Първо гръм като мълния, после 4,5 по Рихтер. Ще има още трусове, но не се очаква силен (Обзор)

01.05.2020 22:15 Анелия Перчева
Необитаема къща в подножието на Стария Пловдив се килна след труса.
Иванка Агова показа как е крепила бутилките по рафтовете в магазина си в село Стряма.
Николай Наневски (на преден план) ходил да поправя разместени керемиди по покривите в Стряма.

Според сеизмолози става дума за умерено силно земетресение, а регионът е в сеизмогенна зона

Няма жертви и пострадали. От полицията веднага опровергаваха слухове за ранени

Беше за секунди, но силно, казват поизплашени в областта

Не трябва да се притесняваме засега. Не може да кажем, че земетресение с магнитуд 4,5 ще доведе обезателно друга поредица от по-силни земетресения.

От 1980 г. имаме модерна сеизмологична мрежа. Почти всяка година у нас стават 1, 2, понякога и 3 земетресения с магнитуд 4 и отгоре.

Никога след тях няма такава последователност, която до води до по-силни земетресения.”

Това увери пред “24 часа” сеизмологът проф. Емил Ботев. (Какво по-долу какво още каза още)

Трус с магнитуд 4,5 по Рихтер беше регистриран в 14,01 часа в събота на 18 км североизточно от Пловдив и на 6 км от Раковски. Земетресението, което е с дълбочина около 3 км, е било усетено почти в цялата страна.

Това съобщи за “24 часа” дежурният сеизмолог Димитър Лазаров.

Очакват се още трусове, може би част от тях ще бъдат усетени, защото земетресението е с магнитуд над 4, обясни доц. Петя Трифонова, зам.-директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.

Ставало дума всъщност за умерено силно земетресение.

Пловдив се намира в сеизмогенна зона, така че там има структури, които могат да реализират такива събития, допълни доц. Трифонова.

Жителите на

Пловдив

преживяха голям

стрес, но

пострадали няма

- има само частични разрушения.

Необитаема двуетажна къща на ул. “Георги Мамарчев” в подножието на Стария град се килна леко и от нея паднаха тухли и керемиди, а от съседните сгради - парчета мазилка.

Кметът Здравко Димитров информира премиера Бойко Борисов за обстановката.

“Два пъти разговаряхме по телефона. Министър-председателят се интересуваше каква е ситуацията, има ли щети. Уверих го, че няма”, заяви пред “24 часа” Димитров. Борисов му заръчал, ако има проблем, да го търси. Самият кмет сподели, че той лично не е усетил нищо.

В първите минути на труса обаче се появиха в социалните мрежи съобщения за ранени и жертви.

От полицията веднага опровергаха спекулациите. Стрес в Пловдив обаче имаше, особено сред живеещите по високите етажи.

“Чу се бучене,

раздрънчаха се

чаши и чинии,

доста залюля Беше за няколко секунди, но силно се усети”, разказа Веселина Стоева, която живее на VIII етаж в блок в кв. “Христо Смирненски”. 

Областният управител Дани Каназирева коментира пред “24 часа”, че също се е стреснала. Трусът я заварил вкъщи на V етаж. “Беше страшно”, разказа тя.

Час след заметресението стана ясно, че няколко комина са паднали на различни адреси в града. Роми от “Столипиново” се оплакаха, че в техния панелен блок на ул. “Сокол” се появила голяма пукнатина. На място кметът изпрати екипи на “Жилфонд”. Отидоха полицаи и пожарникари. Оказа се обаче, че е паднала мазилка от този блок.

В село Стряма, сочено за епицентър на труса, всички са се стреснали. То е на 18 км североизточно от Пловдив.

“Земетресението беше силно, но кратко. Първо се чу гръм. Помислих, че е мълния, защото прогнозите бяха за буря. Но като разлюля, стана ясно какво е”, разказа кметът Васил Черпелийски. Той обядвал вкъщи със семейството, когато се случило земетресението.

“Какво става”, попитала уплашена жена му, а 6-годишният им син се разплакал и дълго време не могъл да се успокои.

“Хубаво е, че се случи през деня, иначе,
ако беше посред
нощ, паниката
щеше да е
страшна”,
добави Черпелийски.

Кметът заяви, че в селото няма разрушения. Негови съселяни му съобщавали за счупени чаши, чинии и паднали предмети. По-късно обаче някои установиха, че
керемидите по
покривите им са
разместени
“Ходих да поправям на приятел. Има тук-там и срутени комини”, каза Николай Наневски. Той и няколко мъже оживено коментираха пред един от хранителните магазини.  

“Доста силно си беше, няма какво да се лъжем”, каза Наневски.
Най-уплашена бе продавачката Иванка Агова. “Земята мърдаше от долу на горе. Почувствах игли в краката. Тръгнах да бягам от магазина, но се върнах да крепя бутилките по рафта, които се раздрънчаха”, описа тя.

По думите първо се чуло бучене, а после гръм и всичко се залюляло. Хлябът се свлякъл от щанда, по-леки стоки изпопадали на земята. Кучетата в селото се разлаяли, добитъкът започнал да мучи.

В това време собственичката на магазина Мария Стоянова тръгнала да крепи стоката в склада. Жената твърди, че не се изплашила, защото 20 г. е живяла в Гърция на полуостров Коринт, където често люлеело.

Работничката Иванка е категорична, че ще ходи да си бае за уплаха.
23-годишната Петя Гиева, която е от Стряма, била в дома на съпруга си в Раковски, когато земята се размърдала.

“Доста залюля. Бяхме седнали с приятелка и мъжа ми в апартамента на III етаж.
Стъклената маса
с чашите върху
нея тръгна на
една страна
Докато се усетим какво се случва, спря”, описа Петя. Тя твърди, че след труса се е паникьосала, когато осъзнала какво се е случило.

В близкото село Калековец също има паднали комини, както и пукнатини на тавани и стени на по-стари къщи. Щетите обаче са незначителни.

Мнозина жители на Пловдив и областта си спомниха за големия трус през 2002 г. Тогава епицентърът беше в Крумово, където масово изпопадаха комини при магнитуд 4,3 по Рихтер. Разликата със сегашното е, че онова беше вертикално, което нанася по-големи поражения.

Сеизмологът проф. Емил Ботев: Не се очаква по-силен трус, не трябва да се притесняваме

Такива земетресения са слаби, последното
много силно е от 1928 година до Чирпан

ЯРОСЛАВА ПРОХАЗКОВА

- Проф. Ботев, как определяте труса край Пловдив?

- Това земетресение е от категорията на т.нар. слаби. Според категоризациата трусовете с магнитуд от 3 до 4 са много слаби, от 4 до 5 слаби, умерено силните трусове са от 5 до 6, а от 6 нагоре са силните.
Земетресението от Пловдив е със сила 4,5, затова не би трябвало да има сериозно въздействие върху инфраструктурата, която да застрашава здравето на хората.  

От друга страна, средностатистически на територията на страната всяка година стават 20-30 много слаби земетресения и 1-2 с магнитуд от 4 до 5. Веднъж на 30 години стават земетресения с магнитуд от 5 до 6. Такива земетресения с магнитуд около 5,5 през последните 90 години имаме 3-2 в Стражица през 1986 г., едно в Перник през 2012 г.

Сеизмичната обстановка показва, че през последните десетилетия на територията на нашата страна не е ставало силно земетресение с магнитуд по-голям от 6. Последното със сила близо 7 (6,8) в този район става около Чирпан на 14 април през 1928 г., когато почти напълно са разрушени Чирпан и съседните села. 4 дни по-късно става много силно земетресение в южната покрайнина на Горнотракийската низина, когато в района на Поповица има много жертви и разрушения. След 1928 г. няма нито един трус на територията на страната с магнитуд, по-голям от 6.

Не може да кажем, че това земетресение с магнитуд 4,5 ще доведе обезателно до друга поредица от по-силни земетресения. От 1980 г. имаме модерна сеизмологична мрежа. Почти всяка година у нас стават 1, 2, понякога и 3 земетресения с магнитуд 4 и отгоре.

Никога след тях няма такава последователност, която да води до по-силни земетресения. Нямаме основание да мислим, че този трус ще бъде последван от по-силен. Категорично някъде близко до епицентралната зона ще има паднали предмети в някои по-несеизмоустойчиви стари сгради. Това е максимумът, който би могъл да се случи.

- Значи няма страшно?

- Бих направил извода, че засега не трябва да се притесняваме. Маришката сеизмична зона е известна със своята активност. Моите наблюдения са, че средно през 4-5 години в тази зона стават земетресения с магнитуд малко над 4.

Напълно е възможно сега да се прояви поредица от значително по-слаби земетресения с магнитуд 3 и по-малък, които може би в голямата си част няма да бъдат усещани от хората в Пловдивския регион. Пак казвам, това не значи, че се подготвя нещо значително по-силно.

Други от От страната и света

Новият министър на просветата Красимир Вълчев: Ще има последователност и приемственост

Ще има последователност и приемственост в работата и политиките в образованието и науката. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Слави Трифонов: Трябва да мислим повече за хората, след това за себе си

За добро или за лошо зулусите не са живели в България и второ - един мъж първо трябва да мисли за хората, които обича и на които държи, а след това да мисли за себе си

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

>