Живот след пандемията: Умни маски, безпилотен транспорт, виртуални ресторанти, труд от вкъщи

25.04.2020 12:03 Мила Гешакова

Не е ясно как бихме преживели самоизолацията и карантината, без онлайн технологиите и цифровото пространство. Гледаме филми, представления, концерти, четем книги, ходим по музеи, магазини и дори ресторанти - и всичко това, без да слизаме от дивана. С какви технологии ще влезем в новата посткоронавирусна ера?

Московският ресторант White Rabbit, който миналата година влезе в топ 20 на най-добрите в света, пусна онлайн опция: поръчвате сет от ястия на уебсайта, обличате официални дрехи, получавате доставка в определения от вас час и чакате видеопозвъняване към вашия лаптоп или таблет, а след него към вас се присъединяват още няколко домошари начело с готвача. Яжте, пийте, обсъждайте! Разбира се, живото посещение на заведението е нещо друго, но се оказва, че и така може.

Анлизатори са категорични, че дистанционният труд и обучение, които бързо се развиват през последните десет години, ще получат много мощен, но и изключително болезнен импулс за много компании след тази пандемия.

И ако в началото виртуалните настолни технологии (VDI) са се разглеждали само за големи, „подготвени“ компании, сега вече и компании от по-малък мащаб са се насочили към тях, за да спестят, прехвърляйки част от служителите на работа от разстояние. Те вече са се научили как да проверяват присъствието им на „работното място“ и да оценяват работата, използвайки системи за контрол на работното време, които „наблюдават“ служителя, записват действително отработените часове, правят снимки на екрана в определени моменти и т.н.

Видеоконферентните връзки вече са нещо, без което никоя компания не може да работи пълноценно: служителите са в постоянен контакт помежду си, особено когато работят заедно по проект. Според експерти до края на годината пазарът на видеоконференции ще нарасне поне с една трета и компаниите по целия свят ще започнат да използват натрупания си опит в организирането на работни места и управлението на служители, работещи от дома.

В ново проучване американската компания Cisco, която се занимава с разработване и продажба на мрежово оборудване главно за големи организации и телекомуникационни компании, отбелязва, че до 2023 г. 66% от световното население ще използва интернет. Скоростта на пренос на данни ще се увеличи с 2,5 пъти, а 5G технологията ще поддържа повече от 10% от мобилните връзки до 2023 г.

В условия на пандемия хората ценят своята безопасност. И технологиите, свързани с предаването на информация за риска, който представлявате или не, ще са от първостепенно значение, убедени са експерти. Могат да помогнат да се структурират потоците на трафика, като се разделят хората, изложени на риск, и тези, които вече са преболедували и не са опасни. Така може да се намали тежестта върху същите услуги за дезинфекция на градския транспорт. Азия вече отдавна прави това. Предстои зониране на всички градски дейности, докато не се появи ваксина и не се извърши масова ваксинация. В момента в различни части на света се тестват и безпилотни превозни средства.

Отдавна набира скорост и дистанционното медицинско наблюдение. Колко по-трудно би било да се справят лекарите, ако стотици пациенти с потвърден COVID-19, но с леки симптоми, не се бяха подложили на лечение у дома под дистанционно медицинско наблюдение. И трябва да се очаква, че посткарантинната телемедицина ще бъде активно популяризирана, разширявайки възможностите на услугата, включително на законодателно ниво.

Впрочем тенденцията „всичко е възможно онлайн“, зададена от карантината, показателите за продажба на наркотици от разстояние ще се увеличат, прогнозират анализатори.

Експертите прогнозират също, че маските - средство за защита, с което буквално сме се сраснали по време на самоизолацията, твърдо ще влязат в живота ни и „ще станат по-умни“. През февруари китайската компания Xiaomi патентова маска, която не само пречиства вдишания въздух, но и оценява неговото качество. За това продуктът има вградена памет, процесор за обмен на данни и батерия.

Пандемията припомни още един момент: когато съществува заплаха за ръчния труд, автоматизацията е необходима. Японски учени от Университета в Хирошима ще предоставят на лекари от цял свят скици за отпечатване на апарати за изкуствена вентилация на 3D принтер. Остава само да бъдат написани инструкции за печат и сглобяване на устройството.

Други от От страната и света

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

Манфред Вебер към Желязков: Успех в изграждането на добро бъдеще

Председателят на ЕНП Манфред Вебер поздрави Росен Желязков с избирането му за премиер. С пост в социалните мрежи той пожела успех на новия кабинет. Ето какво написа Вебер:  Поздравявам Росен Желязков

Изправят четирима пред пред съда за строителни измами за над 120 хил. лева във Варна

Четирима мъже ще бъдат изправени пред Окръжния съд във Варна за участие в организирана престъпна група, занимавала се със строителни измами и изнудване, чрез които са получавали имотни облаги

>