Коронавирусът убива масово в градове с мръсен въздух и инверсия

22.04.2020 17:41 Пламена Томева
Илюстрация на замърсяването на въздуха над Европа с азотен диоксид, направена въз основа на измервания, събрани от спътника Sentinel-5P между април 2018 г. и март 2019 г.
Илюстрация на замърсяването на въздуха над Европа с азотен диоксид, направена въз основа на измервания, събрани от спътника Sentinel-5P между април 2018 г. и март 2019 г.

Трайното излагане на азотен диоксид причинява сърдечни и белодробни болести

Коронавирусът изчисти въздуха и концентрацията на фини прахови частици в Европа и света отдавна не е била по-ниска. Това бе една от малкото положителни новини през последните месеци, откакто светът е под карантина заради пандемията.

Ако не са в извънредно положение обаче, хората в големите градове дишат силно замърсен въздух, особено през зимните месеци. Стряскаща статистика показва, че смъртността от COVID-19 е най-висока именно в регионите, където през предишните месеци е имало високи концетрации на азотен диоксид в комбинация с атмосферни условия на инверсия, които предотвратяват ефективното разпръскване на замърсяването на въздуха.

Най-голямото огнище на

заразата в България е

София, където положението

е точно такова

Азотният диоксид (NO2) е замърсител и парников газ, който е страничен продукт основно от изгарянето на фосилни горива като въглища, бензин, нафта, мазут и т.н. Проучване на германския университет “Мартин Лутер” в Хале-Витенберг доказва връзката между дългосрочното излагане на NO2 и смъртността от К-19. Чрез спътникови снимки ученият Ярон Оген сравнява данните за разпределението на азотния диоксид в атмосферата с броя на жертвите. Анализирани са смъртните случаи в 66 административни региона в Италия, Испания, Франция и Германия.

Резултатите показват, че 3487 от 4443 починали към 19 март, или

цели 78% са били в пет

региона, разположени

в Северна Италия

и Централна Испания

Именно в същите пет региона са регистрирани най-високите концентрации на NO2 в комбинация с много слаб въздушен обмен. Учените заключават, че дългосрочната експозиция на този замърсител може да е един от най-важните фактори, допринасящи за фатален изход на болестта COVID-19 в тези региони и може би в целия свят.

За концентрацията на азотен диоксид в тропосферата (разположена между повърхността на Земята и височина от 10 км) е използван космическият спътник Sentinel-5, който се управлява от Европейската комисия по програмата “Коперник”. Картографирането на концентрацията на азотен диоксид в тропосферата над Европа разкрива

голяма “гореща точка”

с висока концентрация в

северната част на Италия

Червена е и областта на Паданска равнина, която се простира от склоновете на Западните Алпи до крайбрежните равнини на Адриатическо море.

От петте региона, където се наблюдава най-висока смъртност, 4 са в Северна Италия - Ломбардия, Емилия-Романя, Пиемонт и Венето. Петият е административният район “Община Мадрид”, който също като Паданска равнина, е заобиколен от планински вериги.

Въздухът в такива региони остава по-стабилен, а нивото на замърсители в атмосферата е по-високо. В котловина и заобиколена от планини е разположена и българската столица София, която шефът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски определи за “основното огнище с най-много заразени с COVID-19”.

Дългосрочното излагане на NO2 е свързано с хипертония, сърдечни и сърдечносъдови заболявания, повишен процент на хоспитализация, хронична обструктивна белодробна болест, значителен дефицит в развитието на белодробните функции при деца, увреждане на белите дробове при възрастни и диабет.

Други изследвания се фокусират и върху отговора на имунната система на NO2. Те откриват, че

излагането на азотен

диоксид ограничава

защитата на организма

от инфекции

и предизвиква възпалителен отговор в дихателните пътища.

Същата тенденция се наблюдава и в САЩ, където от всички близо 795 000 заразени над 250 000 са в щата Ню Йорк, известен със силното замърсяване на въздуха. Там са регистрирани почти 19 000, или около 45% от всички над 42 500 починали американци.

Проучване на Харвардския университет също доказа, че дори малко увеличение на нивата на замърсяване на въздуха с фини частици през годините преди пандемията е свързано с 15% увеличение на смъртността. Учените потвърждават, че

ако въздухът в Манхатан

бе съвсем малко по-чист в

миналото, сега можеше да

са спасени стотици животи

Следователно отравянето на околната среда означава отравяне на собственото тяло, чиито способности да се защитава от инфекции стават силно ограничени, когато е било подложено на хроничен респираторен стрес.

Германското изследване заключава, че хроничното излагане на азотен диоксид може да има значителен принос за високите нива на смъртност от К-19. По-ранни проучвания показват, че излагането на NO2 причинява възпаление в белите дробове, затова според Ярон Оген сега е необходимо да се докаже дали наличието на първоначално възпалително състояние е свързано с реакцията на имунната система към коронавируса.

Други от От страната и света

Инж. Илиян Терзиев: Цените на имотите ще растат

Цените на имотите и очакванията на строителния бранш след гласуването на редовно правителство представи председателят на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев. „Имотите няма да поевтинеят

Кола се вряза в протестиращи студенти в Белград, момиче е тежко ранено

Студентка от Юридическия факултет към Белградския университет бе тежко ранена днес, след като автомобил се вряза в протестиращи студенти в Белград, съобщи сръбската национална телевизия РТС

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

Две изложби представят в Русе творби на модерното и съвременно европейско изкуство

Румънският куратор Дан Тудор Труйка представи тази вечер в Художествената галерия в Русе две изложби - Седмото издание на Международно биенале „Данубиан" и самостоятелната изложба на Владимир Паун

>