използван при строителството на сгради, например за подове.

Заедно с колегите си археолози Стивън Елис и Кевин Дикус, проф. Емерсън изследва как е построен древният град. „Разбрахме, че част от Помпей е построена от отпадъци. Куполите пред външните стени не са били материалът, от който са искали да се отърват. Изнасян е зад стените, но е бил събиран и сортиран, а след това продаван за по-нататъшна употреба“, твърди Емерсън.

Помпей е бил град с елегантни вили, красиви обществени сгради, площади, магазини, ханове, бардаци и спа. Имало е и амфитеатър за провеждане на гладиаторски игри, който можеше да побере до 20 000 зрители.

Най-малко 2 000 души са загинали, когато градът е бил обвит във вулканична пепел от Везувий. През 1748 г. група изследователи откриват почти перфектно запазен град под втвърдено одеяло от пепел и пемза. По-късно археолозите дори откриват и добре запазен хляб.

Емерсън и нейните колеги използват проби от почвата, за да наблюдават движението на отпадъчните материали в града. "Почвата, която копахме, варира в зависимост от това къде първоначално са оставяни отпадъците", обясни тя. „Отпадъците, изхвърляни на места като тоалетни или септични ями, оставят по-богата, органична почва. А отпадъците, които се натрупват по улиците или извън града с течение на времето, оставят по-пясъчна почва“, обяснява Емерсън.

„Тази разлика ни позволява да разберем дали отпадъците са били образувани там, където сме ги намерили, или са били внесени от друго място за повторна употреба или рециклиране“, казва Емерсън. Според нея някои стени съдържат парчета от рециклиран материал - счупени плочки или амфори, парчета хоросан и мазилка. "Почти всички тези стени са покрити със слой гипсова мазилка, който покрива сместа от материали отдолу", добавя тя.

"Преди се предполагаше, че всички тези отпадъци, трупани извън града след земетресението, са били извадени от града, за да не пречат на ежедневието", заявява Емерсън. „Но докато работех в Помпей, видях, че градът прераства в развити предградия зад стените. Следователно няма логика те да са били използвани като сметища“, добавя тя.

„Обикновено не ни интересува какво се случва с нашия боклук, особено когато той изчезне. Оказва се, че жителите на Помпей са живели много по-близо до боклука си, отколкото ние, съвременниците намираме за приемливо. Приоритетите им са били коренно различни от нашите днес. И те са събиране, сортиране и рециклиране на отпадъци", е заключението на Емерсън.

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

>