Ученици от Пловдив: Класната ни стая вече е в облака
Цял клас в пловдивската езикова гимназия “Иван Вазов” замести тетрадките и учебниците с хромбук - писането на хартия остава само по български език и литература
От 15 септември още 6 паралелки в града ще преминат на този вид обучение
В училище вече е по-интересно. Имаме си класна стая в облака, където можем да намерим всичко за уроците, без да е необходимо да се ровим в хартиени помагала.
Вместо тетрадки и учебници в часовете използваме chromebook (устройството е създадено специално за образователни цели и е подобно на лаптоп, но е по-леко и евтино - б.а.).
Така деца от VIII “ж” клас в езикова гимназия “Иван Вазов” в Пловдив описват как са протичали техните занятия през изминалата година. Паралелката е единствена в страната, оборудвана с chromebook (хромбук - б.а.). Заради широкото внедряване на дигитализацията
гимназия
“Иван Вазов” бе
сертифицирана
като първото
у нас и на
Балканите
референтно
“Гугъл” училище
Във Великобритания от 30 хил. учебни заведения такива са 50.
“Покрихме критериите на “Гугъл” - въведохме платформата G Suite още преди 2 г., 20% от преподавателите ни са обучени в новите технологии”, обяснява директорът на елитната пловдивска гимназия Вихра Ерамян.
Ползите от приемането в семейството на “Гугъл” училищата е, че ще има достъп до най-новите постижения в дигитализацията и възможност за обмен на успешни практики. В следващите години хромбук ще продължава да навлиза в тази гимназия. В момента с такива устройства са оборудвани децата от VIII “ж” и преподавателите им. Те са закупени със средства на училището, като всяко струва 600 лева.
“С въвеждането на хромбук елиминирахме изцяло това децата да се изкушават да ползват личните си телефони за фейсбук, сайтове или игри в часовете. Те просто нямат време за това. Ангажирани са със задачите, които им се поставят”, твърдят учители.
С хромбук не може да се влиза в социалните мрежи. Блокирано е съдържанието в интернет, което не е свързано с уроците. Децата могат да общуват помежду си и с преподавателите с чат, когато не са в класните стаи.
Общото мнение на педагозите от гимназията е, че с хромбук
учениците са
по-мотивирани
и активни
на занятията
Все още не е правено проучване за успеваемостта с хромбук, тъй като липсва база за сравнение. Такова изследване ще е възможно догодина, когато децата от VIII “ж” ще са вече в IX клас.
Плановете на ръководството на гимназията са от втория срок на следващата учебна година втора паралелка да бъде снабдена с хромбук. Един от вариантите е да се приложи британският модел. При него родителите закупуват устройствата, а училището ги осигурява само за децата, които нямат тази финансова възможност.
Мениджърът на “Гугъл” за образованието за Европа, Близкия изток и Африка Дийн Соукс, който в средата на юни присъства на конференция в Пловдив за дигитализацията, е категоричен, че хромбук е защитен от кибератаки, включително и на терористични организации.
“Всички лични данни на децата принадлежат на училището, а не на “Гугъл”, каза Соукс. По думите му платформата G Suite дава
възможност
всеки учител
да организира
виртуална
класна стая
(класрум - б.а.) и да качи в нея материалите за уроците - планове, тестове, домашни работи, диаграми, таблици. Учениците от другите класове в езиковата гимназия “Иван Вазов”, които не разполагат с хромбук, влизат в G Suite със свои акаунти през личните си мобилни телефони или компютри.
Разликата е, че преподавателят не може да контролира джиесема, както се случва с хромбук.
“Класрум е изключително ефективна за екипна дейност. И извън училище децата могат да работят по групов проект, независимо къде се намират. Преподавателят пък ги следи как се справят и дава напътствия. Това му дава поглед върху приноса на отделния ученик”, посочва Вихра Ерамян. Според нея с classroom се освобождава много време на учениците, като така те успяват да се съсредоточат върху важните акценти на уроците. Родителите също имат достъп до класрум чрез личните си акаунти. Така могат да се информират онлайн как се справят децата им и какви са домашните.
В електронните
дневници виждат
веднага оценките
от изпитванията
“С класрум възпитаниците ни не са длъжни да пишат на тетрадка, а работят предимно в гугъл формуляр. Попълват го, пращат го на учителя, а той го проверява и им го връща обратно”, казва майка на 10-класник от гимназията.
Писането на хартия все пак не е напълно изключено. По някои предмети като български език и литература е необходимо за развиване на изказа на учениците.
Съвременните технологии са навлезли и в администрацията на гимназия “Иван Вазов”. Учителите сами са създали гугъл формуляри, които ги улесняват при подготовка на доклади или подаване на служебни справки, като им спестява време. Ако преподавателят иска да си пусне отпуск, не е нужно да пише заявление, а попълва само няколко цифри и думи. Документът последователно отива при директора и счетоводството.
“Моделът на езиковата гимназия ще се използва и в останалите учебни заведения в Пловдив. От 15 септември ще има още 6 паралелки с хромбук”, заяви зам.-кметът по образование Стефан Стоянов. Той добави, че от 2016-а в града е започнало налагането на безхартиено обучение.
Общината
финансира
проекти на
училища за
новите
технологии
За т.г. са инвестирани близо 200 хил. лева за дигитализация. Близо 450 пловдивски преподаватели са подготвени за работа със съвременните образователни средства. Вече е сформирана първата гугъл група от учители, които предават опита си на колеги с онлайн връзка.
“Пловдив е единственият град в страната, в който всичките
52 общински
училища са
внедрили
облачни
технологии”,
посочва кметът Иван Тотев. По думите му в XXI век не е възможно вече да се преподава по класическия начин и у подрастващите трябва да се създава култура за работа в дигитална среда. А с това трябва да се започне от ранна детска възраст.
С образователните платформи на “Гугъл” или “Майкрософт”, които са преведени на български, постепенно се трупат полезни знания и умения - от изпращане на имейл до презентации, съставяне на таблици и групови проекти.
От центъра за творческо обучение казват, че до Нова година около 50 училища в България ще възприемат пловдивския модел на широкото използване на дигитализацията в уроците.
“За 30 месеца в Пловдив постигнахме такива резултати, с каквито могат да се похвалят развити държави като Швеция и Великобритания”, обясняват от центъра.
В момента 200 учебни заведения у нас ползват платформата G Suite, активните профили в нея са 35 хил., което прави 5% от учениците и родителите.