От снаряди до хай-тек дронове - България произвежда всякакви оръжия, но армията ни си търси навън

29.03.2025 20:00 Виктор Иванов

Военните планираха да дадат поне 18,2 млрд. лв. в нови оръжия до 2032 г., сега ще са повече. Но купуват само вносни

Всякакви боеприпаси, стрелково оръжие, оптика, бойни машини и дори високотехнологични дронове, които могат да поразят вражески танк на 100 км разстояние. Всичко това се произвежда в България въпреки ширещото се мнение, че нашата военна индустрия е замръзнала някъде в началните 90 години на миналия век и мита за най-качествения калашник в света.

В страната ни има 30 различни производителя на оръжие и стоки с двойна употреба. И по последни данни изнасят годишно оръжие на стойност 4 млрд. евро, разказа Петър Георгиев - съпредседател на сдружение “Българска оръжейна индустрия” и изпълнителен директор на базираната в Самоков компания “Самел-90”.

“Оръжейната индустрия в България всъщност се развива и без помощта нито на Европа, нито на Министерството на отбраната. Истината е, че за да се развива още по-добре индустрията, държавата трябва да е водеща.

В момента никой от нас не знае българската армия от какво има нужда и какво планира да купува в бъдеще. А най-нормалното нещо е бизнесът и армията да седнат на една маса и да се обсъди какви са плановете за превъоръжаване. И само това, което не може да се произведе в България, да се търси навън. А и дори тези сделки да минават през български фирми, защото така се получава ноу-хау и така правят всички държави”, обясни още Петър Георгиев.

Думите му се потвърждават и от историята на засилената модернизация на българската армия в последните години. Реално от поръчките към наши фирми големите са четири - за 98 бойни машини за командосите ни на стойност 50 млн. лв.; превъртането на едни 350 млн. лв. през ВМЗ-Сопот като снаряди за Украйна (по тази сделка заводът прегледа и прати снарядите на Киев и трябва да достави същия брой на армията ни); модернизацията на калашниците на пехотата за 3 млн. лв. и модернизацията на танковете Т-72, където всъщност големите пари взема израелската “Елбит”, но ремонтът се извършва в стачкуващия “Терем-Хан Крум”. В същото време за доставки на американски и европейски системи вече са сключени договори и текат плащания за над 4 млрд. лв.

Дори по досегашните си планове, при които превъоръжаването на армията не беше издигнато като европейски приоритет, българските военни планират да инвестират поне 18,2 млрд. лв. в закупуването на нови оръжия до 2032 г. Това е заложено във вече одобрената Програмата за инвестиции в отбраната (2023-2032 г.) Виж в таблицата какво искат да си купят военните - б.р.

Капиталовите разходи са изчислени при условие, че всяка година за отбрана се отделят по 2% от БВП. Доскоро това бе минимумът, който страните от НАТО трябваше да дават за армиите си годишно. След старта на войната между Русия и Украйна обаче членовете на военния алианс гледат към 2,5% от БВП като основа.

“По-голямо превишаване на стойността 2% от БВП, а именно 2,23%, е предвидено само за 2026 г. с оглед значителните средства, които следва да бъдат разплатени в рамките на посочената финансова година по вече сключени договори за придобиване на въоръжение и техника”, пишат военните. Въпреки това обаче бюджетът им бе увеличен още през тази година на 2,09% от БВП. Правителството пък предвижда разходите за отбрана плавно да стигнат до 2,5%.

“Ако приемем процентите на разходите за отбрана в периода след 2026 г. на ниво 2,5% от очаквания БВП на страната, то можем да разчитаме на един близък до оптималния за отбраната вариант, в който капиталовите разходи за периода до 2032 г. достигат обща стойност от близо 26 300 млн. лв. В този случай свободните средства за приоритетни инвестиционни проекти биха били в размер на около 17 500 млн. лв.”, казват още военните в програмата си.

Основен източник за финансиране на изпълнението на проектите за модернизация и изграждане на отбранителните способности на Въоръжените сили са бюджетът и разходите за отбрана по централния бюджет. В програмата не са включени проекти, които не могат да бъдат финансирани при разходи за отбрана в размер на 2% от БВП. 

Колко е важна подкрепата на държавата показва и неосъщественият проект за завод за производство на барут в Смядово. Там българският оръжеен производител Емилиян Гебрев вече е изградил халетата, доставил е и машините. От две години обаче правителството не дава одобрение за проекта, след като изненадващо точката отпада от заседание на правителството на Николай Денков. В същото време само преди дни в София бе делегация на германския концерн “Райнметал”, който търси партньори за производството на барут. И накара лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да заговори за държавна фабрика.

Американските F-16 идват у нас на 12 април - Деня на космонавта

Първият американски изтребител F-16 ще пристигне в България на 12 април - Международния ден на авиацията и космонавтиката. Машината ще дойде на собствен ход, като ще презареди гориво във въздуха. Това съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов в петък.

Самолетите пристигат с двегодишно закъснение. То се получи заради проблемите с доставките на части около пандемията от коронавирус. България е поръчала общо 16 такива изтребителя по два договора за около 5 млрд. лв. До края на 2025 г. военните трябва да получат 8 изтребителя - шест едноместни и два двуместни. А останалите ще дойдат до декември 2027 г.

За да летят с изтребителите, в момента в САЩ се обучават български летци. Предвидено е опит с F-16 да придобият 32-ма пилоти. Някои от тях ще бъдат обучени и за инструктори. През специален курс ще преминат още над 100 души, които ще са част от инженерно-техническия състав.

Близо 500 млн. лв. армията вложи пък в изграждането на инфраструктура за самолетите. До последно обаче не беше ясно дали ремонтът на авиобаза “Граф Игнатиево” ще приключи навреме, за да ги посрещне - пистата се наводняваше, липсваха хангари и др. Сега от Министерството на отбраната уверяват, че проблем с посрещането няма да има и съоръженията вече са сертифицирани.

Други от От страната и света

15-годишен кара с 260 км/ч по бул. "Цариградско шосе" в София

Пореден случай на непълнолетен зад волана. Този път действието се развива на столичния булевард „Цариградско шосе" в тъмните часове на денонощието. Подаден е анонимен сигнал за случая

Продължава делото срещу бившата полицайка Симона Радева

Продължава делото срещу бившия полицай Симона Радева, обвинена за укриване на Георги Семерджиев след тежката катастрофа с две жертви на бул. „Черни връх" преди три години

Кристалина Георгиева: Митата на САЩ са значителен риск за глобалните перспективи

Широкообхватните мита, обявени снощи от американския президент Доналд Тръмп, представляват значителен риск за световната икономика, заяви ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина

Аржентинският министър на външните работи на среща с американци заради митата на Тръмп

Министърът на външните работи на Аржентина Херардо Вертейн снощи се срещна с високопоставени представители на търговските власти на САЩ с цел да договори споразумение за отмяна на митата

Радев и кралят на Йордания са домакини на „Процеса Акаба за Балканите III“ в София

Президентът Румен Радев и кралят на Йордания Абдула Втори ще бъдат домакини в София на срещата на високо равнище „Процеса Акаба за Балканите III“. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава