ЕС глоби 15 автокомпании с 458 млн. евро заради картелно споразумение

01.04.2025 20:38
Рециклирането на излезли от употреба автомобили касае разглобяването и рециклирането на единици, които вече не са годни за употреба Снимка: Пиксабей

"Фолксваген" (Volkswagen), "Стелантис" (Stellantis ) и 13 други производители на коли и тяхната автомобилна асоциация бяха глобени днес с общо 458 милиона евро (495 милиона долара) от антитръстовите регулатори на ЕС. Причината е участие в картел, свързан с рециклирането на стари коли, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. 

ЕК, която обискира компаниите преди 3 години, съобщи, че картелът, които е свързан с излезли от употреба превозни средства, е просъществувал от май 2002 г. до септември 2017 г., а Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA) е организирала срещи и контакти между компаниите.

Рециклирането на излезли от употреба автомобили касае разглобяването и рециклирането на единици, които вече не са годни за употреба.

ЕК обяви, че компаниите са се споразумели да не се конкурират помежду си в рекламирането на степента, до която автомобилите им могат да бъдат рециклирани и са се съгласили да премълчат колко рециклирани материали се използват в новите автомобили.

Те също така са се споразумели да не плащат на автоморгите за обработката на излезлите от употреба превозни средства. Законите на ЕС изискват производителите на автомобили да поемат разходите за рециклиране на стари превозни средства, ако е необходимо.

"Няма да толерираме картели от какъвто и да е вид и това включва тези, които пречат на информираността на клиентите и търсенето на по-екологични продукти", каза в изявление Тереса ​​Рибера, еврокомисар за конкуренцията и за заместник-председател на ЕК по въпросите на справедливия енергиен преход.

Глобата за "Фолксваген" е най-голяма и възлиза на 127,69 милиона евро, за "Рено - Нисан" (Renault-Nissan) е 81,46 милиона евро, за "Стелантис" - 74,93 милиона евро, а за "Форд" (Ford) - 41,46 милиона евро.

Сред другите глобени автомобилни производители са "Тойота" (Toyota), "Мицубиши" (Mitsubishi), "Хонда" (Honda), "Хюндай" (Hyundai), "Ягуар" (Jaguar), "Ленд Роувър" (Land Rover) , "Мазда" (Mazda), "Судзуки" (Suzuki) и "Волво" (Volvo).

"Мерцедес-Бенц" (Mercedes-Benz) е избегнал налагането на глоба, тъй като е предупредил ЕК за картела.

Всички производители са признали нарушенията в замяна на намаляване на глобите с 10 процента.

Други от От страната и света

На фестивала "Русчуклийска среща" кметът на Русе връчи почетни плакети

В препълнената зала „Дунав" днес русенци и гости на града аплодираха цял ден над 1100 любители танцьори от цялата страна, които дойдоха на традиционната „Русчуклийска среща

Кучета са заразени с инфекциозната болест гана във столична ветеринарна клиника

Във ветеринарна клиника „Връбница" бе установено наличието на инфекциозната болест гана. Резултатите от първите тестове за заразата, отчели положителен резултат на две от кучетата, настанени там

Патриарх Даниил ще посети Брезник утре

Патриарх Даниил ще пристигне в Брезник утре, за да оглави патриаршеска св. литургия за празника Неделя на преп. Мария Египетска в храма „Св. великомъченик Георги Победоносец"

Стармър и Макрон са обезпокоени от въздействието на митата, наложени от Тръмп

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп

Учени разработват имитация на кожа с живи клетки за тестове на козметични продукти

Учени разработват имитация на кожа, снабдена с живи клетки, която да се използва за тестване на наночастици в козметични продукти, съобщи електронното издание Юрикалърт, цитирано от БТА

>