Ще има ли нови университети? Само там, където липсват кадри (Обзор)

14.02.2020 22:10 Митьо Маринов
Министърът на образованието Красимир Вълчев се включи в дебатите при второто четене на закона в Народното събрание.

Картата с нужните на страната специалности ще е готова до 1 г.

Ректорите вече под 65-годишни

Всеки преподавател на трудов договор само в един вуз

От догодина национална карта на висшето образование ще показва в кои краища на България от какви специалисти има нужда и къде да се откриват нови вузове.

Това решиха окончателно депутатите с приемането на Закона за висшето образование на второ четене.

Картата трябва да бъде изготвена в срок от 1 година от министерството на образованието и да бъде одобрена окончателно от Министерския съвет. Дотогава има забрана за откриването на нови вузове, както и факултети и филиали из страната.

Целта на картата е да се стимулират университетите да подготвят кадри, от които пазарът на труда наистина има необходимост. Така Народното събрание ще решава в кои части от страната какви специалности да се откриват и изучават.

Според приетите промени ректорите ще трябва да съгласуват политиката за развитие на своите университети с министъра на образованието и ще дават отчети пред него докъде са стигнали в изпълнението ѝ.

На 90% образователната система е достигнала предела си на разрастване, но има още 10%, в които да се доразвива, обясни министър Красимир Вълчев в пленарна зала. Точката бе сред първите, които разглеждаха депутатите, и предизвика негативни коментари от страна на левицата. “Отиваме към поредната свръхцентрализация на България”, обяви от трибуната Валери Жаблянов от БСП.

Освен от комисията по образование идеята за изграждането на национална карта на университетите получи одобрението и от работодателски организации, синдикатите и ректорската колегия, напомни обаче шефката на образователната комисия Милена Дамянова от ГЕРБ.

Друга спорна точка беше решението преподаватели да не могат да стават ректори, ако са над 65-годишни. Тези, които вече са над 65 г., ще завършат мандата си, обясни Дамянова. Промяната разцепи дори социалистите. Жаблянов възрази на ограничението, но съпартиецът му Румен Гечев го защити. “Нищо не пречи на един преподавател, ако не е шеф на катедра или ректор, да се занимава с научна дейност, да бъде научен ръководител на докторанти. Няма незаменими хора”, отсече Гечев.

С приемането на Закона за висшето образование депутатите сложиха край на т.нар. летящи преподаватели. Вече професорите, които са на трудов договор, ще могат да участват в акредитацията само на едно учебно заведение, а не на няколко, както беше възможно досега. Поправката не забранява те да преподават на повече от едно място.

Идеята се лансира от години и най-накрая мина без дебати в залата. В момента акредитациите за някои вузове не са реални, а изкуствено завишени, обясниха експерти.

Други от От страната и света

Назначават втория етаж на властта след 3 дни, а още не се знае кой ще одобрява кадрите

Борисов към ПП-ДБ: Няма победа, без да отнесеш някой и друг удар, така че стига ритници и сенсеи, да се върнат на политическата сцена 3 дни преди да започне разпределянето на постовете във властта от

В Гоце Делчев усетиха земетресение от Гърция

Земетресение с магнитуд 3.8 по скалата на Рихтер бе регистрирано в района на град Драма в Гърция. Има данни, че земетресението е било слабо усетено и у нас, в района на Гоце Делчев

Снегът напълни зимните ни курорти въпреки цените, по-високи с 25 процента

В разгара на сезона ски картите поскъпват с 12-14 процента Отличното време за ски напълни зимните ни курорти независимо от по-високите цени. Въпреки че ръстът на гостите е съвсем малък в сравнение с

Тошко Йорданов от ИТН: Има работещо правителство без Делян Пеевски

На последните два избора заявявах, че ние ще направим всичко възможно да има работещо правителство без Делян Пеевски. Това се случи - има работещо правителство без Делян Пеевски

Божидар Божанов от ДБ: реформите, които искат и нашите избиратели, ще ги подкрепяме

От трибуната заявихме, че ще бъдем конструктивна опозиция, няма да сме кресливи.  Тези реформи, които сме обещавали на избирателите си, ще ги подкрепяме

>