В регистър болниците ще отразяват в реално време случаите на мозъчна смърт

31.03.2025 14:31
Иванка Динева КАДЪР: БНТ

Регистър, в който в реално време всички болници, които имат интензивни отделения, ще подават информация за пациенти с настъпила мозъчна смърт, ще заработи до края на годината. Това каза пред журналисти Иванка Динева, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор". Динева участва в дискусия, на която беше представено проучване за нагласите на обществото за донорството и трансплантациите.

Динева изрази надежда, че с новия регистър в ИАМН ще могат да получават бързо информацията от болниците и да се реагира навреме за евентуална донорска ситуация. На въпрос дали в регистъра информацията ще се подава и от болници, които не са донорски бази и нямат координатори по донорство Динева отговори, че регистърът ще е за всички болници, в които има интензивни отделения. Болницата може и да приеме пациент с диагноза „мозъчна смърт", за което ние сега не знаем, допълни тя.

В България от четири години има възможност да се извършва и се извършва кръстосано донорство, но не в степен, в която ние очакваме, каза още тя. По думите ѝ е въпрос на избор на пациента къде ще се включи в кръстосано донорство.

Не бих казала, че причината за липсата на голям брой трансплантации е в координаторите по донорство, каза още Динева и допълни, че той е комплексен, като в основата му е липсата на информираност на обществото.

В ИАМН е назначен одит, но все още не сме запознати с резултатите от него, каза заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков, който присъства на дискусията. На въпрос дали вливането на бившата Агенция по трансплантациите, което беше направено преди години в ИАМН, е грешка Пенков каза, че засега тази идея не е обсъждана с настоящия министър на здравеопазването, предаде БТА.

Столичната организация на Българския лекарски съюз е сключила договор с организация в Турция и ще започнат да изпращат български лекари там за специализация в областта на трансплантациите, каза още той. По думите му е нормално трансплантациите да се извършват в държавата, в която пациентът живее.

Имаме законодателство, важно е да имаме много добре подготвени лекари и да се повиши доверието у хората, не е необходимо да се прави нормативна промяна, каза д-р Пенков в отговор на въпрос дали е необходима законодателна или нормативна промяна, чрез която да се повиши броят на трансплантациите в България. Според него би трябвало болниците да съобщават в ИАМН всяка донорска ситуация, като това може да стане чрез промяна в индивидуалните договори за управление на директорите на болниците.

Запитан за случай, в който ТЕЛК отказва да издаде решение на жена, дарила черен дроб на дъщеря си, д-р Пенков каза, че социалната система би трябвало да подкрепи живите донори и обясни, че от медицинска гледна точка черният дроб напълно се възстановява в рамките на една-две години.

Други от Докторе кажи

Д-р Данчо Пенчев: Не е потвърдено, че детето в столичната болница е с менингококова инфекция

На този етап няма потвърждение, че детето, което миналата седмица е било транспортирано от Специализираната болница за активно лечение по паразитни и инфекциозни болести „Проф

Грипният сезон в Австрия приключи

Тазгодишният грипен сезон в Австрия приключи, обяви днес Австрийският национален център по инфлуенца към Медицинския университет във Виена, предаде австрийската новинарска агенция АПА и БТА

Силви Кирилов за протеста на лекари: Надявам се до началото на лятото да направим рекапитулация

Надявам се до началото на лятото да направим рекапитулация и да се движим напред. Това каза за БТА министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос за възможностите за подписване

Детето с менингококова инфекция в София е контактувало с друго със същото заболяване

Дете с менингококова инфекция, прието в столичната детска болница, е имало контакт с приетото през март дете със същото заболяване. Това каза пред БТА д-р Благомир Здравков

Доц. Кунчев: Не съм срещал заразяване с менингококова инфекция на контактен

Никога не съм виждал болен да е предал менингококовата инфекция на контактен. Шансът да е опасна за останалите не е висок, всяка година имаме по около 10 случая годишно

>