Възобновиха дейността на Националния икономически съвет след 2 г. прекъсване

01.04.2025 17:29
Заседанието бе открито от министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов Снимка: Ведомството

След двугодишно прекъсване бе възобновена дейността на Националния икономически съвет

В Министерството на икономиката и индустрията се проведе заседание на Националния икономически съвет (НИС), чиято дейност се възобновява след двугодишен период на прекъсване. Заседанието бе открито от министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, който подчерта важността на Съвета като консултативен орган към Министерския съвет, ангажиран с формирането на икономическите политики на страната, съобщиха от ведомството.

„Възстановяването на регулярните заседания на Националния икономически съвет е ясен знак за нашата ангажираност към създаването на устойчива и предвидима бизнес среда. Заедно с представителите на институциите, работодателските организации и бизнеса ще работим за ефективни решения на актуалните предизвикателства пред икономиката", заяви Дилов.

Икономическият министър бе поздравен от работодателските организации за бързото изпълнение на ангажиментите, които пое по време на срещата си с Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) в началото на мандата, когато бе постигната договореност да бъде изготвен конкретен план с приоритети, по които ще се работи с предварително зададени срокове в дневния ред на НИС.

По време на заседанието бе представен доклад относно напредъка на България по 25 тематични комитета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). „Присъединяването на страната ни към ОИСР е сред основните външнополитически приоритети, а правителството е силно ангажирано с процеса", подчерта Дилов, като от работодателските организации изразиха подкрепа за членството на страната ни в организацията.

В хода на съвета бяха представени стъпките за възстановяване на дейността на работната група за въвеждане на финансов механизъм за компенсиране на непреките разходи за емисии парникови газове. Темата е от съществено значение за енергоинтензивните предприятия, като бе подчертано, че работата по нея трябва да бъде подновена. В тази връзка се обсъди формирането на експертен екип, който да изготви конкретен модел, приложим в национален контекст. Дискусията акцентира върху ролята на компетентните институции и бизнеса в изпълнението на тази инициатива, както и върху необходимите финансови ресурси за нейната реализация.

Работодателските организации изложиха предложения за устойчиви решения, свързани с високите цени на електроенергията за индустрията. Обсъдено бе регламентирането на постоянен компенсаторен механизъм на национално и европейско ниво, в съответствие с приетия през 2024 г. Регламент (ЕС) 2024/1735. Участниците подчертаха необходимостта от засилена подкрепа за най-засегнатите индустриални сектори.

„Разчитаме на конструктивния диалог с всички заинтересовани страни и ще продължим да работим за дългосрочни политики, които да гарантират устойчивостта и конкурентоспособността на българската индустрия", заяви министър Дилов.

На заседанието присъстваха заместник-министрите на електронното управление, транспорта и съобщенията, труда и социалната политика, външните работи и енергетиката, както и представители на водещите работодателски организации в страната.

Други от От страната и света

Украинец уби с нож 20-годишен българин във Великобритания

20-годишният българин Методи Петров Иванов, който живее във Великобритания е бил убит при нападение с нож. Сънародникът ни е бил нападнат от 31-годишния украинец Андрий Ужик близо до кея в Богнор в

Стоян Михалев е новият зам.-кмет на район "Оборище"

Музикантът Стоян Михалев е новият назначен зам.-кмет в район "Оборище", който ще заеме мястото на Божидар Емануилов, който е основател на фондациите "За Оборище" и "Корен"

Освободиха под гаранция общински служител в Минерални бани, обвинен за участие в ОПГ

Пловдивският апелативен съд освободи под парична гаранция общински служител в Минерални бани, обвинен в участие в организирана престъпна група с цел злоуотреба със средства от европейските фондове

Румъния вдига данъчната тежест и гони своите строителни фирми у нас

От 1 май северната ни съседка  премахва преференции и техните предприемачи ги намират оттатък Дунав Строителни компании от южната част на Румъния обмислят да регистрират свои фирми в България след 1

В Шумен изпълняват проект за доброволно кръводаряване сред младите хора

Шуменският филиал на Медицинския университет във Варна изпълнява проект за повишаване на информираността за доброволно кръводаряване. Той се реализира вече сред ученици и студенти от Шуменска област

>