Анархистът Бакунин вика Нечаев, наши революционери мислят, че ги кани на чай

17.03.2020 05:00 Пенчо Ковачев
Михаил Бакунин
Христо Ботев
Райчо Гръблев

Ботев, Каравелов, Гоце Делчев и други

българи споделят идеите на руснака

Руснакът Михаил Бакунин - революционер, теоретик на анархизма и идеолог на народничеството, е един от най-известните хора в света в през 60-те и 70-те години на ХIХвек.

Тогава Ленин и Сталин още не са родени, а екипажът на крайцера “Аврора” не предполага, че с един фалшив изстрел ще предизвика щурма на Зимния дворец и ще подпали в Русия свирепа революция.

Бакунин е силно противоречива личност, отношението към него е от “осанна до разпни го”. Посветени са му много статии, изследвания и дори книги. Наричат го бащата на анархистичните движения. “Да се напише нещо кратко за Бакунин, е все едно

да се изгребе

световният океан

с кофа”,

казва негов приятел.

Името и дейността на Михаил Бакунин обикновено се свързват с анархизма, с “хаоса на разрушителните пориви и демоничността на отявления индивидуализъм”. Всъщност анархизмът е политическа и социална философия, мотивирала много движения и хора по света.

Той винаги е против властта и йерархичната организация във всички човешки отношения. Според привържениците му анархията е алтернатива на общественото устройство.

Михаил Бакунин е роден през 1814 г. в гр. Твер. Завършва Военната академия в Санкт Петербург. До 1835 г. е на военна служба, после учи философия и превежда на руски Фихте, Хегел и други философи. През 1842 г. заминава за Германия, а оттам - за Франция и Швейцария.

Бакунин е участник в революциите през 1848 г. в Западна Европа. Австрийските власти го предават на руското правителство през 1851 г. и той е затворен в Петропавловската крепост. През 1857 г. е пратен на каторга в Сибир, но успява да избяга и през Япония и САЩ през 1861 г. пристига в Лондон.

През 1868 г. създава в Женева Алианс на социалистическата демокрация. От 1864 г. е член на Първия интернационал, но през 1872 г. е изключен “за разколническа дейност”.

Обявява се против марксическото учение за социалистическата революция, диктатурата на пролетариата и одържавяването. Критикува “държавния социализъм” и предсказва много от недостатъците на реалния социализъм.

Михаил Бакунин има много приятели българи, но за тези му връзки се знае малко. Неговите статии, книги и литературно наследство са познати на някои от българските революционери от епохата на Възраждането. Имало е връзка между нашите борци против турското робство и руските борци против крепостничеството и царския режим.

БРЦК (Българският революционен централен комитет) изпраща двамата гарибалдийци Теофил Райнов и Райчо Гръблев на среща с Бакунин в Женева.

Гарибалдийци наричат

българските доброволци,

които участват в италианското национално освободително движение 1860-1871 г.

Те пристигат там на 15 юни 1869 г. Според други автори двамата са представители на организацията “Млада България”. Тя е промасонска емигрантска политическа организация, създадена през 1896 г. в Букурещ от Иван Касабов, Димитър Ценович, Киряк Цанков, Иван Кършовски. Печатен орган на “Млада България” е вестник “Тъпан”.

Михаил Бакунин посреща българските пратеници много радушно. “Скъпи братя - казва той, - прощавайте, че досега не съм мислил за вас, но аз ви обичам, защото съм космополит...”

В дома на Бакунин българите се запознават и със Сергей Нечаев, друг известен руски революционер и анархист. Това запознанство става по много забавен начин. Бакунин вика силно - “Нечаев! Нечаев!”. Нашенците помислили, че той вика слугинята и ги кани на чай.

Идва Нечаев и двамата с Бакунин изслушват българите. Нечаев е малко разочарован, след като разбира, че те не мислят за социализъм, а единствено за национално освобождение. Въпреки това започва да обяснява как практически се подготвя и организира една революция.

Казва, че са им нужни пари, оръжие и въстание, и обяснява, че парите трябва да се съберат от народа под предлог примерно, че с тях ще се строят училища и ще се развиват образованието и просветата. Пушките и патроните трябва да бъдат в количество, което да позволи на въстаниците да се задържат най-малко шест месеца на позициите в укрепените планински райони.

Бакунин обещава да прати в България

специалист, който да

ръководи въстанието

Този приятел бил привърженик на практическите действия и затова се отказал от теорията на въоръжената борба.

Бакунин обещава и съдействие в привличането на Франция към българската кауза, както и среща с Джузепе Мацини. Такава среща наистина има, но оскъдният материал, с който разполага българската история, не позволява да се разкрият всички детайли около разговора на представителите на “Млада България” с Джузепе Мацини.

“Но едно е сигурно - казва историкът проф. Пламен Митев. - Разговорите на Райнов, Гръблев и Марко Балабанов с идеолога и организатора на “Млада Европа” Мацини изиграват изключително важна роля за по-нататъшната еволюция в политическото мислене и поведение на цялата българска емиграция.”

С Бакунин през 1870 г. се среща и Любен Каравелов. Българинът търси съвети за написването на програмата на БРЦК. По-късно тя е публикувана в руското задгранично списание “Народно дело”, а след това и във вестника на Каравелов “Свобода” в броя от 14 октомври 1870 г.

Руснакът нарича Каравелов “прекрасният българин”, но не успява да го спечели за идеите си и за участието на БРЦК в анархистката славянска секция на Първия интернационал.

Точно на другия полюс са отношенията муждуБотев и Нечаев. През лятото на 1869 г. поетът се запознава с руския анархист, чиято цел на живота е унищожаване на руската монархия, и остава във възторг от него. През 1872 г., Нечаев няколко пъти пътува до и през Румъния и установява връзки с българските революционери и особено с Ботев. Бъдещият войвода разпространява брошурата на Нечаев “Катахизис на революционера”, написана и отпечатана през лятото на 1869 г., заради което лежи няколко месеца в затвора.

До края на живота си Бакунин оценява високо българските революционери. Той пише: “Нека всички славянски народи, които се чувстват угнетени, следват примера, даван им от българите. Нека търсят своето освобождение и спасение в революцията и революционната солидарност на всички народи - славянски и неславянски, а не в съюз с реакцията, не в дипломатическите комбинации и особено не в лъжливото покровителство на всерусийския император...”

Същата теза защитава и Христо Ботев, който във в. “Тъпан” пише, че българите няма какво добро да очакват от “московското правителство” и се надяват на подкрепата на руския народ и руските революционери в борбата против поробителите...”

По ирония на

съдбата Бакунин

умира в Берн

на 1 юли 1876 г. - точно един месец след като Ботев е убит на връх Вола. Нечаев склапя очи през 1882 г. в Санкт Петербург.

Освен Ботев анархистки идеи и възгледи споделят още няколко известни българи - Гоце Делчев, Йордан Попйорданов-Орце, Михаил Герджиков, Тодор Ангелов - Божаната, баща на писателката Свобода Бъчварова и национален герой на Белгия, сирахомилът Спиридон (Спиро) Гулабчев, чийто образ беше пресъздаден от Велко Кънев във филма “Мечтатели” и др.

Най-възрастният днес последовател на анархизма е Георги Константинов, известен и с прякора си Анархията. През 1953 г. е осъден заради атентат срещу паметника на Сталин в София.

От 1973 г. е политически емигрант във Франция, връща се в България през 1991 г. Автор е на книги за анархизма и за дейността на Държавна сигурност.

Други от От страната и света

Ако общината мълчи и не дава зелена светлина за солар на покрива, значи е съгласна

Големи термопомпи се присъединяват към мрежата до три месеца, а ако ползват геотермална енергия, срокът е един месец Месец е срокът за издаване на разрешение за строеж

Атанас Атанасов: Борисов събра разделеното ДПС с тази коалиция

Борисов, създавайки тази коалиция, на практика събра разделеното ДПС - "Новото начало" гласува против правителството, но има министри, а АПС гласува за правителството, но няма министри

Транспортират болни деца от Перник до София заради временен недостиг на лекари

Болни деца от Перник, които се нуждаят от хоспитализация или от спешна консултация с цел додиагностициране, ще бъдат транспортирани с линейки до най-близките здравни заведения в София, разпореди РЗИ

"Гартнър": Автомобилни заводи в Европа и Северна Америка са застрашени от затваряне през 2025 г.

Няколко европейски и северноамерикански автомобилни завода са изложени на риск да преустановят дейност или да бъдат продадени през 2025 година, след като автомобилните компании изпитват трудности от

Хванаха пиян румънски шофьор и крадци при спецакция край Добрич

Пиян румънски шофьор, дрога и крадци от домове за задържани в Добричко, съобщават от Областната дирекция на МВР. Съгласно заповед на главния секретар на МВР на територията на Областната дирекция на

>