62-ма топюристи във Венецианската комисия съветват държавите как да спазват демокрацията чрез правото

09.12.2019 12:25 Ана Михова
Д-р Джани Букикио, председател на Венецианската комисия, бе удостоен със званието Доктор Хонорис кауза на Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий" през пролетта на тази година.

Създадена е през 1990 г.,

България се присъединява през 1992 г.

 Становището на Венецианската комисия е изключително важно за България и нашето правителство ще се съобрази с него, обеща премиерът Бойко Борисов във фейсбук страницата си на 7 ноември след среща с нейни представители.

Месец по-късно членове на комисията препоръчаха независим прокурор да разследва главния, но не и другите двама големи в съдебната власт. Светкавично - часове след това, правителството одобри промени в Наказателнопроцесуалния кодекс и Закона за съдебната власт в съответствие с препоръките. Така дори и хората, които за първи път чуха за Венецианската комисия, разбраха, че е значима институция към Съвета на Европа.

Тя всъщност е вече на 29 години. Името ѝ е Европейска комисия за демокрация чрез право. Нарича се Венецианска, защото заседава във Венеция четири пъти в годината.

Създадена е през 1990 г., малко след падането на Берлинската стена, с идеята да помага на бившите комунистически държави в изработването на новите им конституции, така че да са съобразени с европейските ценности - демокрация, защита правата на човека и върховенството на закона. Тя изиграва ключова роля при написването им със съвети.

В началото страни-членки на Венецианската комисия, са 18 държави. През 2004 г. свои представители имат вече всички 47 държави-членки на Съвета на Европа. България се присъедини през 1992 г. За значимостта на комисията говори и фактът, че постепенно в нея влизат и страни извън Европа. Големият пробив е през 2002 г., когато се дава право да членуват и държави от други континенти.

Първа от тези страни е Киргизстан, която е в комисията от 2004 г. През 2005-а се присъединява Чили, 2006 - Южна Корея, 2007 - Мароко и Алжир, 2008 - Израел, 2009 - Перу и Бразилия, 2010 - Тунис и Мексико, ноември 2011 - Казахстан. САЩ влизат в комисията през април 2013, Косово - септември 2014, Коста Рика - 2016, Канада - 2019 г. Така държавите-членки на Венецианската комисия, достигат до 62. Влиянието ѝ обаче не спира само до тях. Асоциаран член е Беларус. Със статут на наблюдатели са Аржентина, Япония, Ватикана и Уругвай, специален статут имат Палестина и Южна Африка.

Комисията действа и като Секретариат на Световната конференция по конституционно правосъдие, в която вече членуват 114 съдилища, включително Конституционният съд на България.

В комисията са все светила в своите области. Те не представляват собствените си държави, а са независими експерти, които анализират законодателството на десетки държави. Имат 4-годишен мандат, но няма пречка да го повтарят. Според устава това са “независими експерти, получили международна известност благодарение на работата си в демократични институции”.

Голямото влияние и авторитетът на Венецианската комисия се дължат точно на нейните членове - професори по международно право, върховни и конституционни съдии, депутати. От 2009 г. нейн председател е италианецът Джани Букикио. Той е 75-годишен преподавател по публично международно право в университета в Бари и работи в Съвета на Европа от 1971 г. Преизбиран е три пъти - през 2011, 2013 и 2015 г. За последно у нас беше през април по повод на 140 г. от приемането на Търновската конституция. Русия е представена от шефа на техния конституционен съд Валерий Зоркин, Босна и Херцеговина от Златко Снежевич, който е на същата позиция. Конституционни съдии са още членовете на комисията от Франция, Германия, Австрия, Азербайджан, Южна Корея, Исландия и т.н. Повечето са и професори. От страна на България член на Венецианската комисия е също конституционен съдия - Филип Димитров. Макар и да няма изискване единствено юристи да участват, досега нашата страна е изпращала само такива. Преди Филип Димитров в комисията беше проф. Евгени Танчев, бивш шеф на Конституционния съд. Между 2013 и 2016 г. той дори беше неин зам.- председател. Резервен представител е проф. Пламен Киров, също бивш конституционен съдия.

Според процедура, утвърдена през 2000 г., нашият представител се излъчва със съвместно решение на министрите на правосъдието и външните работи.

Други от От страната и света

Папа Франциск е пострадал след падане в резиденцията си

Папа Франциск е наранил дясната си предмишница след падане в резиденцията си, но не е получил фрактури, съобщиха днес от Ватикана, предадоха Ройтерс и БТА

Повишават цените на билетите в столичния зоопарк

Столичният общински съвет прие цените на билетите в Софийския зоопарк да бъдат повишени. Така билетът за деца вече ще бъде 5 лв., вместо досегашните 2, а този за възрастни- 10 лв., вместо 4

Петролът на ОПЕК докосва 82 долара за барел

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се покачи до 81,66 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си

След гонка в София задържаха Мони Терориста, обрал магазин до "Пирогов"

Бандит с прякор Мони Терориста бе задържан след гонка в столичния кв. "Овча Купел". Той бил преследван от криминалисти на 6-о РУ и СДВР заради въоръжен грабеж

Иван Иванов пое поста в МРРБ от Коритарова: Приоритет ще бъде борбата с безводието

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пое поста от предшественика си инж. Виолета Коритарова. Тя връчи на новия министър символичния ключ на ведомството и му подари

>