Доказаха: първият човек в Европа е тръгнал от нашите земи

12.05.2020 22:55 Ярослава Прохазкова

Това е станало преди 42 000 г, дошъл е от Близкия Изток, каза доц. Сираков от БАН. Откритието идва от пещерата Бачо Киро

Най-ранният хомо сапиенс (анатомически модерният човек), появил се в Европа от Близкия изток, стъпва първо на нашите земи. Заселва останалата част на Европа, като минава по 2 пътя – по долината на Дунав и на юг по Средиземноморското крайбрежие. Това показва находка на зъб и ДНК следи в кости в пластове, открити в пещерата Бачо Киро край Дряновския манастир.

Останките са

на възраст

между 42 000 и

47 000 години

Дотогава в Европа единственият човешки вид е бил неандерталецът. Става дума за малки групи, които в Европа възникват преди около 350 000 - 400 000 години. След това неандерталците полека-лека изчезват и остават хомо сапиенсите, които след това заселват целия свят.

Това разказа за “24 часа” ръководителят на проекта от българска страна доц. д-р Николай Сираков от Националния археологически институт с музей към БАН. Екипът работи по задачата от 2015 г.

Хомо сапиенсите имат поведение, свързано с абстрактно мислене, при тях се забелязва начало на прояви на изкуство, за първи път използват лични украшения, с които заявяват, че това са те, и групи, които по-късно стават етноси, разказа ученият. Следи от тях има в някои пещери в Сибир и Югоизточна Азия. Преди около 50 000 години заселват Австралия.

Новината, че най-старите останки на модерен човек са открити в България, бе разпространена от агенция Ройтерс. Тя цитира две научни публикации от списание Nature. Едната публикация е за генома на хомо сапиенса, а другата е за датирането (за първи път има цяла серия от дати, които доказват безспорно, че става дума за най-ранните следи на анатомическия модерния човек в Европа).

В екипа от български изследователи са Николай и Свобода Сиракови от Националния археологически институт с музей на БАН и Росен Спасов от Нов български университет. Ръководител от германска страна е антропологът проф. Жан-Жак Юблен, директор на Департамента за човешка еволюция към германския Институт за еволюционна антропология, част от структурите на голямата академична група “Макс Планк” в Лайпциг.

Ценка Цанова и Шенон Макферън са от екипа на Институт за еволюционна антропология в Лайпциг.

“Поведението на хомо сапиенсите е характерно за вече съвременния човек. Взаимно се поддържат и подкрепят за прехрана, заселват света и дават сигнал, че ще продължат с разселването, каквото в момента прави нашият вид”, обясни още доц. Сираков пред “24 часа”.

Останките от пещерата Бачо Киро са най-старите, които доказват присъствието на хомо сапиенс в Европа.

“Изглежда, това е

от времето на

най-ранната

вълна от

съвременни хора

в средните географски ширини на Евразия”, обяснява ръководителят на екипа Жан-Жак Юблен. Има доказателства, че относително скоро след това са се появили Homo sapiens на същите ширини в Моравия и Монголия.

Неандерталците вече са обитавали Европа от стотици хиляди години. Според Юблен двата вида са съжителствали вероятно в продължение на 8000 години преди неандерталците да изчезнат. Спори се каква е причината за изчезването им, но ученият твърди, че това е станало заради конкуренцията с хомо сапиенс.

Животинските останки в Бачо Киро разкриват още, че хората са

ходели на лов

за пещерни

мечки, бизони,

гигантски елени,

коне, хиени и лъвове.

Открити са кремъчни остриета и множество предмети за украса като мъниста от бивните на мамут и висулки от мечешки зъб. Те имат изключително близко сходство със същите предмети на неандерталци, открити в Западна Европа. Това предполага, че най-близките ни “еволюционни братовчеди” са възприели елементи от културата на Homo sapiens.

“Вече имаме ДНК данни, които със сигурност показват, че неандерталците и Homo sapiens са си взаимодействали, когато са се срещали. На някои места тези контакти може дори да са били “приятелски” поради отсъствието на по-походяща дума”, коментира и Шара Бейли. Тя е антрополог от Университета на Ню Йорк и съавтор в изследването. “Ние носим тяхната ДНК и те са били повлияни от нашите културни изобретения.”

Други от От страната и света

Папа Франциск е пострадал след падане в резиденцията си

Папа Франциск е наранил дясната си предмишница след падане в резиденцията си, но не е получил фрактури, съобщиха днес от Ватикана, предадоха Ройтерс и БТА

Повишават цените на билетите в столичния зоопарк

Столичният общински съвет прие цените на билетите в Софийския зоопарк да бъдат повишени. Така билетът за деца вече ще бъде 5 лв., вместо досегашните 2, а този за възрастни- 10 лв., вместо 4

Петролът на ОПЕК докосва 82 долара за барел

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се покачи до 81,66 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си

След гонка в София задържаха Мони Терориста, обрал магазин до "Пирогов"

Бандит с прякор Мони Терориста бе задържан след гонка в столичния кв. "Овча Купел". Той бил преследван от криминалисти на 6-о РУ и СДВР заради въоръжен грабеж

Иван Иванов пое поста в МРРБ от Коритарова: Приоритет ще бъде борбата с безводието

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пое поста от предшественика си инж. Виолета Коритарова. Тя връчи на новия министър символичния ключ на ведомството и му подари

>