Лондон ще оценява кандидатите за виза за работа по 70 точки (Обзор)

20.02.2020 11:28 Павлина Трифонова
Източноевропейски работници пакетират аспержи в британска ферма.

- Ще дава помощи след 5 години престой

- В английски университет вече само с покана и доказателства, че имаш пари

Българите, които искат да започнат да следват в английски унивреситети от учебната 2021/2022 г., ще трябва да представят доказателства, че могат да се издържат, че имат покана от учебно заведение и че владеят добре английски език. Това става ясно от новата визова система на Обединеното кралство, която ще влезе в сила от следващата година и заради Брекзит ще се отнася вече и за европейски граждани.

Все още няма разчети с какви точно пари е необходимо да разполагат, но прогнозите са, че за тях ще започнат да важат условията за колегите им извън ЕС. В момента те плащат между 10 000 и 38 000 паунда годишна такса за следване, докато за европейските граждани е най-много 9250 паунда и им се разрешава да кандидатстват за нисколихвени студентски заеми, за да я покриват.

Освен това ще са им необходими още поне толкова средства за живот, за които Лондон също вече няма да отпуска кредити на европейци.

Влизането в страната на

студентите ще става с

3-годишна виза,

която сега струва 348 паунда, но е възможо да има промяна.

Виза ще е необходима и на европейските граждани, които искат да започнат работа на Острова, от следващата година. За да я получат, те ще бъдат оценявани по 70-точкова система.

Задължително

е да представят

договор с британски

работодател

За такъв ще им се дават 20 точки. Същата тежест ще има и започването на работа, за която се изисква висока квалификация, както и ако предвидената заплата е над 25 600 паунда годишно. 10 точки ще се присъждат за добро владеене на английски език и ако възнаграждението е между 23 040 и 25 599 паунда, а по-нископлатени работници няма да получават никакви точки. Причината е, че британското правителство иска да спре притока на последните, които след няколко месеца започват да тежат на британската социална система.

За целта се въвежда и допълнителна пречка пред европейските граждани. Те вече няма да имат автоматично право на помощи за отглеждане на деца или за безработица. Ще е необходимо да са се трудили поне 5 години и да са получили разрешително за постоянно пребиваване. Това обаче няма да важи за българите, които живеят на Острова и имат статут на уседналост.

На практика новата точкова система е направена така, че да допуска в страната само високоплатени специалисти или търсени работници, за които също ще се дават 20 точки. Списъкът на недостигащите професии още не е окончателен, но правителството е категорично, че в него няма да има такива с ниски квалификации и бизнесът ще трябва да разчита на британските граждани и намиращите се вече във Великобритания 3,5 млн. европейци.

В сегашния списък на недостигащите професии са инженери, лекари, медицински сестри, софтуерни специалисти, финансови консултанти, учители, администратори, готвачи, дизайнери, мениджъри в търговията.

Сезонните работници, сред които има и много българи, ще бъдат допускани в страната на квотен принцип, както беше преди 2014 г., когато паднаха трудовите ограничения за сънародниците ни в Обединеното кралство. И макар сегашната квота да се увеличава четирикратно и да достига до 10 000 души годишно, от фермерските организации казаха, че е крайно недостатъчна, тъй като

в селското стопанство

са необходими

85 000 работници

Голяма част от тях са източноевропейци, които заради правото на свободно движение в ЕС идват да се трудят за половин година на Острова и след това се връщали при семействата си в своите държави. За повечето от тях това вече няма да е възможно с въвеждането на визи и ограничението до 10 000 души, и то от цял свят. Много от тях не могат да кандидатстват и за статут на уседналост, тъй като той се дава на европейски граждани, които през последните 5 г. са били непрекъснато във Великобритания.

Други от От страната и света

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

>