Малки стъпки към голяма промяна

07.02.2020 05:00 Павлина Трифонова
Макс Пембертън

Научете се да жонглирате и да ядете чесън

Много от нас искат да живеят здравословно, но малко знаят как да го постигнат. Макар по въпроса вече да има доста информация, изглежда, все нещо не ни достига, за да направим решителната крачка.

Достатъчно е само да погледнем различните статистически данни за затлъстяване на българите, за увеличаващи се депресии, инфаркти и инсулти, за да се уверим, че желаната промяна се случва бавно или въобще не е започнала. И това не е някакъв български феномен. Съществува на много места по света и ангажира вниманието на стотици лекари, които се опитват да разработват различни програми за преминаване към здравословен начин на живот.

Сред тях е английският психиатър Макс Пембертън, който води рубрики по въпроса в няколко британски издания. Той съветва хората да спрат да гледат на здравето си като на голяма, всеобхватна цел, независимо дали става въпрос за желана промяна, или за належаща вследствие на получена диагноза. Пембертън дава пример със свой пациент, който получава инфаркт в началото на 60-те си години. Той е с наднормено тегло, стресиран и има проблеми със съня. В продължение на половин година след инфаркта се опитва да се пренастрои към по-здравословен начин на живот, както са го посъветвали лекарите, но не успява. Изплашен, че няма да се справи, той търси психиатрична помощ.

“Единственият начин да му се помогне беше проблемът да се раздели на малки, лесно осъществими цели, така че той да направи поредица от промени. Шест месеца по-късно той беше напълно различен човек от този, който срещнах”, разказва Пембертън пред “Дейли мейл”. По думите му, дори и да имаме воля за необходимите промени, обикновено не знаем откъде да започнем и как да надграждаме.

Неговата теория е, че трябва да се правят микроизменения, които да се превръщат в навик, защото, ако изведнъж се хвърлим към нещо радикално, бързо можем да се изтощим и откажем. Има и редица психологически трикове, които могат да улеснят процеса. Първото важно нещо е да се уверите, че сте се подготвили за промяната и сте помислили как тя ще се впише във вашия живот. Много помага да сте конкретни в намеренията си. Например, ако сте решили, че ще започнете да плувате или да тичате всяка седмица, трябва да си определите ден, в който ще го правите, и по възможност да сте го свързали с друг твърд ангажимент в програмата си. Така по-лесно ще свикнете, че това е също толкова важно и няма да го отлагате или пропускате.

Ако се научите да жонглирате преди стартиране на промяна, ще ви е още по-лесно, казва Пембертън. Той съветва първо да се започне с подхвърлянето на една топка от ръка на ръка, а след това на две или три. “Жонглирането има психологически ефект като медитацията, но е по-социално. Действа срещу стреса и изостря фокуса на координация”, обяснява английският психиатър.

Според него е добре всяка вечер човек да прави списък на предстоящите за следващия ден задачи. Така освобождава съзнанието си от стрес, че може да забрави нещо, и се концентрира по-добре как да се справи с тях. Ако нещо не е свършено, се прехвърля в списъка за следващия ден, а големите неща за правене се разбиват за изпълнение във времето.

Друг трик е свързан с набавянето на необходимото количество плодове и зеленчуци. В повечето диети се препоръчва да се консумират по пет порции на ден от тях, което на човек му се вижда много. Затова, ако при всяко ядене дели чинията на две и едната част пълни с плодове или зеленчуци, ще е по-лесно да набави необходимите количества. А това е важно да се прави, тъй като е доказано, че те намаляват риска от куп смъртоносни заболявания като инфаркт, инсулт, рак и помагат за регулиране на червата, а и засищат, без да са много калорични. Червеното месо трябва да присъства само веднъж седмично на масата и да се търсят алтернативни храни за набавяне на протеини като леща, боб и ядки.

Пембертън съветва и всеки ден да се яде по една скилидка чесън, тъй като също е много полезен за здравето. Някои хора смятат, че миризмата му става по-поносима, ако се готви или пече, но той твърди, че ако се раздели на две и се изпие като лекарство с портокалов сок, също е доста по-поносимо, отколкото просто да се сдъвче.

Преходът към здравословен начин на живот преминава и през промяна на заобикалящата среда и социални контакти. По думите на Пембертън всеки човек трябва да погледне своята група от приятели и да се увери, че сред тях има хора на различни възрасти. Ако установи, че това не е така, е добре да потърси нови контакти чрез клубове по интереси или социални мрежи, тъй като е много важно да общува с по-широк кръг от хора и при необходимост да разчита на подкрепа.

Отделяйте поне половин час на седмица, за да подреждате шкафа си с лични вещи. “Изхвърлете боклука или дайте ненужното за благотворителност, така усещането, че сте направили нещо добро, ще бъде двойно”, обяснява психиатърът. Той допълва, че има редица проучвания, които показват, че хаосът и разхвърляната среда пораждат безпокойство, докато подредената успокоява и помага да се чувствате, че кнтролирате ситуацията.

Ако страдате от тревожност, помислете дали да не си купите масло от лавандула. То действа върху частите на мозъка като диазепам, но има предимство, че не води до свикване и пристрастяване, казва Пембертън.

Недостатъчното пиене на вода също е причина за много болести. Напрегнатият начин на живот кара хората често да грешат дали са жадни, или гладни. Затова е добре винаги да имат със себе си бутилка за многократна употреба, която поне два пъти на ден да пълнят, а също и никога да не казват “не”, когато някой им предлага вода.

Малък, но добре работещ трик е да започнете да заменяте думата “трябва” с “харесва ми”, когато правите промяна към здравословен начин на живот. Това може да доведе до положително отношение и да намали нивата на стрес, обяснява английският психиатър.

Други от От страната и света

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

Две изложби представят в Русе творби на модерното и съвременно европейско изкуство

Румънският куратор Дан Тудор Труйка представи тази вечер в Художествената галерия в Русе две изложби - Седмото издание на Международно биенале „Данубиан" и самостоятелната изложба на Владимир Паун

Гроздан Караджов пое поста на министър на транспорта и съобщенията от Красимира Стоянова

В Български държавни железници и Национална компания „Железопътна инфраструктура" има проблеми, затова ще работим сериозно по отношение на безопасността в железопътния транспорт

Михайлова: ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца

„ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца. В това време се очаква Народното събрание да направи избора на членове от своята квота във Висшия съдебен съвет"

>