Рязко намалява броят на бежанците търсещите закрила у нас

25.02.2020 15:48 Митьо Маринов
Бежански лагер
Д-р Ралица Ковачева от Софийския университет на работилницата за журналисти "Цели за устойчиво развитие и миграция"

Рязко намалява броят на търсещите закрила у нас, показват официалните данни от Държавна агенция за бежанците. През 2016 г. в България закрила са потърсили 19 418 души. Това число намалява рязко още на следващата година на 3700, а за миналата година молба са подали 2152 души.

Най-често желаещите закрила са от Афганистан, след това от Ирак, Сирия е на трето място, а след това по брой закрила у нас търсят от Иран, Пакистан и някои африкански страни, съобщи на работилница за журналисти "Цели за устойчиво развитие и миграция" в София адвокат Диана Радославова, която оказва правна помощ на бежанци у нас.

Ниски са процентите на предоставената закрила в България именно заради Афганистан. Според международни организации ислямската република е с установен военен конфликт, но България отказва да я признае като военна страна и афганистанците нямат шанс да получат закрила и бежански статут, обясни Радославова, която е и основател на фондация "Център за правна помощ".

По данни на МВР пък 900 души у нас са без документи за самоличност. Това са регистрираните без документи, но вероятно броят им е много по-голям, защото тази група хора е уязвима и няма интерес да се разкрива пред властите, коментира Диана Радославова. Някои от хората без документи са родени в България и са завършили образование, но няма законов механизъм, по който да бъдат признати като български граждани.

По данни на ООН в световен мащаб мигрантите са 272 млн. души или 3-ма на всеки 100 човека. 150 млн. от тях са заминалите заради работа, 5 млн. са студентите, които учат извън родината си, а 25,4 млн. са регистрираните бежанци. "Според мнозина мигрантите и бежанците са бягащи и бедни хора, но всъщност те имат образование и средства да платят на трафиканти дори", коментира преподавателката в Софийския университет д-р Ралица Ковачева.

Има и икономически ползи от тези глобални процеси на миграция. 466 млрд. долара изпращат мигрантите в света по родните си места. Българите мигранти пък изпращат на роднините си у нас 78,47 млн. евро, което е 3,8% от БВП на страната. Страхът на българите от мигрантите и бежанците обаче е постоенен през годините, дори след бежанските вълни от Близкия Изток. Според Върховния комисариат за бежанците на ООН и през 2013 и през 2017 г. водещ е страхът у българите, че мигрантите идват у нас за да ни убият, а друг голям страх е, че ще разпространят опасни зарази. Медиите у нас масово изграждат лош образ на мигрантите, каза д-р Ковачева и подчерта, че мигрантите няма да намаляват за в бъдеще, а най-силна роля в контрола на този процес имат медиите.

Други от От страната и света

Планински спасители помогнали на пострадал скиор в Пирин и мъж с инфаркт на Витоша

Планински спасители са оказали помощ на двама души през изминалото денонощие, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст

60 пожара загасени в страната през изминалото денонощие, няма пострадали и загинали

Общо 60 пожара са ликвидирани през последното денонощие от противопожарните служби в страната, съобщава на сайта си Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР

Петков отвръща на Пеевски: България видя как го слагам на мястото му

Цяла България видя как слагам Пеевски на мястото му. И това не му е за първи път. Може би загубата на втори главен прокурор не му се отразява добре. Така съпредседателят на „Продължаваме промяната"

Столичната община увеличава автобусите до Витоша

Столичната община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт с цел по-добър достъп на гражданите през зимния сезон до планината Витоша. Новата организация влиза в сила от 18 януари

Росен Карадимов: Определено политическата криза приключи

Определено политическата криза приключи. Това каза бившият служебен министър на иновациите и растежа Росен Карадимов в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ

>