Преживял инсулт проговори отново след 18 г. с помощта на нов мозъчно-компютърен имплант

31.03.2025 20:08

Учените са разработили устройство, което може да превръща речевите мисли в изговорени думи в реално време, съобщава АП.

Въпреки че все още е експериментален, изобретателите се надяват, че мозъчно-компютърният интерфейс един ден ще помогне да се даде глас на хората, които не могат да говорят.

В новото проучване се описва тестването на устройството върху 47-годишна жена с квадриплегия, която не е могла да говори в продължение на 18 години след инсулт. Лекарите имплантирали устройството в мозъка ѝ по време на операция в рамките на клинично изпитване, пише БТА. 

То „превръща намерението ѝ да говори в плавни изречения“, казва Гопала Ануманчипали, съавтор на изследването, публикувано в понеделник в списание Nature Neuroscience.

Други мозъчно-компютърни интерфейси за реч обикновено имат леко забавяне между мислите за изречения и компютърната вербализация. Такива забавяния нарушават естествения ход на разговора, което потенциално води до неразбирателство и разочарование, твърдят изследователите.

Това е „доста голям напредък в нашата област“, казва Джонатан Брумбърг от Лабораторията по реч и приложна неврология в Канзаския университет, който не е участвал в изследването. 

Екипът от Калифорния е записал мозъчната активност на жената с помощта на електроди, докато тя изрича изречения без звук в мозъка си. Учените използвали синтезатор, който конструирали, използвайки гласа ѝ преди увреждането, за да създадат речевия звук, който тя би произнесла. Те обучили модел на изкуствен интелект, който „превежда“ невронната активност в звукови единици.

Той работи подобно на съществуващите системи, използвани за транскрибиране на срещи или телефонни разговори в реално време, казва Ануманчипалли от Калифорнийския университет в Бъркли.

Самият имплант се поставя в речевия център на мозъка, така че да „подслушва“, като тези сигнали се преобразуват в части от речта, които съставят изречения. Според Ануманчипали това е вид „стрийминг“, като всяка 80-милисекундна част от речта - около половин сричка - се изпраща в регистриращото устройство. 

„Не се чака изречението да свърши – устройството го обработва в движение“, обясни Ануманчипали.

Декодирането на речта толкова бързо в реално време има потенциала да бъде в крак с бързия темп на естествената реч, каза Брумбърг. Използването на гласови проби на пациента би било значителен напредък в естествеността на речта, обобщи ученият.

Други от Докторе кажи

Месото повишава риска от деменция

Колбасите, пушените меса и други преработени червени меса повишават риска от деменция. За това предупреди неврологът Дилън Уинт, цитиран от HuffPost. Коментирайки проучване

Шестте грешки, когато приемаме модерните лекарства за отслабване

Те съдържат активната съставка семаглутид, който има свойството да понижава кръвната захар, и по принцип се ползват за лечение на диабет Тези, които искат да свалят бързо килограмите

Шефът на психиатрията „Карвуна“: Има ръст на психозите вследствие на наркотици

„На този етап сме удовлетворени от решението на здравната комисия в Народното събрание за увеличението на заплатите ни от 1 май т.г. Но, както споделяме с колеги, ще повярваме

Kитайски учени използват изкуствен интелект при лечението на рак на дебелото черво

Китайски учени от Южнокитайския технологичен университет (South China University of Technology; SCUT) в провинция Гуандун разработиха AI модел, който подпомага лечението на колоректален рак

Дете в Мексико беше заразено с птичи грип

Първо заразяване с вируса на птичия грип H5N1 бе диагностицирано в Мексико, след като той беше открит при тригодишно момиче, предадоха ДПА, Асошиейтед прес и БТА, позовавайки се на здравната служба

>