Риск от изтичане на радиация заради дупката в Чернобил?

29.03.2025 22:45 Дойче веле

От седмици украинските власти търсят начини да затворят зейналата дупка в защитното покритие на повредения четвърти блок на изведената от експлоатация атомна електроцентрала в Чернобил. През нощта на 14 февруари руски дрон проби защитното покритие, известно още като "нов безопасен саркофаг" (New Safe Confinement, съкратено NSC). Нападението причини и пожар, който нанесе значителни щети на покривната конструкция. Пожарът беше потушен чак на 7 март - три седмици след удара.

"Приоритетната задача е да се затвори дупката с размер около 15 кв. м, но също така и повече от 200 по-малки дупки в корпуса", казва Григорий Ищенко. Той ръководи украинската държавна агенция, отговаряща за управлението на забранената зона около Чернобилската централа, която сега се занимава и с щетите, причинявани от Русия.

Все още не са регистрирани всички щети

Новото защитно покритие е издигнато върху стария саркофаг, който осигуряваше временна защита. NSC е предназначено да предотврати разпространението на радиоактивното лъчение от четвърти блок на атомната електроцентрала, аварирал през 1986 година. За построяването на новата защитна обвивка 45 държави донори обединиха усилията си с Украйна и събраха над милиард и половина евро. В проекта участваха 10 000 души от 40 държави. Почти 12 години бяха необходими за реализирането на съоръжението, което функционира от 2019 година.

Според Ищенко все още няма предварителна оценка на щетите, причинени от руската атака през февруари. Такава ще бъде направена след като приключи разследването.

"Нивата на радиация са в норма. Персоналът продължава да работи както преди. Единствено системата за повишаване на налягането вече не работи и се измерва леко повишена влажност. Това се дължи на удара и спадането на налягането под корпуса, който вече не е херметизиран", обяснява Ищенко.

Може ли да се стигне до изтичане на радиация?

Според експертите понижаването на налягането в защитния корпус не представлява непосредствена заплаха, но има други опасности, пише "Дойче веле". Пробивът в новата защитна обвивка не позволява безопасно да се демонтира старият бетонен саркофаг, издигнат над разрушения блок на централата веднага след аварията в Чернобил, казва Дмитрий Хуменюк от Държавния научно-технически център по ядрена енергетика. Именно с тази цел беше построен новият стоманен похлупак над авариралия блок. В стария бетонен саркофаг има 18 нестабилни греди и има опасения, че всеки момент може да се срути една от трите основни греди в конструкцията. Ако това се случи, може да се стигне до изтичане на радиация в атмосферата, предупреждава Хуменюк. "В момента защитната обвивка не изпълнява функцията си да задържа продуктите, които са резултат от процесите на делене, продължаващи под нея", посочва още той.

Въпреки това експертите твърдят, че на този етап не е необходимо хората да се запасяват с йодни таблетки или да се евакуират. Те обаче подчертават, че всички положени от международната общност усилия за събирането на средства и за построяването на защитното покритие, за съжаление, са отишли на вятъра.

Как може да се затвори дупката?

"Ще бъде невъзможно да заварим и поправим повредения кожух на място, защото нивата на радиация там са много високи и работниците ще бъдат облъчени. Защитният капак беше построен край авариралия ядрен блок, след което върху релси беше плъзнат настрани на точното място. Тъй като релсите вече са демонтирани, трябва да се търси друго решение", обяснява Дмитрий Хуменюк.

Ян Ванде Путе от "Грийнпийс" - Украйна вижда само един начин за това – релсите да бъдат монтирани отново, повредената защитна обвивка да бъде преместена на безопасно разстояние, където да бъде извършен скъпият ремонт, след което отново да бъде позиционирана върху разрушения ядрен блок.

Засега не е ясно колко точно ще струва този ремонт. Като за начало от Сметката за международно сътрудничество в Чернобил (ICCA), управлявана от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), ще бъдат отпуснати 400 000 евро за експертна оценка на щетите.

Други от Анализи

Държавата не работи, напразно плащаме данъци

Живеем в утопия - корупцията е нормалност, бездействието - рутина, агресията - повсеместна, законът - празна дума, възмездието - непозната чуждица Толкова абсурд се случи за по-малко от седмица -

Тръмп обяви световна търговска война. Ще има ли глобална рецесия?

US президентът наложи мита на 185 държави в света и нарече това Деня на освобождението на САЩ Той върна американската мечта, казват поддръжниците му Това ще направи американците бедни и ще изолира

Кога ще настигнем по забогатяване гърците и как бързо ни изпревариха румънците

Южните ни съседи се съвземат от кризата, а северните напредват по-бързо от нас към средноевропейския БВП За поредна година България скъсява разстоянието със средното равнище на икономическо развитие

Случаят “Льо Пен”: обратно към радикализация – едва ли Франция и Европа имат интерес

Нали съдебните дела срещу Тръмп му нарисуваха образа на мъченик Въздържам се да коментирам решения на съда - още повече на френски съд, но мисля, че употребата на съдебната власт за политически цели

Как Тръмп надхитри Европа

На пръв поглед политика на парчета, а като ги сглобиш – ето ти Америка отново велика Дали Тръмп наистина се опитва да спре войната между Русия и Украйна сега и веднага - или точно обратното