1941 г. След чаен гаф премиерът Богдан Филов прави политическа чистка в двореца

03.02.2020 05:00 Пенчо Ковачев
БОГДАН ФИЛОВ
Сватбата на Йоанна Савойска и Борис III в Асизи, Италия. В свитата е и Елена Петрова.
ДЖОРДЖ РЕНДЕЛ

Царят се колебае, почти се разплаква и накрая се съгласява

На 25 октомври 1930 г. цар Борис III и принцеса Джована Савойска сключват брак в Долната базилика на “Свети Франциск” в Асизи, Италия.

На другия ден след закуска новото семейство и свитата му тръгват към България. Пътуват с влак, след това и с най-луксозния за времето български кораб “Цар Фердинанд”.

В свитата са брат му княз Кирил и сестра му княгиня Евдокия, министър-председателят Андрей Ляпчев, хофмаршалът и детски наставник на Борис - Куртоклиев, адютантите Първан Драганов и Коста Марков, придворната дама Елена Петрова-Чомакова и други. В София младоженците пристигат с друг влак, перонът е обсипан с цветя.

На 31 октомври двамата се венчават според православните канони и Джована-Елисавета-Антония-Романа-Мария, както е цялото й италианско име, приема българското Йоанна.

Най-близките

компаньонки на

царицата са Елена

и Мария Петрови

Придружават я дори когато тя пътува в чужбина. Двете са с приятен външен вид, интелигентни и владеят майсторството на доброто занимание. Йоанна бързо свиква с двете сестри, цар Борис пък е доволен, че съпругата му не скучае в маломерния дворец на провинциална София в сравнение с италианските дворци и замъци.

В свитата на царица Йоанна са и Надежда Станчова, Теодора Станчова и Анна Сарафова. Преподавателка по български език е Берберова, лични секретари са Надя Стоянова и Станислав Балан. Адютанти са поручик Антон Разсуканов и полк. Христо Бърдаров.

Кой обаче да предположи, че двете миловидни госпожици Петрови ще направят гаф, който, аха!, да скара българския царски двор с Хитлер и ръководството на Третия германски райх.

На 1 март 1941 г. министър-председателят Богдан Филов подписва във Виена присъединяването на България към Тристранния пакт. Същия ден в София Елена и Мария поднасят чай на английския пълномощен министър Джордж Рендел, военния аташе Александър Рос, както и на посланиците на Холандия и Белгия по повод напускането им на страната.

И трите страни са жертви на хитлеристката агресия, а България, вече като съюзник на Германия, официално обявява, че къса дипломатически отношения с тях. След години в книгата си “Мечът и маслиненото клонче” Джордж Рендел пише за България и българите с явна симпатия и добри думи: “Животът в България скоро се оказа много по-приятен и интересен, отколкото очаквахме. Съпругата ми и аз открихме, че страната е привлекателна, а хората приветливи и интелигентни.”

Случката с чаепиенето бързо става известна и се коментира сред елита на София. Министри, депутати и прогермански настроени политици са притеснени и дори гневни.

На 5 март премиерът Филов отива при цар Борис III и настоява двете придворни дами да бъдат изгонени от двореца. Както обикновено, царят се колебае, защото знае колко съпругата му Йоанна е привързана към своите придворни дами.

Неочаквано царят започва да разказва на Филов как веднъж Елена Петрова се скарва люто с бавачката на престолонаследника Симеончо и в лицето й казва, че ако българският народ страда от нещо, то е “само заради немците”. Бавачката е потресена и гневно нарича госпожицата англичанка. Нещо повече - обявява, че напуска двореца, след като се позволява в него да живеят врагове на Третия райх.

Борис III се оплаква на Филов, че отношенията с помощния персонал на двореца са деликатни и твърде сложни -

из коридорите

се носят сплетни

и клюки

и има опасност от изнудвания. Разказва му, че гувернантката на сестрите му си водела дневник, в която записвала дори псувните и нецензурните изрази на баща му Фердинанд. Когато бил ядосан, той често ги употребявал. “Ами ако утре ги публикува?!” - възкликва риторично Борис.

Веднъж с характерния си безцеремонен език Фердинанд обижда гувернантката и тя го заплашва, че ако не получи извинение от него, ще разкаже на вестниците какви ги върши в двореца и как се държи с персонала. И това, естествено, ще предизвика огромен скандал.

Не свикнал на такова поводение, царят едва не получава инфаркт, но и през ум не му минава да се извинява на някаква си гувернантка. След дълги молби и увещания синът му Борис все пак успява да го убеди да се срещне с жената и да я успокои с няколко думи. Макар и с половин уста, Фердинанд го прави.

В подобно положение обаче изпада самият Борис през 1941 г. след гафа с пиенето на чай с тримата посланици. С политически мотиви и аргументи премиерът Богдан Филов упорито го убеждава, че придворните дами трябва да бъдат отстранени от двореца. Накрая царят кандисва. В дневника си Филов отбелязва: “Съгласи се, но беше много развълнуван и почти му се появиха сълзи...”

А може би причината за сълзите е друга?

В един свой текст преди години историкът Радко Ханджиев пише следното: “За Борис III също се мълвят приказки. Но политическата обстановка при неговото царуване е коренно променена, затова и евентуалните му похождения са обвити в най-дълбока тайна. Говори се за връзка с другата дъщеря на ген. Алекси Стоянов - Вера, със секретарката му и компаньонка Елена Петрова-Чомакова и най-вече със сексапилната и изящна художничка Мария Юрданович, която участвала често в ловните компании на царя. Тайният съветник Лулчев дори е записал с кои дами царят имал връзка и от кои е имал деца. Повечето изследователи обаче оспорват тези мемоари.”

Със специална заповед Елена Петрова-Чомакова е уволнена на 31 март 1941 г. Зад гърба и остават 20 години вярна служба в царския дворец.

Силно огорчена, тя

напуска България и

заминава за Будапеща

Заедно с Петрови от двореца са уволнени и всички, за които има съмнения, че са с проанглийски убеждения, пише проф. Ангел Веков по темата.

След смъртта на Борис III в края на август 1943 г. сестрата на царица Йоанна връчва на Богдан Филов от нейно име и от името на майка им - кралицата на Италия Елена, молба Елена Петрова-Чомакова да бъде върната като придворна дама на царицата. Изненадващо Филов се съгласява.

През 1946 г. след референдум България е обявена за народна република. Царица Йоанна и двете й деца - Мария Луиза и Симеон, са принудени да напуснат страната. Първоначално живеят в Египет при родителите на Йоанна - италианския крал Виктор Емануил Трети, който също е изгнаник, и черногорската принцеса Елена Петрович Негош.

После семейството се мести в Испания. През 1964 г. Йоанна издава своите спомени на италиански в Милано. През последните години от живота си тя живее във вила “Янтра” в португалския курорт Ещорил.

През 1993 г. - след 47 години в изгнание, царица Йоана посети България и беше посрещната с уважение и симпатии от хиляди софиянци. Умира през 2000 г. и е погребана е във францисканското гробище в Асизи, Италия.

Елена Петрова-Чомакова склапя очи през 1965 г. в София на 83 години.

Други от От страната и света

Пуснаха за домашно лечение двама от пострадалите при влаковата катастрофа край София

За домашно лечение са освободени от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ двама мъже, пострадали при катастрофата между два влака край София, съобщиха от лечебното заведение. Мъжете са на 43 години и 44 години

Хванаха бивш затворник, обирал църкви и магазини в столицата

Арестуваха 38-годишен мъж за обири на църкви и магазини в София. Той бил задържан след поредното посегателство в ж.к. "Лагера". Мъжът първо задигнал дарения от местния храм

Желязков получи властта от Главчев: Не очакваме нито 100 дни толеранс, нито милост от опозицията

Мисля, че това за стоте дни толеранс (на новото правителство -б.р.) отдавна остана в миналото. Не очакваме нито толеранс, нито милост от опозицията.  Това заяви премиерът Росен Желязков на

Булгаргаз: Доставките на газ от Азербайджан не са подновени, но това няма да повлияе на цената за февруари

Към днешна дата доставките на природен газ от Азербайджан все още не са подновени. Това съобщиха от "Булгаргаз" в отговор на въпрос относно очакваното възобновяване на доставките на азерски газ към

Карлос Контрера поиска смяната на председателя на Столичния общински съвет

Каня всички групи в общинския съвет, без ПП-ДБ-СС на консултации за смяна на председателя на общинския съвет Цветомир Петров. Това заяви общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера

>