Жените на власт в Европейския съюз

22.01.2020 15:33 БТА
Ангела Меркел Снимка: Ройтерс

Екатерини Сакеларопулу, която днес беше избрана за президент на Република Гърция, принадлежи към ограничения кръг от жени, които заемат някои от висшите държавни длъжности в страни от Европейския съюз, пише Франс прес, цитиран от гръцката агенция АНА-МПА.

Кои обаче са тези жени, които днес са правителствени ръководители или държавни глави (освен кралици) в страните от ЕС?

Германия

Германският канцлер Ангела Меркел от 2005 г. управлява първата европейска икономическа сила. През март 2018 г. тя беше избрана от депутатите за четвърти мандат, но беше отслабена след парламентарните избори, на които нейното политическо семейство отбеляза исторически нисък резултат: нужни й бяха пет месеца, за да състави коалиционно правителство.

Първата жена, която достигна до този пост в Германия, е определяна многократно от списание Форбс като "най-могъщата жена в света".

Белгия

Софи Уилмес, 44-годишна франкоезична белгийка, беше назначена през октомври за временен премиер от крал Филип. Тя наследи Шарл Мишел и стана първата жена, издигната на този пост в Белгия.
Правителството на Уилмес обаче ръководи само текущите въпроси: кралството няма правителство с пълни правомощия от декември 2018 г. Преговорите за съставяне на нова коалиция тъпчат на едно място след парламентарните избори през миналия май, които предизвикаха още по-голямо раздробяване на политическия пейзаж.

Хърватия

Консервативната Колинда Грабар-Китарович, на 51 години, от 2015 г. е президент на Хърватия - една предимно почетна длъжност. Първата жена - държавен глава на Хърватия обаче ще предаде поста на 18 февруари на социалдемократа Зоран Миланович, който спечели втория кръг на президентските избори, който беше произведен на 5 януари.

Дания

След като спечели парламентарните избори, лидерката на социалдемократите Мете Фредериксен сформира правителство през юни и на 41-годишна възраст стана най-младият премиер в историята на Дания.

Естония

Керсти Калюлайд, бивш член на Европейската сметна палата, през октомври 2016 г. стана първата жена-президент на Естония. Тя беше избрана от парламента и заема позиция, която е предимно почетна.

Финландия

На 10 декември 2019 г. социалдемократката Сана Марин на 34 години стана най-младият действащ правителствен ръководител в света. Тя обаче беше детронирана през януари от Себастиан Курц, който на възраст от 33 години започна втори мандат начело на австрийското правителство.

Словакия

Либералната адвокатка Зузана Чапутова, която се бори с корупцията и зае поста на 15 юни, е първата жена, избрана за президент на Словакия. Макар и начинаеща в политиката, през март тя победи със значителна разлика кандидата на управляващата партия.

Останалата част на Европа

Извън ЕС жени заемат високи постове в Норвегия (Ерна Сулберг, премиер), Исландия (Катрин Якобсдотир, премиер), Грузия (Саломе Зурабишвили, президент) и Сърбия (Ана Бърнабич, премиер).

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

>