Задължителната детска градина за 4-годишните вече в закона (Обновена)

16.12.2019 23:30 Ярослава Прохазкова

Промените ще са факт до 2 месеца, ще действат

от новата учебна година. Изключения - ако няма места

Задължителната детска градина за 4-годишните влиза в сила от следващата учебна 2020/2021 г.

Допълнителни средства за това вече са предвидени в бюджета, но обхват на децата още от 4 г. в задължителната предучилищна подготовка досега не е разписан в просветния закон.

През следващите 2 месеца ще разработим законовите промени, съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след заседанието вчера в МС на координационното звено по механизма за обхващане и задържане на децата в образователната система.

“Ще го направим разумно. Там, където няма обективна възможност, ще се направят изключения. Това е посоката във всички страни”, обясни Вълчев. Той даде пример с Франция, където задължителна подготовка има и за 3-годишните. Това било своеобразно езиково училище за тези деца, които не говорят у дома езика на образователната система.

Министърът припомни, че при въвеждането на задължителната подготовка за 5-годишните беше направен компромис от 2 г. за общините, които нямат възможност. Но през този период те не са получавали допълнителни средства.

Големите общини, дори София, са преодолели недостига на места в детските градини. Има голям недостиг в яслените групи. “Не би трябвало това да бъде проблем. В закона за държавния бюджет за догодина има планирани 70 млн. лв., които ще бъдат насочени към тези общини с недостиг”, обясни Вълчев. Такъв има не само в големите градове, но и в някои села, предимно в Сливенско.

Съвместните ни усилия заедно с МОН за обхват на децата продължават. Това е инвестицията, която в най-голяма степен се изплаща в обществата, каза социалният министър Деница Сачева. Тя съобщи, че вчера е одобрен проектът за 30 млн. лв. по Оперативната програма “Развитие на човешките ресурси”. Средствата са за детски градини и за строежи на центрове за ранно детско развитие. В момента около 15 000 деца в 66 общини получават тези услуги, надяваме се да удвоим броя им, каза Сачева.

Общият брой на необхванатите деца на 5 и 6 години е 13 500, от тях в около 1500 били в чужбина. Обхващането на най-малките от семейства, в които не се говори български, е ключово за когнитивното, социално-емоционалното и езиковото им развитие, категоричен бе Вълчев.

6500 деца са върнати в

училище от 15 септември

6500 деца са върнати в училище от началото на учебната година има. През предходните 2 години общо 42 500 деца бяха записани в образователната система, които преди това са били отпаднали или въобще не прекрачвали прага на училището. Има и отпаднали, които за 3-те години са малко над 6000. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев.

Имало повишаване на обхвата основно в гимназиален етап. Голяма част от усилията през лятото бяха фокусирани върху намаляване на процента на децата, които не се записват в 8-и клас.

Увеличава се процентът на обхват на децата от уязвими групи в гимназиален етап. Според министъра това е заради изискването да си завършил 10-и, а не 8-и клас, за да получиш шофьорска книжка.

Няколко фактора повлияли на механизма в началото на годината. Единият бил местните избори, които демобилизирали усилията на общинските служители.

“С по-голямо значение обаче е факторът напрежение, създаден от целенасочените кампании и слухове за отнемане на деца”, каза Красимир Вълчев.

Деница Сачева допълни, че от месеци тече кампания, която има за цел да “демонизира работещите в държавната администрация”.

“Бих искала да подчертая ясно, че държавата няма нужда от деца без семейства, от деца, които са неграмотни, от деца, които живеят в насилие, от деца, които не говорят български език, от деца, които не могат да се реализират. Усилията на държавата не са по отношение на отнемане на тези деца, а точно обратното - по подпомагане на семействата им”, каза още Сачева.

Вицепремиерът Томислав Дончев предупреди механизмът да не се превърне в рутина.

Други от От страната и света

Гледайте на живо какво ще реши ВСС за избора на Сарафов

Започна заседанието на ВСС, на което трябва да бъде изслушан кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов. Вчера обаче депутатите с 208 гласа приеха, че съдебен съвет

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

>