Законът за маслодайната роза: Солени глоби за нерегистрирани производители
Гласуваха окончателно правилата, по които ще се отглежда, бере и изкоренява ценното растение
Глоба до 2000 лв ще плати онзи розопроизводител, който не уведоми общинската служба по земеделие както за нови насаждения, така и ако е изкоренил стари. Това решиха депутатите, като приеха в четвъртък, 16 януари 2020 г. окончателно на второ четене Закона за маслодайната роза. Законът урежда всички въпроси, свързани с отглеждането и изкупуването на маслодайна роза, както и създаването на публичен национален електронен регистър на розопроизводителите и розопреработвателите.
Предвижда се розопроизводител, който не уведоми общинската служба по земеделие за новосъздадените или изкоренените от него насаждения от маслодайна роза, да се наказва с глоба от 100 до 500 лв. Когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв.
При повторно нарушение глобата е в трикратен размер.
Депутатите гласуваха още, че който произвежда цвят от маслодайна роза като стопанска дейност, без да е вписан в регистъра, ще се наказва с глоба от 500 до 1000 лв. При повторно нарушение на юридическо лице или едноличен търговец санкцията става между 3000 до 5000 лв.
Депутатите приеха всеки, който преработва цвят от маслодайна роза като стопанска дейност в обект, който не е вписан в регистъра, да се наказва с глоба в размер от 3000 до 5000 лв. Ако нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 5000 до 10 000 лв.
Според закона защитено географско указание "Българско розово масло (ZGU "Bulgarsko rozovo maslo") е розово масло от Rosa damascena Mill, произведено в географския район, включващ общините Брезово, Калояново, Карлово, Сопот, Стамболийски, Съединение и Хисаря от административна област Пловдив, общините Братя Даскалови, Гурково, Казанлък, Мъглиж, Николаево, Павел баня и Стара Загора от административна област Стара Загора, общините Белово, Брацигово, Пазарджик, Панагюрище, Пещера и Стрелча от административна област Пазарджик и общините Ихтиман, Копривщица и Мирково от административна област София, съгласно европейски регламент.
Депутатите гласуваха и правилата, по които ще се изкупува розов цвят. Който в нарушение на чл. 10, ал. 1 организира изкупуване или директно изкупува цвят от маслодайна роза, се наказва с глоба в размер от 500 до 1000 лв.
Законът бе внесен от Министерския съвет още през пролетта на миналата година, през април бе приет на първо четене, но едва сега - на 17 януари 2020 г., бе гласуван окончателно от парламента. Приемането на закона се наложи заради тенденцията през последните години да се създават насаждения от маслодайна роза с неясен и разнороден сортов състав, с различни стопански качества и свръхпроизводство на розовия цвят. Стигаше се неведнъж и до големи скандали при изкупуването на цветовете, както и до ниската цена, която прекупвачи налагаха на производителите по време на кампаниите през май и юни.