ИПК "Родина" - безсмисленият символ на соцжурналистиката

26.04.2020 22:55 Пенчо Ковачев

*Новият собственик на 56-те декара земя до “Цариградско шосе” - “Изток плаза инвест”, иска да направи нещо красиво за София

*Международна компания изследва възможностите на имота и ще даде варианти

От 29 март до 2 април 1976 г. в София се провежда ХІ конгрес на БКП. Девизът му е “Ефективност и качество, качество и ефективност!”.

Аз бях студент първи курс журналистика, но вече сътрудничех във в. “Поглед”. Помня, че след конгреса се заговори как на 8-и километър ще се строи нова печатница - най-модерната в Европа, последната дума на техниката.

А свързана с нея ще се извиси впечатляваща сграда, която ще стане дом на всички столични редакции. Издателско-полиграфическият комплекс (ИПК) ще се казва “Родина” и ще е като боен символ на социалистическата журналистика.

Говореше се, че под триетажната сграда на печатницата ще има две подземни нива за гаражи и дори плувен басейн. А в редакционния корпус - над 600 стаи. Събрано в тях, журналистическото братство с обединени усилия ще се бие срещу империализма и ще осветява успехите на социализма.

Тогава всекидневниците бяха 5-6 - “Работническо дело”, “Земеделско знаме”, “Народна младеж”, “Труд”, “Отечествен фронт”, “Кооперативно село” и май толкова.

Само България и Албания нямаха спортен всекидневник - “Спорт” излизаше 3 пъти - в понеделник, четвъртък и събота.

Имаше няколко седмичника - “Поглед”, “Антени”, “Стършел”, “Старт”, “Литературен фронт”, “Пулс”, месечни списания като “Космос”, “Жената днес”, няколко издания за “подрастващото поколение” - “Дружинка”, “Славейче”, “Септемврийче”, “Средношколско знаме”...

И много ведомствени вестници - нямаше отрасъл без многотиражка - “Горско дело”, “Рудничар”, “Техническо дело”, “Транспортен глас”, “166” (на МВР) и още, и още...

Нямаше как всичката тази журналистическа многотия да се побере в двата билдинга, макар че единият трябваше да е на 17 етажа, а другият на 9. Но пък авторът на идеята за ИПК-то може да е знаел като как това да стане. Не се съмнявайте, че тази идея е била обсъждана на най-високо място - Политбюро на ЦК на БКП.

Другарите там

знаят, че

медиите са

изключително

важен фактор - “колективен агитатор, пропагандатор и организатор в изграждането на социализма и комунизма”. Това във факултета ни го набиваше в главите като някаква мантра проф. Стефан Станчев.

Подозирам, че в двата корпуса е трябвало да бъдат събрани водещите издания. А когато те са на едно място, и контролът върху тях е по-лесен и сигурен. То и творческите клубове на тогавашната интелигенция - кинаджии, писатели, архитекти, журналисти, имаха за цел следене и контрол. Но това е друга тема.

Строителството

на ИПК “Родина”

започна някъде

през 1980 г., когато нашият випуск се дипломира. През 1987 г. печатницата беше завършена, но не и двете редакционни сгради. Вече беше започнала перестройката, новият силен човек в Кремъл Михаил Горбачов рязко ограничи безвъзмездните благини към България и държавата затъна в дългове. А строителството на ИПК “Родина” беше замразено.

Заработи само печатницата. След 1989 г. започнаха да излизат много вестници и те се печатаха на нея, защото тя наистина бе модерна за времето си. Там през април 1991 г. излезе и първият брой на “24 часа”. Вестникът, който промени българската журналистика и вестникарство.

През 2001-а при управлението на СДС премиерът Иван Костов обявява търг за продажба на “замразения ИПК” с първоначална цена 7 млн. лв. Бизнесът не проявява никакъв интерес към сградата и мястото. През 2003 г. е обявен нов търг. Той е спечелен от консорциум “Обединени български вестници”, който придобива 51% от дяловете на дружеството с оферта от 6 млн. лева. А дялове в консорциума имат вестниците “Монитор”, “Новинар”, “Дума”, “Мередиан мач”, “Банкеръ” и “Виж”.

При управлението на тройната коалиция (2005-2009) е решено недовършеният ИПК да бъде съборен и на негово място да се построи сграда, в която да се настани НАП (Националната агенция по приходите). Идеята е това да се осъществи чрез размяна на имоти. НАП дава на консорциум “Обединени български вестници” трите си сгради в центъра на София срещу бъдещата голяма сграда на 8-и километър. След многократни обсъждания и критики вариантът за размяна пропада.

Следва нова идея - грозно стърчащият скелет на ИПК да бъде достроен с пари от Световната банка. Обявен е търг, но се оказва, че парите няма да стигнат. През 2012 г. бизнесдамата Ирена Кръстева купува ИПК “Родина” и земята около нея.

На 18 юли 2018 г. “24 часа” съобщава, че собственикът на най-голямата верига болници у нас

д-р Михаил Тиков

купува

недостроената

сграда

на бул. “Цариградско шосе”. За 56-те дка са платени 40 млн. лв. Покупката става чрез фирмата “Изток плаза инвест” на д-р Тиков и семейството му. “Това е интересен имот във важна част на София. Още не сме решили напълно, предстои анализ на състоянието на имота, но целите са инвестиционни. Освен всичко друго имотът е в близост до основната ни клиника”, казва тогава д-р Михаил Тиков пред “24 часа”.

Часове преди взривяването на ИПК "Родина" в неделя Николай Митов, управител на “Изток плаза инвест”, обяснява, че е възложено на международна компания да изследва възможностите на имота, както и да направи анализ на пазара на недвижимите имоти в България, след което да предложи варианти.

“Искаме да направим възможно най-хубавия проект и нещо красиво за града. Когато сме готови, ще представим пред всички проекта, който ще реализираме”, обясни Николай Митов.

Рухна за секунди

За секунди чрез контролиран взрив изчезна 17-етажната сграда на ИПК “Родина” в София в неделя след 9,30 ч. Събарянето стана с един взрив от 14 серии през няколко секунди, като се взривяват първите 4 етажа на сградата, обясни шефът на общинската дирекция по аварийна помощ и превенция Красимир Димитров. Полицията и общината осигуриха безопасността на хората и сградите наоколо.

Кой е д-р Михаил Тиков?

Д-р Михаил Тиков е роден в Пещера. Завършва Медицинския университет в Пловдив през 1988 г. През 1992-а започва частен бизнес в сферата на здравеопазването и фармацията. През 1998 г. учредява и става управител на фирма “Булфарма”, която стартира с основна дейност дистрибуция на лекарства на едро за българския и международния пазар. Магистър е и по здравен мениджмънт. От 2000 г. “Булфарма" инвестира в областта на здравеопазването в България.

Д-р Тиков притежава верига от болници, в която са “Софиямед”, пловдивската “Пълмед”, “Бургасмед”, УМБАЛ “Здраве” в Пазарджик и Велинград, МБАЛ “Д-р Д. Ранев” в Пещера... Има и бизнес с хотели. Михаил Тиков е женен, има четири деца.

Други от От страната и света

Новият министър на просветата Красимир Вълчев: Ще има последователност и приемственост

Ще има последователност и приемственост в работата и политиките в образованието и науката. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Слави Трифонов: Трябва да мислим повече за хората, след това за себе си

За добро или за лошо зулусите не са живели в България и второ - един мъж първо трябва да мисли за хората, които обича и на които държи, а след това да мисли за себе си

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

>