Няма опасност от воден апокалипсис, но 85% от водата е за производство на ток (Обзор)

03.01.2020 21:40 Христо Николов

Министър Аврамова: Непочтено е БСП да спекулира със страховете на хората

В България не се задава воден апокалипсис. Язовирите в страната, за които се изнася информация, че са празни, изобщо не са в застрашено състояние, заявиха регионалният министър Петя Аврамова и заместникът ѝ, отговарящ за водния сектор, Николай Нанков.

От справката, която изчете министър Аврамова, стана ясно, че в язовир “Тича”, който снабдява с вода Шумен и Търговище,

има вода

за 30 месеца,

в “Камчия” - за 10, в “Асеновец”, който захранва Сливен - за 4 месеца и половина, а в “Бебреш”, който снабдява Ботевград - за 3 месеца.

Тези изчисления са правени обаче, при условие че водата от тези водоеми се използва в продължение на месеци само за битово-питейно водоснабдяване, каза Петя Аврамова.

В същото време от справка на МОСВ за ползваните водни количества от 51 значими комплексни язовира в страната се вижда, че за питейна вода през първото тримесечие се използват средно едва 6,25% от водата. 2,2% са за промишлени нужди, 6,47% са за екологични, а най-голямото количество - 84,96%, е за производство на ток.

Разрешенията за такова разпределение на водните количества се променят всяко тримесечие в зависимост от конкретните нужди.

Освен язовирите местните водоснабдителни дружества ползват и много каптажи, кладенци, речни водохващания и други източници.

“Непочтено е да се всява страх у хората, вероятно БСП подгрява за предстоящите дебати по вота на недоверие в парламента”, коментира министър Аврамова, визирайки

публичните

изяви на

депутати от БСП,

които твърдят, че един или друг язовир в страната са изпразнени.

Междувременно стана ясно, че на 6 януари главният прокурор Иван Гешев ще се срещне с лидера на БСП и председател на парламентарната група на левицата Корнелия Нинова. Повод за срещата са предприетите разследвания за водните проблеми в Перник и заявеното от Нинова намерение да предостави допълнителна информация по случая.

Аврамова и Нанков не отрекоха лошото състояние на ВиК сектора и подготвят през април внасяне в парламента на нов закон за водоснабдяването и канализацията. Едно от предложенията в него е

създаване на

холдингова

структура,

която да обедини всички водни дружества, като това щяло да помогне в тежки случаи за преодоляване на финансови проблеми.

Друг момент са предвидените водни помощи за социално слаби. Това се прави с цел да не се спира по-нататъшното поскъпване на питейната вода, тъй като приходите на ВиК операторите занапред ще са много важно перо за изискваните инвестиции в сектора.

В момента например несъбраните вземания на ВиК дружествата са към 114 млн. лв., като по-голямата част от тях - 80 млн., са от битови клиенти. “Токът може да се спре, когато клиентът не плаща, но водата не можем”, каза Аврамова.

Секторът е и крайно недофинансиран - за доброто му състояние са

нужни

инвестиции

от порядъка

на 12 млрд. лв.,

а европейските проекти, които започват да се изпълняват в момента, са за около 2 млрд. лв., подчерта Нанков.

Има и политически причини за закъсненията на водните проекти, които се финансират по Оперативна програма “Околна среда” - на много места в страната местната власт, която е съдружник в някои ВиК дружества, не искаше да регистрира водни асоциации, които да кандидатстват с проекти, каза Нанков. Това доведе до забавяне с около година и половина на финансирането.

Други от От страната и света

Ясно: Без български войници в Украйна! (Обзор)

Още преди темата да доближи парламента, партиите плюс Радев казаха "не" Все още няма постигнат мир между Русия и Украйна, но за часове в България изпълзя и бе потушен страхът дали ще изпращаме наши

Отмениха ареста на младежа, пребил с метална тръба ветеринар в Димитровград

Окръжният съд в Хасково отмени решението на районния съд за задържане на 24-годишния мъж, който с метална тръба преби ветеринарен лекар в Димитровград, и го върна за преразглеждане

Държавата обяви война на търговците на дрога (Обзор)

Застрашено е не просто здравето на младите, а и бъдещето ни като нация, обяви Радев след КСНС Проблемът влиза в плана за национална сигурност Безкомпромисно преследване на дилърите на наркотици

Армия, здраве, образование и инфраструктура ще са важните за кабинета на Росен Желязков (Обзор)

Еврозоната - приоритет, но ако не застрашава стабилността и нуждите на обществото Масирани инвестиции за развитие на инфраструктурата, на здравеопазването и образованието и скоростна модернизация на

Пламен Димитров: Енергийно бедните вече са 35% от населението и трябва спешна подкрепа за тях

КНСБ ще се бори за дефиниция и механизъм за определяне на заплатата за издръжка "Най-острият ни проблем е размахът и дълбочината на бедността. Растат социалните неравенства