Извънредните мерки в света: вкъщи и глоби! Туркменистан забрани думата “коронавирус” и маските - иначе арест

03.04.2020 12:52 Пламена Томева
Мъж храни гълъби сам в парк в Букурещ.
Македонски военни опъват палатки за заразени с COVID-19 до болница в Скопие.
Погребение в Атина, на което е позволено да присъстват минимален брой хора
Хора в защитни костюми дезинфекцират закрития пазар в Истанбул.
Работник брои стотиците ковчези, докарани на паркинг в Барселона.
Затворената граница между Германия и Дания раздели възрастна двойка. 89-годишен германец и 85-годишната му приятелка датчанка се срещат всеки ден близо до град Авентофт, за да изпият по напитка и да си поговорят, докато спазват препоръчителната дистанция.
Цветята на градинарите умират в Обединеното кралство заради блокадата.
Медицински сестри протестират в Ню Йорк заради липса на маски в един от най-засегнатите от заразата региони на САЩ.
Червеният площад в Москва опустя.
Ресторантите в Токио са без клиенти.
Реповете за вестници работят в Будапеща.
Полски полицаи активно следят трафика.
Доброволец подрежда легла в полева болница в Нови сад.
Улиците в Стокхолм не са пусти.
Евреите в Израел са принудени да се молят вкъщи.
Вътрешни мигранти си правят чай край жп релси в Мумбай.

Светът потъна в хаос, след като коронавирусът засили хватката си и накара редица страни драстично да ожесточат мерките срещу смъртоносната пандемия от COVID-19.

Редица страни обявиха извънредно положение, сред които България, Сърбия, Чехия, Словакия, Латвия, Унгария, Испания, Румъния, Финландия, Франция, Швейцария, Армения, Ливан и Гватемала.

Изолация и масово ограничаване на придвижванията в населени места, затваряне на училища, на магазини, дори на граници, забранено събиране на много хора на едно място - това са само част от мерките, обявени от страните в Европа и по света.

Пълна карантина действа в Гърция, Италия, Испания, Франция, Австрия, Чехия, румънския град Сучава, руската столица Москва и 1,3-милиардната Индия. Там гражданите могат да излизат само за да отидат на работните си места, на лекар или да пазаруват храна.

“24 часа” събра част от мерките, с които се защитават държавите по света от пандемията.

РУМЪНИЯ

Жителите на Букурещ ще бъдат тествани за COVID-19 от врата на врата. Болници и лекари, които откажат лечение на пациент, независимо дали е с положителен, или отрицателен резултат за коронавирус, носят наказателна отговорност. Зъболекарите не работят.

Хората над 65 г. могат да напускат домовете си само между 20 и 21 ч, ако имат селскостопански или домашни животни. Глобите за тези, които не спазват правилата на самоизолация или карантина, са между 800 и 8000 лв.

10 000 военни помагат за прилагането на ограничителните мерки.

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ

Президентът, премиерът, министрите, директорите, кметовете в Северна Македония ще получават минимална заплата от около 460 лв. през следващите два месеца. Забранени са всички събития.

Хората в изолация са следени чрез приложение, разработено от министерството на информационното общество.

ГЪРЦИЯ

Вместо в храма тази година гърците ще празнуват Великден по домовете.

В колите е разрешено да пътуват най-много по двама. Пазаруване и ходене до работа е позволено само с декларация. Полицията глобява по 150 евро за неспазване на правилата за придвижване, а за нарушаване на карантината - 5000 евро.

Крайбрежната алея на Солун е затворена през уикенда, а в делнични дни там не може да се разхождат между 14 ч следобед и 8 ч на следващата сутрин.

ТУРЦИЯ

Такситата в Истанбул, Анкара и Измир, чийто регистрационен номер завършва с нечетна цифра, работят в понеделник за по 24 часа. Във вторник смяната се поема от таксита с четен номер. Забраняват се през уикендите разходки, тичане, колела и спорт в паркове, край брега, риболов, пикник, както и събирането на групи в парковете през останалите дни.

Задължително е плодовете и зеленчуците на пазарите да са пакетирани. Между сергиите да има разстояние най-малко 3 метра. Забранено е докосването с ръце на хляба от клиентите в пекарните. На хора над 65 г. е забранено да излизат.

ИТАЛИЯ

Италия първа в Европа се постави под пълна блокада на 10 март. Хората имат право да излизат от жилищата си само ако не могат да работят дистанционно или за да купуват храна и медикаменти. Глобите са до 3000 евро. Предвиждат се и до 3 месеца затвор. Властите раздават ваучери за храна и бонуси по 600 евро за тези без доходи.

ИСПАНИЯ

Испания постави под карантина 5 града заради вируса. Всички работещи в сектори, които не са съществени, трябва да останат у дома си до 9 април. Забранено е провеждането на погребения, където може да ходят не повече от трима души.

ФРАНЦИЯ

Гражданите спортуват сами или с децата си веднъж дневно за не повече от 1 час и на разстояние до 1 км от дома си. Откритите пазари са затворени.

Когато излизат, французите трябва да разполагат с документ, който да удостоверява целта - разрешени са само магазин, работа и медицински причини.

100 000 полицаи и жандармеристи се грижат за спазването на ограниченията.

ГЕРМАНИЯ

Правителството работи усилено върху мобилно приложение за проследяване на веригата на заразата.

Хората в Германия могат да излизат на разходка, да спортуват, да ходят в парковете и градинките. Федералните провинции може да прилагат по-строги мерки. В Хесен не се разрешава да се движат по двама по улиците, а в Саксония въведоха карантина. В Бавария карантина беше въведена преди седмица.

Бундесверът се готви да включи 15 хиляди военни. Войниците трябва да са в пълна готовност към 3 април. Около 250 души се занимават с дезинфекция.

АВСТРИЯ

Задължителни маски, когато се пазарува. Купувачите получават защитните средства на влизане в супермаркетите безплатно. Австрийците са призовани да се самоизолират и да не напускат домовете си освен по служба, за покупки и ако помагат на съграждани. Глобата за излизане е 2180 евро, а за игра на деца на площадка - 3600 евро. Изключение се допуска за разходки, но поединично или в компанията само на семейството. Най-рано в края на април може да отворят магазини.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

Въведена е национална карантина. Премиерът, който е заразен и в самоизолация, прати писмо до всяко домакинство с призив всички да си стоят вкъщи.

Разрешени са физически упражнения веднъж дневно. Някои обаче се възползват от това, за да стоят в паркове и зелени площи. Полицаите имат право да разпръсват групи, да налагат глоби и да прибягват до дронове.

Полицията в графство Дарбишър направи именно това. Видеозаписът, пуснат в туитър, предизвика възмутени коментари на потребители, които определиха тази стъпка като “зловещо следене”.

ИРЛАНДИЯ

На гражданите е наредено да останат по домовете си до 12 април. През този период ирландците излизат само за пазаруване на стоки от първа необходимост, кратки физически упражнения и важни посещения при роднини.

Страната увеличи финансовата помощ за безработните и за работещите, които са под риск да загубят работата си. Допълнителните мерки се прибавят към вече предвидените около 3 млрд. евро за подпомагане на платения болничен отпуск, финансиране на здравната служба и подкрепа на фирмите.

САЩ

Американците са призовани да работят от вкъщи и да избягват ресторанти, барове, несъществени пътувания и пазарувания. Социалната изолация е доброволна, а препоръката важи до края на април.

Властите в Ню Йорк наредиха на всички несъществени бизнеси да затворят, забраниха събития, а гражданите трябва да стоят на най-малко 2 м разстояние.

Щатите Вашингтон, Мичиган и Ню Мексико също наредиха на хората да си останат вкъщи. В Ню Джърси и Кънектикът беше издадена забрана за пътуване извън областта за срок от 14 дни. Затворени са всички магазини, които не са от първостепенно значение, а глобата за нарушение на мерките е между $ 250 и $ 500. Лас Вегас затвори казината. Гранд каньон в щата Аризона не приема постители.

КАНАДА

Изолацията е задължителна. Законът предвижда глоби до 700 000 щатски долара или до 3 г. затвор за тези, които не се подчиняват.

Канада плаща 1400 долара на месец за 4 месеца на канадци, загубили работата си. Предприятията, които имат намаление на приходите с 30%, ще бъдат подпомагани. Правителството ще покрие до 75% от заплатата, което означава до 598 щатски долара седмично. Благотворителните организации също могат да се възползват от програмата.

РУСИЯ

С приложение за смартфон Москва проследява хората, на които е наредено да стоят вкъщи. Жителите на столицата - между 12 и 16 млн., имат право да излизат от вкъщи, за да отидат на работа, при спешна медицинска нужда, до супермаркета или до най-близката аптека. Също да изхвърлят боклука и разходят кучето си на разстояние до 100 м от дома.

Забранено е на хората над 65 г. и хронично болните да излизат навън. Спазването на режима на изолация в Москва ще се следи чрез “интелигентна система за наблюдение”, снабдена според руски медии със 170 000 камери и софтуер за лицево разпознаване. Над 80 региона в страната са в частична изолация. Специалисти дезинфекцират тротоарите и улиците.

Предвиждат се строги наказания, достигащи 5 г. затвор, за разпространение на фалшиви информации за вируса. Руският патриарх Кирил призова вярващите да се въздържат от посещаване на храмове и да се молят у дома.

КИТАЙ

На 23 януари Ухан и 15 други града в китайската провинция Хубей бяха поставени под строга карантина.

Блокадата засегна повече от 50 млн. души. Общественият транспорт спря. В Ухан никой не можеше да напусне града без разрешение. Затвориха фабрики, офиси и училища, оградиха тротоарите. Властите използваха социални платформи и приложения, за да наблюдават движението на хората. Мерките вече постепенно се отменят.

ЯПОНИЯ

Контрастът с Европа е огромен. Броят на заболелите се покачва минимално, въпреки че Япония е гъсто населена, има силно застаряващо население и тесни контакти със съседен Китай.

В страната залагат на превенцията. Още от най-ранно детство японците се придържат към елементарните хигиенни правила - миенето на ръце, жабуренето с дезинфекционна течност и маската са неотменима част от ежедневието.

ЮЖНА КОРЕЯ

Никъде другаде в света не се правеха толкова много тестове. Вместо да предприеме китайския подход за блокиране на засегнатите градове, Южна Корея прие модел на открита информация. Движенията на заразения човек през предходните 14 дни - определени чрез използване на кредитна карта, кадри за видеонаблюдение и проследяване на мобилни телефони се публикуват на правителствене сайтове, като съобщения се изпращат на хората, когато се появи нова инфекция в района, където живеят.

УНГАРИЯ

В Унгария премиерът вече управлява с укази, без правомощията му да са ограничени. Затворени са университетите, но не и училищата, защото във вузовете има много чужденци, а според премиера те са виновни за появата на заразата.

Напускането на жилището е позволено само за ходене на работа или задоволяване на жизненоважни нужди. Всяко нарушение може да бъде санкционирано с глоби до 1400 евро. За престъпление се смята разпространяването на дезинформация за коронавируса.

ЧЕХИЯ

Чешките пивоварни спряха да продават наливна бира в бурета и предлагат бутилки и кенове след затварянето на заведенията. Търсенето на бира е нараснало с 15%, а на наливна бира в кегове, която бе 40% от производството, е спаднало до нула. Ако заведенията са затворени и след края на април, 20% от пивоварните ще фалират.

ПОЛША

Полша нареди на гражданите да не напускат домовете си и забрани достъпа до паркове, плажове и други обществени места. Не е позволено даването на велосипеди под наем.

На децата не се разрешава да бъдат на открито, ако не са с възрастен. Разходки и пикници са забранени. На религиозните церемонии може да присъстват до 50 души едновременно.

На хората над 60 г. и на тези, които са болни или под домашна карантина, е наредено да гласуват по пощата след критики към управляващите консерватори за отказа им да отложат насрочените за 10 май президентски избори.

ЛИТВА

Литва контролира с дронове спазването на карантината в столицата Вилнюс. Високоговорители отправят от тях предупреждения, че при нужда идва полицията.

ХЪРВАТИЯ

Тестове за коронавирус се правят и от автомобила с идеята хората да не чакат на опашки, да се спазва дистанция и да се правят повече на ден. Фермери намират начин да помогнат на другите. Яйца за по-бедните или дезинфектант от ракия за болниците са примери за благородството на дребния семеен производител в кризисни времена.

СЪРБИЯ

Срокът на домашна самоизолация се удължава от 14 на 28 дни за всички, влезли в Сърбия след 14 март.

КОСОВО

Забранено е движение на хора и коли от 17 до 6 ч. Изключение - само за медицински нужди, производство, покупка и продажба на храни и лекарства за хора и животни. При смърт присъстват само най-близките на семейството.

НИДЕРЛАНДИЯ

Най-известните градини с лалета предлагат виртуални обиколки от 21 март до 10 май.

БЕЛГИЯ

Да наплюеш или да се изкашляш в лицето на полицай, се наказва със затвор. Пазарите са затворени. Спортът на открито се препоръчва.

ФИНЛАНДИЯ

Столицата Хелзинки и районът около нея е отцепен. Затворени са училища, но детски градини и ясли функционират. Забраняват се посещения в институции, старчески домове и болници.

НОРВЕГИЯ

Влизащи от чужбина не се допускат. Изключение се прави за идващите от скандинавски държави. Позволен е достъпът на европейски работници за земеделието и петролния бранш.

ШВЕЙЦАРИЯ

8000 военни помагат на кантоните. Събират се данни за 24 часа назад за придвижването на хората, за да се провери дали мерките работят.

ДАНИЯ

Чиновниците на несъществени длъжности използват до 5 дни от годишния си отпуск. След Великден постепенно може да бъдат вдигани ограниченията.

ШВЕЦИЯ

Позволено е либерално количество лични свободи - по кафенетата има хора, в парковете също. Гимназиите и университетите са затворени, но детските градини и начални училища работят.

СЛОВЕНИЯ

Гражданите не напускат общините си. Пенсионери, бременни и хора с увреждания пазаруват само от 8 до 10 ч сутрин.

СЛОВАКИЯ

Работят хранителни магазини, аптеки, домашни потреби и зоомагазини. От страх от фалити пак отвориха оптики, магазини за градината, строителни материали. На 25 кв. м може да има един купувач. На касата чакащите са на около 2 метра.

КИПЪР

Излиза се само веднъж на ден, и то със 1 SMS с искане за разрешение. Разпечатани декларации за излизане използват тези над 65 г. Без събирания вкъщи. Полицията проверява и по домовете. Глобите са 300 евро.

БЕЛАРУС

Само тук има футболно първенство, мерките срещу коронавируса са нулеви.

АЛБАНИЯ

Министрите си намалиха наполовина заплатите. Забранено е движението на лични коли и транспорт в 8 града.

ИЗРАЕЛ

Съдилищата са затворени. Започна интензивно следене на телефоните на пациенти с коронавирус. Близо 500 войници помагат на полицията по улиците. Синагогите са принудени да затворят врати.

ЕГИПЕТ

Усилена дезинфекция около пирамидите в Гиза. Всички археологически обекти са затворени.

БРАЗИЛИЯ

Никакви мерки. Според президента гладът не е по-малка опасност от COVID-19. Жаир Болсонаро смята, че младите под 40 г. имат нулев шанс да умрат и затова да продължават работа.

АРМЕНИЯ

Затворена за чужденци. Гражданите не излизат без паспорт. Глобите са до $ 1400.

АЗЕРБАЙДЖАН

Заплатите на медиците скочиха 3-5 пъти. Хората над 65 години нямат право да излизат от вкъщи. Метрото почти не се използва. Има специални експресни автобусни линии.

ТУРКМЕНИСТАН

Властите забраниха думата “коронавирус”. Който е с маска на улицата и говори за пандемията, може да го арестуват.

ИНДИЯ

Индийският премиер показва как да се практикува йога, за да насърчи индийците в изолацията. Под пълна карантина е 1,3 млрд. население. Полицаи с пръчки дисциплинират хората по улиците.

Милиони, работили в градовете, а сега безработни, пътуват към родните места. Спирането на транспорта принуди стотици хиляди от тях да тръгнат пеша. Бежанците могат да разнесат вируса на по-широка територия.

Други от От страната и света

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

Две изложби представят в Русе творби на модерното и съвременно европейско изкуство

Румънският куратор Дан Тудор Труйка представи тази вечер в Художествената галерия в Русе две изложби - Седмото издание на Международно биенале „Данубиан" и самостоятелната изложба на Владимир Паун

Гроздан Караджов пое поста на министър на транспорта и съобщенията от Красимира Стоянова

В Български държавни железници и Национална компания „Железопътна инфраструктура" има проблеми, затова ще работим сериозно по отношение на безопасността в железопътния транспорт

Михайлова: ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца

„ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца. В това време се очаква Народното събрание да направи избора на членове от своята квота във Висшия съдебен съвет"

ИТН отмени конференцията си в събота, Слави Трифонов остава председател

Появиха се спекулации, че това може да е свързано с решението на ИТН да се коалира с ГЕРБ и БСП, но според устава на партията председателят се сменя на всеки четири години

>