"168 часа": Ще свали ли Мая Манолова Корнелия Нинова? Вижте и схема с влиянието на БСП през годините

15.11.2019 17:09 Сима Владимирова
Мая Манолова има да си отмъщава на Корнелия Нинова още когато не я кандидатираха за президент през 2016 г.
СХЕМА: ЕЛИЦА БЕЛИШКА

Може ли загубата на Мая Манолова в София, заиграването с десните, както и липсата на червени мнозинства в общинските съвети и крахът в бастиони на БСП да изядат главата на Корнелия Нинова? Или тя ще успее да използва повода, за да ликвидира окончателно вътрешната си опозиция?

Още в първите дни след изборите започна атаката срещу лидерката, въпреки че тя отчете "завръщане на партията в местната власт".

Тон зададе

от Брюксел

президентът на ПЕС Сергей Станишев

В свой анализ във фейсбук бившият председател нападна Нинова, че ръстът на БСП е само толкова, че да е удобна опозиция на ГЕРБ, че партията се авторитаризира и изпуска контрола от традиционни червени крепости. Той намекна и за отлив на симпатизанти към нови политически проекти и че социалистите повече няма да спечелят никакви избори.

“А БСП ще

се топи

в самота

В тясната ниша на популизма. Където ръководството я постави", написа Станишев. Според други представители на опозицията има доста основания за търсене на отговорност - поставената цел увеличение на броя на съветниците с 30-40% не е изпълнена. Те са се вдигнали само с 90 души в сравнение с 2015 г., което са около 10%. А

кметовете, които трябвало да станат двойно повече,

са на практика само с един отгоре - 61 срещу 60 преди 4 години.

Ръководството на "Позитано" 20 тълкува тези резултати като успех, но опозицията в лицето на депутата Валери Жаблянов и шефа на варненската структура Борислав Гуцанов директно поиска оставка на Корнелия Нинова.

Последният едва изчака да приключи балотажът, за да атакува. Разнобоят му с Корнелия Нинова не е отсега. През юли тя обяви, че централата сваля политическото си доверие от Гуцанов като общински председател. Една от целите й беше да го спре да се кандидатира за кмет на морския град. Конференцията обаче отказа да се подчини и потвърди подкрепата си за него като местен лидер.

Позовавайки се на устава, че местните структури сами решават кой ще е в ръководството им, варненските социалисти отказаха да се съобразят с желанието на лидерката си.

За да неутрализира възможностите на Гуцанов да влияе върху избора на кандидат, Корнелия

Нинова отказала

да му подпише пълномощно,

необходимо, за да се регистрират имената на претендентите за кметове и общински съветници.

Тя предостави това право на депутата от Варна Иван Иванов. Така кандидат на БСП стана бившата образователна министърка Анелия Клисарова, която се класира трета. Това даде повод на втория тур Гуцанов официално да призове за подкрепа на Костадин Костадинов от партия "Възраждане". Самата Клисарова обаче заяви, че привържениците й не могат да застанат нито зад човека от "Възраждане", нито зад Иван Портних от ГЕРБ.

След цялата тази вътрешна драма Борислав Гуцанов поиска оставката на Корнелия Нинова. "Това не е мое лично искане, а на колективния орган – градския съвет на БСП във Варна", каза той пред "Канал 3". Причините били в авторитарния модел на налагане на Клисарова.

Към вътрешната опозиция се числи и областният шеф на БСП в Пловдив Георги Гергов, който обеща, че ще коментира резултатите от изборите в края на седмицата.

Но според привържениците на Корнелия Нинова

нито Гуцанов, нито Гергов могат да

имат претенции

Във Варна БСП спечелила толкова гласове, колкото един район в София - 13 521. А в Пловдив положението било също така отчайващо - 12 294.

Резултатите в големите градове не са единствената причина да се атакува лидерката. Социалистите губят традиционни свои крепости като Северозападна България. В област Враца от 10 общини нямало нито един кмет от БСП, в област Монтана от 11 - само един.

Разправата от страна на "Позитано" 20 с вътрешната опозиция в тези райони дала резултат. В Монтана два месеца преди изборите било сменено почти цялото общинско ръководство. Изхвърлили чрез процедурни хватки 22-ма души, между които бивши депутати, партийни секретари и хора с влияние в града.

Във Видин това не се е случило, но пък социалистите не са спечелили нито един общински кмет от общо 11.

“Ако Михаил Миков тръгне да се изказва срещу Нинова,

нека да види своя район Видин, където спечели СДС, или дори родната си Кула, където градоначалникът е от ГЕРБ", нахъсват се привърженици на Нинова за предстоящия в събота пленум на Националния съвет. Там се очаква да започне откритата битка.

"Ако следващите парламентарни избори се проведат по мажоритарна система в два тура, няма да имаме повече от 4-5 депутати - анализират резултатите опозиционерите. - Какво като имаме един кмет на Русе от всички големи градове?

Благоевград, Перник и Разград са много хубави, но не са от първенците в страната. Освен това никъде нямаме мнозинство в общинските съвети, тоест никъде няма да управляваме."

"Най-голямата беда е, че партията губи своя характер на масова и програмна партия. Ръководството безучастно съзерцава този процес, а на места го поощрява, като променя структурите с доверени хора - коментира пред "168 часа" бившият депутат Георги Божинов. - Това ще доведе партия от гласоподаватели, апарат и председател. Несменяем, но партията ще бъде безсмислена в политическия живот на страната. Който не се тревожи от тази тенденция, може спокойно да ме нарича опозиция."

Проблемът на всички критици на Корнелия Нинова е, че три години след избора й те все още нямат единна фигура, която да изправят срещу нея. А точно сега е моментът. В БСП предстои пълен цикъл отчети и избори - от най-малките към най-големите структури.

Черешката на

тортата ще бъде

вътрешнопартийният избор на нов председател.

Това по предварителни прогнози трябва да стане до май 2020 г. Намерението на Корнелия Нинова е да се бетонира по този начин начело на столетницата за два мандата, или общо 8 години. Които може да се увеличат при определени условия.

Желание да управляват дълго като Тодор Живков са имали не един и двама председатели на столетницата. Още от зората на демокрацията, когато Александър Лилов, преименувал БКП на БСП, се опитва да се задържи на върха въпреки битките на среднощните пленуми с лобито на премиера Андрей Луканов. През 1990 г. либералното крило пуска писмо, с което иска оставката на председателя, но впоследствие всички заговорници се отказват от идеята, защото СДС е поискал вот на недоверие към правителството и БСП трябва да го спаси.

Страната е изправена пред хаос. Национална стачка на КТ "Подкрепа" блокира улиците, студентите са затворили ключови кръстовища. Луканов, чийто съветник е милиардерът Робърт Максуел, е принуден да подаде оставка, но продължава да играе важна роля в БСП и да подкопава доверието към Стратега.

Година след като е избран, Лилов вижда, че няма да успее да запази мястото си, и предлага конгресът да избере някой по-млад като например Янаки Стоилов. В онзи момент обаче юристът отказва и си прави самоотвод, а

Лилов е принуден

да играе с

резервен кандидат

- Жан Виденов. Представяйки си, че ще може да го контролира и да дърпа конците в сянка.

Успява ли и какво се случва след това, четете в сайта на "168 часа", тук

Други от От страната и света

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

Илиян Филипов: 100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червено

"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ собственикът на частната композиция Илиян

>