44 хил. нови безработни от 13 март, само 7231 работници в схемата 60/40

07.04.2020 07:00 Цветелина Стефанова
Безработни чакат на дълга опашка пред едно от софийските бюра по труда. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Фирмите не можели да участват и при новия вариант, в който държавата поема осигуровките

Синдикатите искат 80% обезщетение от НОИ и 30 дни отпуск за родители на деца до 12 години

44 хиляди са загубили работата си и са се регистрирали в бюрата по труда от началото на извънредното положение на 13 март, което доведе и до икономическа криза, съобщиха от Агенцията по заетостта пред “24 часа”. В същото време са подадени

само 643

заявления от

работодатели

за участие в схемата 60/40. Заявленията са за 7231 работници.

Късно снощи депутатите трябваше да одобрят промени в схемата, според които работодателят ще плаща само 40% от заплатата на работниците си, а държавата поема 60% и пълните осигуровки. То бе предложено, след като четирите работодателски организации - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, обявиха, че първоначалният вариант на схемата е неработещ за повечето от заплашените да фалират фирми.

Само мярката 60/40 няма да помогне на работниците на малките и средните предприятия да запазят работата си, защото работодателите нямат средства да доплащат и тези 40% от заплатата, макар и държавата да поема вече осигуровките, коментираха в понеделник от синдикатите.

“Основната част от малкия и средния бизнес няма да може да доплаща тези 40%, а там е и огромната част от заетостта в страната”, обясни икономическият съветник от КТ “Подкрепа” Ваня Григорова.

Освен това

без помощ ще

останат и хората,

работили само

на граждански

договор

или, ако са били в сивия сектор, добави тя. Без помощ щели да са и тези, които са имали трудов договор, но не са били осигурявани през 12 от последните 18 месеца.

Фонд “Безработица” към Националния осигурителен институт да плаща 80% от заплатата на загубилите работата си вместо досегашните 60 на сто. Освен това да има долна граница на обезщетението, която да е 80% от минималната заплата, или 488 лв., и горна - 60 на сто от максималния осигурителен доход, или 1800 лв., предложиха от “Подкрепа”.

От КНСБ пък искат обезщетението на хората, които работят на минимална заплата, да е поне 60% от нея. Сметките показват, че при 610 лв. това означава 366 лв. Причината е, че сега минималната ставка на ден е 9 лв. И при средно 21 работни дни се получава обезщетение от 189 лв. на месец. Хората, които нямат доходи и няма да бъдат обезщетени от фонд “Безработица”, пък да получат

ваучери за

храна, които

да са 60% от

минималната

заплата,

предложи президентът на КНСБ Пламен Димитров. Това трябвало да е втори пакет от икономически мерки заради коронавируса.

Специални мерки да се предвидят за родителите на 700 хил. деца до 12-годишна възраст. Те не могат да оставят децата си сами вкъщи, защото законът забранява дете до 12 години да е само.

Заради затворените училища и детски градини хиляди родители са принудени да пускат отпуск и да търсят различни варианти. Платеният отпуск обаче е само 20 дни и на повечето родители ще изтече на 10 април. А извънредното положение бе удължено до 13 май.

Това е причината от КТ “Подкрепа” да искат платеният отпуск за майки на деца до 12 г. да е 30 дни през тази година. Толкова да е и за хората с увреждания.

“Още в началото на извънредното положение поискахме да се предоставят ваучери за детегледачи на малките деца, които сега не могат да ходят на училище, но и не могат да останат сами вкъщи. Отговорът, който тогава получихме, е, че няма да има достатъчно детегледачи. В неделя направихме ново предложение, базирано на европейския опит - майките на деца до 12 г. да могат да си останат вкъщи и те да получават възнаграждения колкото за временна нетрудоспособност - до 30 работни дни. А той е толкова, за да се покрие периодът на извънредното положение”, каза Ваня Григорова.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>