Предучилищните групи - до 30 мин пред екран, консултират родителите как да им помагат да учат у дома
На учителките в градините 2-3 дни седмично да им се броят за работни, е препоръчал министър Вълчев
Два основни проблема имат учителите в детските градини и родителите на най-малките, след като стана ясно, че засега отваряне на градините и яслите не се предвижда. Категорично против е шефът на националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски, стана ясно на общия им брифинг с премиера в неделя. Рисковете пред най-малките деца са незначителни, но е застрашено здравето на персонала в детските градини, който в голямата си част е от рисковата възрастова група, както и е голяма вероятността евентуална зараза да се пренася между различните семейства, посочи генералът.
Първият проблем е как децата, особено тези от предучилищните групи, все пак да усвояват нужните знания за постъпването наесен в първи клас, а вторият - как персоналът на градините да остане зает и съответно заплатен.
Продължителното взаимодействие с екрани на електронни устройства, каквото се провежда за учениците, не е подходящо и желателно за децата в предучилищна възраст, коментира за “24 часа” вчера министърът на образованието Красимир Вълчев.
Основното педагогическо взаимодействие в детската градина е играта, което допълнително усложнява провеждането му в електронна среда. Консултации с родителите и работа до 30 минути с децата пред електронно устройство е едно от нещата, което сме препоръчали, съобщи Вълчев.
При частичната ангажираност на учителите от детските градини сме препоръчали според степента на заетост 2 или 3 от 5-те работни дни от седмицата да се броят за работни, респективно останалите да са в отпуск. Посочили сме това като възможност и като добра практика, коментира още за “24 часа” министърът.
“В началото на месеца проведохме разговори с общините и в резултат на тях препоръчахме компенсиране, доколкото е възможно, на пропуските в усвояване на компетентностите, заложени в Наредбата за предучилищното образование въз основа на работа с децата чрез родителите. Това означава където и доколкото е възможно, да се провеждат консултации на родителите за работа с децата”, обясни той.
Според шефката на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева няма основание за тревога как се организира работата на учителите. Съгласно указанията на националното сдружение на общините и на МОН всички се водят на работа с изключение на тези, които лично са подали молби за отпуск.
“Има директори, които не изпълняват 100% от указанието на сдружението и на МОН, и на тях ще бъде потърсена административна отговорност от дирекциите по образованието към общините”, категорична беше Такева.